Osiemdziesiąt lat temu, niewiele ponad tydzień od rozpoczęcia drugiej wojny światowej rozpoczęła się bitwa nad Bzurą, największa bitwa kampanii wrześniowej. Dwudziestego drugiego września, jak co roku w Parku Wiosny Ludów mieszkańcy Kutna i Ziemi Kutnowskiej oddali hołd bohaterom tamtych wydarzeń. Uroczystości, w których uczestniczyli przedstawiciele Parlamentu, władz miasta, powiatu i gminy rozpoczęły się mszą polową, którą odprawił dziekan kutnowski ks. Jerzy Swędrowski. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na poświęcenie żołnierzy Września i ich wkład w obronę niezawisłości Polski, również wobec najeźdźców sowieckich.

W części oficjalnej, po odegraniu hymnu i wciągnięciu flagi państwowej na maszt głos zabrał Wiceprezydent Miasta Kutno, pan Zbigniew Wdowiak, który przypomniawszy przebieg Kampanii Wrześniowej, zwrócił uwagę na osamotnienie polskiego żołnierza, „ponieważ zawiedli ci, z którymi łączyły nas sojusze”. W swoim przemówieniu Wiceprezydent podkreślił bohaterstwo i odwagę nie tylko żołnierzy, ale i całego społeczeństwa polskiego, w tym mieszkańców Kutna i ziemi kutnowskiej. Dodał, że nawet Niemcy zauważyli i docenili, „że Polacy bronili się jak lwy”.

Podkreślić w tym miejscu należy, iż tegoroczne uroczystości miały podwójny charakter. W 1969 roku powstało Muzeum Bitwy nad Bzurą. Z tej okazji pierwszej, wieloletniej Dyrektor i założycielce placówki Pani Grażynie Rzymkowskiej władze Muzeum Regionalnego w Kutnie (którego Muzeum Bitwy nad Bzurą jest oddziałem) wręczyły list gratulacyjny i obraz pędzla Ryszarda Narkiewicza przedstawiający pierwszą muzealną placówkę w mieście. Obecny Dyrektor Muzeum, Pan Grzegorz Skrzynecki osobiście dziękował G. Rzymkowskiej za zaangażowanie i ogromny osobisty wkład w prowadzenie placówki.

Oprawę muzyczną tegorocznych uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego „Konin”.

Uczestnicy tegorocznych obchodów mogli wysłuchać koncertu piosenek patriotycznych.

Płk Remigiusz Wiśniewski, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 37 Pułku Piechoty wygłosił Apel Pamięci, po którym przybyłe delegacje złożyły kwiaty przed tablicą poświęconą generałowi Tadeuszowi Kutrzebie. Uroczystościom towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego. Uczestnicy tegorocznego święta mogli w tym roku zobaczyć dwie wystawy plenerowe „Mieszkańcy Kutna polegli na frontach II wojny światowej” oraz okolicznościowe bannery prezentujące pierwsze lata Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie.