W sobotę 14 września odbył się wykład prof. Zbigniewa Wawra. Naukowiec wygłosił prelekcję na temat „Dróg do wojny”, w której skupił się na latach 1938 -1939. Dużą uwagę poświęcił Kampanii Wrześniowej i Bitwie nad Bzurą. Było to kolejne wydarzenie w ramach tegorocznych „Spotkań z Historią”.
Prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer – historyk, nauczyciel akademicki, menedżer kultury. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, należy do najbardziej znanych polskich historyków wojskowości. Jest wybitnym badaczem historii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz znawcą umundurowania i znaków polskich jednostek z okresu II wojny światowej. W latach 2012-2016 dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, od 2017 roku dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Jest autorem licznych książek i filmów dokumentalnych.