Kolejny zespół na Festynie na ludowo w Mieście Róż….Zespół Tańca Ludowego „Masovia” powstał w marcu 1977 r. przy Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku z inicjatywy ówczesnego Prorektora PW w Płocku – doc. dr inż. Andrzeja Bukowskiego oraz Pani Marii Ingwer – Żabowskiej. Jest jedynym stricte studenckim zespołem ludowym działającym na obszarze miasta Płocka i okolicznych miejscowości. Koncert premierowy odbył się już po dwóch miesiącach istnienia – 27 kwietnia 1977 r. w Teatrze Płockim, podczas uroczystych obchodów X – lecia PW Filii w Płocku. Ideą towarzyszącą twórcom Zespołu było przede wszystkim kultywowanie tradycji rodzimego folkloru oraz rozśpiewanie i roztańczenie młodzieży akademickiej, w oparciu o bogactwo narodowej kultury ludowej. „Masovia” aż do dnia dzisiejszego pozostaje wierna tradycji i celom, jakie zostały wyznaczone na początkowym etapie jej istnienia. W swojej ponad 40 – letniej działalności skład osobowy Zespołu zmieniał się wielokrotnie, jednakże jego trzon zawsze stanowili studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej, zaś w okresie późniejszym także młodzież szkół średnich, studenci innych płockich uczelni wyższych.

W trakcie swego istnienia Zespół Tańca Ludowego „Masovia” zaprezentował ponad tysiąc koncertów zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski, biorąc udział w imprezach o zasięgu ogólnopolskim, jak również w festiwalach międzynarodowych. Za kilka dni grecka publiczność będzie oklaskiwać Zespół na kolejnej edycji „Edipsos International Folk Dance”, podczas koncertów promując Politechnikę Warszawską, miasto Płock oraz województwo mazowieckie.

Od początku swojego istnienia „Masovia” popularyzuje polski folklor i kulturę narodową. Zespół obecnie działa przy Akademickim Centrum Kultury PW Filii w Płocku. Członkowie Zespołu są podzieleni na grupę taneczną, wokalną oraz kapelę. W miarę upływu lat repertuar Zespołu stopniowo się wzbogacał, by aktualnie obejmować tańce, przyśpiewki i muzykę instrumentalną z kilkunastu regionów kraju. Aktywna działalność Zespołu pozwoliła na zgromadzenie nie tylko bogatego archiwum muzycznego, ale również zaopatrzonej w barwne stroje ludowe garderoby.

Zespół Tańca Ludowego „Masovia” aktywnie promuje rodzimą kulturę oraz stanowi piękną, żywą, rozśpiewaną wizytówkę Politechniki Warszawskiej, Mazowsza i miasta Płocka, którego stanowi integralny, nierozerwalny element.
Obecnie kierownikiem Akademickiego Centrum Kultury jest: Małgorzata Grabowska-Panek, instruktorem tańca: Dawid Cytacki, instruktorem wokalu: Tomasz Jeżewski, zaś kapelą kieruje: Marcin Kalinowski.