17 maja w Willi dr. Antoniego Troczewskiego odbyła się XI Kutnowska Noc w Muzeum. Prognoza pogody była nieubłagana, jednak o godzinie 16 zmieniła się diametralnie i zaświeciło słońce. Impreza rozpoczęła się od wykładów prelegentów z Torunia: dr hab. Jarosława Dumanowskiego, prof. UMK, dr hab. Agnieszki Wieczorek, Wydział Nauk Historycznych UMK w Toruniu i dr Aleksandry Kleśty-Nawrockiej z Muzeum Toruńskiego Piernika. Gdy dorośli słuchali prelekcji, dzieci brały udział w bajce interaktywnej, przygotowanej przez teatr „Itakzagramy” z Warszawy. Kolejne atrakcje to występ Kutnowskiej Grupy Tańca Dawnego „La Danse” połączony z warsztatami i pokaz szermierki. O oprawę muzyczną zadbał duet „Żniwa” z Wrocławia. Wszystkich uczestników zaprosiliśmy do degustacji potraw z kuchni Wettinów: barszczu królewskiego, szczupaka po polsku i budyniu z suszonych śliwek i chleba żołnierskiego, które przygotowali: Tomasz Welter i Łukasz Pawlicki – Trenerzy Reprezentacji Polski Kucharzy Wojskowych. W czasie wydarzenia zaprezentowało się także Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37, przygotowując biuro przepustek w stylu retro oraz pokaz umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia żołnierza polskiego z 1939 roku. Popularnością cieszyło się zwiedzanie Willi Troczewskiego, o co zadbał przewodnik dr Jacek Saramonowicz. Nie zabrakło gier i zabaw dla dzieci i młodzieży (kręgle, ubieranie „barokowej damy”, puzzle zabytkowe, bicie monet). Dużym powodzeniem cieszyły się fotografie w strojach z epoki, które zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. O odpowiednią oprawę zadbał Mateusz Winiarski, a o aktualność przekazu medialnego Radio Q, Telewizja Kutno i portale informacyjne, za co serdecznie dziękujemy. Publiczność dopisała, co bardzo nas ucieszyło.
Serdecznie zapraszamy na kolejne nasze eventy. Najbliższy, Festyn na ludowo w Mieście Róż, już 30 czerwca.