W telegraficznym skrócie prezentujemy najważniejsze punkty na mapie naszej aktywności w ubiegłym roku.

W ramach Kutnowskich Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości zrealizowaliśmy szereg inicjatyw w projekcie: „Kutno dla Niepodległej”

1. Wykład „Kwatera „Ł”. Badania archeologiczno-ekshumacyjne na Powązkach Wojskowych w Warszawie” wygłoszony przez Panią Joannę Borowską 20 marca 2018.

2. 19 maja – X edycja Kutnowskiej Nocy w Muzeum. Imprezę pod hasłem „Wiek niepodległości – dotknij historii” zainaugurował wykład Profesora Tomasza Nałęcza. Prelekcja zatytułowana była „Budowanie Niepodległej – szanse i zagrożenia”.

3. Po raz pierwszy w Kutnie zaprezentowano pokaz malowania piaskiem. Katarzyna Perkowska z wielkim realizmem odtworzyła postaci historyczne związane z miastem, m.in.: J.H. Dąbrowskiego, Napoleona Bonaparte, Szaloma Asza czy Antoniego Troczewskiego.

4. 9 czerwca 2018 roku odbyła się gra miejska zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Historycznym „Pułk 37” oraz fundacją „Budzenie pasji” z Krakowa zatytułowana „Drogi 37 Pułku Piechoty ku niepodległości”. W rywalizacji wzięli udział uczniowie z kutnowskich szkół.

5. 14 września 2018 roku wystartowała gra miejska „Labirynt Niepodległości”, która zrealizowana została w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. W rywalizacji wzięło udział 18 drużyn.

6. 16 września 2018 r. odbyły się obchody 79. rocznicy Bitwy nad Bzurą.

7. Zorganizowaliśmy VII edycję „Spotkań z Historią” 5-15 listopada 2018r.

• spotkanie z autorskie ze Sławomirem Koprem („Elity intelektualne i artystyczne II RP”)

• turniej „Jeden z dziesięciu” zatytułowany „Świadkowie historii – dzieje niepodległej Polski”.
  • spotkanie z Chrisem Niedenthalem „Kadry Niepodległości w fotografiach Chrisa Niedenthala ”

• debata oxfordzka: „Dwie wizje walki o niepodległość- Piłsudski kontra Dmowski”.

• „Wielki Test z Historii” – „I powstała Niepodległa” dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

• wykład Księdza Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego: „100. rocznica obrony Lwowa i 75. rocznica ludobójstwa na Wołyniu”
  1. 11 listopada współorganizowaliśmy uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kutnie. W godzinach 12.00 -18.00 odbyła się wystawa plenerowa wyposażenia, umundurowania oraz sprzętu wojskowego i strażackiego na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po mszy św. w Kościele pw. św. Wawrzyńca z udziałem pocztów sztandarowych, pododdziału honorowego I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty oraz Orkiestry PAK Kopalni Węgla Brunatnego z Konina, przeszła defilada ulicą Królewską na pl. Piłsudskiego.

2. „Spotkania z Historią” na bis. 12 grudnia prof. Grzegorz Motyka wygłosił wykład zatytułowany „Stosunki polsko – ukraińskie w czasie II wojny światowej”.

Przygotowywaliśmy się do rewitalizacji Pałacu Saskiego poprzez liczne kwerendy i badania oraz tworzenie koncepcji nowej ekspozycji.

1. W sierpniu odbył się Festyn Saski. Wyjątkowa i niepowtarzalna impreza, w programie której znalazło się wiele atrakcji.
  2. Prężnie i aktywnie działająca Grupa Tańców Dawnych „La Danse” występowała z pokazami swoich umiejętności. W czasie VII edycji „Spotkań z Historią” szerszej publiczności zaprezentowała spektakl „Igraszki, czyli kłopotliwa suknia – scena rodzajowa z życia dworzan”

3. Warsztaty z mistrzem Ingo Guntherem miały na celu doskonalenie umiejętności tanecznych uczestników.

Edukowaliśmy

Kształciliśmy poprzez zabawę w myśl zasady Ryszarda Kapuścińskiego: „Żeby napisać jedno własne zdanie, trzeba przeczytać tysiące cudzych.”

1. Akademia Przedszkolaka
  2. Uniwersytet Dziecięcy
  3. Warsztaty i prelekcje

Zostaliśmy dostrzeżeni

Muzeum Regionalne w Kutnie otrzymało nagrodę za organizację Europejskich Dni Dziedzictwa, jako jedna z pięciu instytucji kultury z województwa łódzkiego i jako jedno z nielicznych muzeów w Polsce. Gra miejska „Labirynt Niepodległości” została wyróżniona spośród ponad 1900 zrealizowanych projektów w blisko 400 miejscowościach.

Działaliśmy na niwie wydawniczej

1. IV tom „Kutnowskiego Słownika Biograficznego”
  1. Publikacja powarsztatowa „Lepiej zrób zdjęcie”

Prezentowaliśmy nowe ekspozycje

Wystawy czasowe

1. 19 maja – „Skarby ze strychu” wystawa okolicznościowa prezentowana w Pałacu Saskim
  2. 6-15 listopada – „Kadry niepodległości w fotografiach Chrisa Niedenthala •
  3. 10 października – 30 listopada – „Gabinet doktora Troczewskiego. Lekarze kutnowscy w XIX i na początku XX wieku” (frekwencja 511)

Wystawy plenerowe:

1. 17 kwietnia – 28 kwietnia„Początek końca. Tragedia kutnowskich Żydów”
  2. 16 czerwca „Kutno w okresie XX-lecia międzywojennego”
  3. 7-30 września – „Lepiej zrób zdjęcie”
  4. 6 – 30 listopada – „Świt Niepodległości w Kutnie”

Dziękujemy za miniony rok. W 2019 nie zwolnimy tempa!