Happening patriotyczny

04.06.2018 r. z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości na placu Marsz. Józefa Piłsudskiego odbył się happening patriotyczny pod hasłem „Niepodległość jest słodka”. Koordynatorem uroczystości było przedszkole „Stokrotka”. W happeningu uczestniczyły dzieci ze wszystkich kutnowskich przedszkoli i punktów przedszkolnych. Naszą placówkę reprezentowały przedszkolaki z grupy IV „Słoneczka”. Mieszkańcy Kutna mieli okazję podziwiać występy artystyczne przedszkolaków. W ich wykonaniu obejrzeli poloneza i krakowiaka. Ponadto dzieci z naszego przedszkola zaprezentowały „Taniec kwiatów”. Nie zabrakło wierszy i piosenek patriotycznych.

Dla podkreślenia patriotycznego charakteru uroczystości rozłożono biało – czerwony kotylion. Ponadto wszyscy wesoło bawili się przy piosence „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Jedną z atrakcji było wypuszczenie w powietrze biało – czerwonych balonów. Było radośnie, patriotycznie i słodko.

Cykl koncertów pieśni patriotycznych

Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości zorganizowano kilka koncertów pieśni patriotycznych:

08.06.2018 r. w ramach współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. K. Kurpińskiego odbył się koncert pieśni i wierszy patriotycznych w wykonaniu uczniów tejże szkoły.

Po raz kolejny, 14.11.2018 r., dzieci z przedszkola wysłuchały koncertu pieśni patriotycznych – tym razem w wykonaniu zespołu „Leszczynianki”. Niektóre pieśni śpiewane były wspólnie . Było dużo radości i wzruszeń.

13.11.2018r. odbyła się prezentacja pieśni patriotycznych pod hasłem „ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI W PIEŚNIACH PATRIOTYCZNYCH PRZEDSZKOLAKÓW” zorganizowana przez PM nr 16 „Calineczka” w Kutnie .

Przedszkole „Stokrotka” reprezentowały dzieci z grupy III „Biedronki”, które zaśpiewały pieśń „Rozszumiały się wierzby płaczące” oraz dzieci z grupy IV „Słoneczka”, które zaprezentowały pieśń „Pierwsza kadrowa”. Koncert przebiegł w bardzo miłej atmosferze i był hołdem dla Polski z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Uczestniczyło w nim 12 dzieci.

Jego celem było:

  • kształtowanie wśród dzieci wrażliwości na wartości patriotyczne.
  • rozbudzanie w sercach młodego pokolenia miłości do ziemi ojczystej.
  • rozwijanie pasji wokalnych dzieci oraz umożliwienie im prezentacji tych umiejętności.

22.11.2018 r. zorganizowaliśmy w przedszkolu „KONCERT DLA NIEPODLEGŁEJ” , podczas którego przedszkolaki ze wszystkich grup zaprezentowały swoim kolegom poznane piosenki o tematyce patriotycznej. Była to kolejna okazja do uczczenia rocznicy niepodległości oraz kształtowania postaw patriotycznych dzieci.

29.10.2018r. 10 dzieci z grupy „Słoneczka” wzięło udział w XVI Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Małych Form Scenicznych: Teatrzyk Przedszkolaków „Kto Ty jesteś? – Polak Mały” zorganizowanym w Kutnowskim Domu Kultury przez Przedszkole Miejskie nr 15 „Bajka”. Starszaki wystąpiły z prezentacją pod hasłem „Mały Patriota”. Ludowe stroje, wiersze i piosenki nawiązujące do różnych regionów Polski pozwoliły dzieciom radośnie świętować uroczystości związane z Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Naród Polski.

Występy kutnowskich przedszkolaków tak się spodobały, że ponownie zaprezentowano je szerszej publiczności – rodzicom , dziadkom, zaproszonym gościom w dniu 18.11.2018 r. w Kutnowskim Domu Kultury. Występ dzieci przygotowały nauczycielki : Jolanta Cieplak i Jolanta Stępska.

Narodowe Święto Niepodległości

09.11.2018r. w przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W doniosłej atmosferze wszyscy uczestnicy zaśpiewali Hymn Narodowy, włączając się w akcję MEN „Rekord dla Niepodległej”. Ponadto przedszkolaki obejrzały przedstawienie
w wykonaniu kolegów z grupy IV pt. „Mali patrioci”. W uroczystości uczestniczyły wszystkie przedszkolaki.

Po uroczystości rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców „Najpiękniejszy zakątek Polski”. Na konkurs wpłynęło 17 prac, wszystkie zostały wyróżnione i nagrodzone.

Spotkanie z rekonstruktorami

14.11.2018r. grupa „Słoneczka” wraz z nauczycielką Jolantą Cieplak zorganizowała w przedszkolu spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37. Przedszkolaki miały okazję posłuchać ciekawych opowieści związanych z wojskiem polskim. Oglądały rekwizyty wojenne, a największą atrakcją była możliwość ich przymierzenia i dotykania. Dzieci miały też okazję przybliżyć sobie postaci sławnych Polaków. Ciekawe doświadczenie, które dostarczyło niezapomnianych wrażeń. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie przedszkolaki.

„Moda na niepodległość, czyli 100 lat w modzie polskiej”

27.11.2018 r. w Centrum Teatru Muzyki i Tańca dzieci z grupy„Biedronki” wzięły udział w pokazie mody pod hasłem „Moda na niepodległość, czyli 100 lat w modzie polskiej”. Organizatorem Przeglądu Inwencji Artystycznej było Przedszkole Miejskie nr 8 „Promyczek” w Kutnie. Przedszkolaki zaprezentowały modę z okresu lata dwudzieste- lata trzydzieste. Dzieciom towarzyszyły wielkie emocje, a ich rodzice i opiekunowie mocno im kibicowali.

Pokaz w wykonaniu 8 dzieci przygotowały: Małgorzata Karasińska, Karolina Głogowska-Grzelak i Agnieszka Kalińska.

Konkurs plastyczny

Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w konkursie plastycznym „Polska w czterech porach roku ” zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie Nr 17 „Niezapominajka” oraz Integracyjne Przedszkole Miejskie Nr 3 „Jarzębinka”. 28.11.2018 r. w KDK  nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Nagrodę główną otrzymał  Filip Robaszewski, a wyróżniona została praca Zuzi Brzezińskiej.

Ponadto w ciągu całego roku przedszkolaki poznawały różne legendy związane z kulturą i tradycją naszego kraju, stroje ludowe, tańce , a także nasze symbole narodowe oraz piękno i zabytki naszego miasta, miejsca pamięci narodowej.

Rozwijały w ten sposób wiedzę na temat naszej ojczyzny, jej historii, kształtowały poczucie tożsamości narodowej i regionalnej.

Print Friendly, PDF & Email