II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Kutnie zrealizowało projekt zatytułowany „Architekci naszej Niepodległości”. W jego ramach odbyły się dwa wykłady historyczne: pierwszy 19 marca pod tytułem „Józef Piłsudski – droga do Niepodległej” i drugi 23 kwietnia poświęcony postaci Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego ( „Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski – drogi do Niepodległej”). Inicjatywa zrealizowana została przy współpracy i pod patronatem Muzeum Niepodległości w Warszawie. Jej celem było zapoznanie uczniów z biografiami najwybitniejszych polskich polityków, którzy mieli decydujący wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Podczas pierwszego wykładu, wygłoszonego przez Pana Michała Cieślaka z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, przedstawione zostały czasy młodzieńczej konspiracji i fascynacji socjalizmem przyszłego Marszałka, okres galicyjski, I wojny światowej i początki II RP. Druga prelekcja wygłoszona przez Pana Jana Engelgarda, historyka Muzeum Niepodległości i kierownika X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w sposób ciekawy i obrazowy przedstawiła życie osobiste, działalność polityczną i rolę obydwu bohaterów w dziele przywrócenia niepodległości Polski.

W pierwszym spotkaniu wzięło udział ok. 100 uczniów II LO i kutnowskich gimnazjów, a w drugim ok. 60 uczniów II LO i SP Nr 7 w Kutnie.

Autorki zdjęć: Zuzanna Jóźwiak i Renata Saramonowicz

27 kwietnia zorganizowano półfinał Festiwalu Historycznego „Drogi do Niepodległości” we współpracy ze Stowarzyszeniem „Tradycja i Pamięć”. Celem przedsięwzięcia było wyłonienie zawodników do udziału w finale międzywojewódzkim. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Kutna i Łowicza. Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Grzegorz Schreiber, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poseł na Sejm RP oraz Kuratorium Oświaty W Łodzi i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Młodzież w eliminacjach musiała się zmierzyć z pytaniami dotyczącymi m.in. narodowych zrywów, walki z germanizacją i rusyfikacją, kultury i nauki na ziemiach polskich w XIX wieku, szkolnictwa w trzech zaborach czy Wiosny Ludów na ziemiach polskich.

Zmagania zakończyły się zwycięstwem Adama Romańskiego ( opiekun Pan Jan Zawadzki) z Zespołu Szkół Nr 1 w Kutnie. Drugie miejsce wywalczył Błażej Wilanowski ( opiekun Pa Jan Zawadzki) z tej samej szkoły, a trzecie – Rafał Kanas ( opiekun Pani Wicedyrektor Iwona Smolińska ) z ZS Nr 3 im. W. Grabskiego w Kutnie. Kolejne miejsca zajęli: Przemysław Kucharski ( II LO w Kutnie, opiekun Pan Dyrektor Artur Ciurlej), Jakub Walczak ( ZS Nr 1 w Kutnie), Gabriela Czubalska ( II LO w Kutnie) i Zuzanna Jóźwiak ( II LO w Kutnie). Łącznie w Festiwalu wzięło udział ok. 40 uczniów.

Autor zdjęć: Artur Ciurlej

W dniach 29 maja i 6 czerwca odbyły się XXXIV Dni Historii w Kasprowiczu. W ramach projektu zorganizowano wykład historyczny „Sokoli, strzelcy, legioniści – zbrojne wysiłki Polaków w drodze do Niepodległości” oraz konkurs historyczny rozgrywany w formule „Jeden z dziesięciu” pod nazwą „Walka o Niepodległą i jej kształt w latach 1830-1923”. Uczniowie wzięli ponadto udział w Tygodniu Konstytucyjnym i uczestniczyli w spotkaniu z aplikantem adwokackim. Współorganizatorami inicjatywy byli: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy.

Celem Dni Historii było przybliżenie uczniom głównych aspektów sprawy polskiej podczas I wojny światowej, poszerzanie wiedzy historycznej poprzez udział w konkursie , przedstawienie głównych zasad prawa wyborczego w Polsce.

Wykład wygłosił Pan Paweł Przeździecki z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, w czasie którego zwrócił uwagę na dużą aktywność Polaków tworzących u progu pierwszej wojny światowej militarne i paramilitarne formacje oraz szeroki odzew społeczny na te inicjatywy. W trakcie turnieju historycznego uczestnicy wykazali się znajomością licznych pojęć, nazwisk polskich bohaterów, miejsc bitew. Właściwie rozpoznawali obrazy i zdjęcia. Zasłużone zwycięstwo odniosły Zuzanna Staniszewska i Daria Werwińska. Miejsce drugie wywalczyły Natalia Marczak i Weronika Szczepaniak. Trzecia pozycja przypadła Przemysławowi Kucharskiemu i Michałowi Żakowi.

Już po raz czwarty szkoła uczestniczyła w Tygodniu Konstytucyjnym organizowanym przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Podczas spotkania z Panią Małgorzatą Pisanko – aplikantem adwokackim – przedstawione zostały główne zasady prawa wyborczego obowiązującego w Polsce. Zwrócono także uwagę na aktywność i odpowiedzialność w życiu publicznym oraz potrzebę współtworzenia społeczeństwa obywatelskiego.

We wszystkich przedsięwzięciach Dni Historii udział wzięło ok. 220 uczniów II LO.

Autor zdjęć: II LO

5 października odbył się „Spacer z Niepodległą”. Przewodnikiem po tej patriotycznej podróży był Pan Jacek Saramonowicz, Dyrektor Wydziału Zarządu, Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Kutnie. Podczas spaceru uczniowie mogli poznać miejsca i budynki, które w różny sposób wiążą się z postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odwiedzili zatem gmach, w którym niegdyś znajdowało się II Liceum ( obecnie Szkoła Podstawowa Nr 2 nosząca imię Marszałka), dawny zabytkowy folwark ( aktualnie okolice ulicy Staszica), tereny koszar wojskowych ( Park Traugutta), a także Plac Wolności, gdzie obecnie stoi pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

18 października miała miejsce gra terenowa zwana Questem pt. „ Śladami doktora Antoniego Troczewskiego”. Młodzież szukała odpowiedzi na pytania dotyczące nazwy ulicy Królewskiej, miejsca gdzie zmarł dr Antoni Troczewski, a także siedziby kutnowskiej manufaktury i II LO.

W obu przedsięwzięciach wzięło udział ok. 50 uczniów II LO.

Autorki zdjęć: D. Kubiak i U. Matusiak