W programie VII edycji nie zabrakło konkursów wiedzy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

We wtorek, 6 listopada, odbył się turniej inspirowany formułą znanego, telewizyjnego programu „Jeden z dziesięciu” zatytułowany „Świadkowie historii – dzieje niepodległej Polski”. W rywalizacji wzięło udział siedem drużyn, reprezentujących kutnowskie szkoły ponadpodstawowe:

1. I Liceum Ogólnokształcące im. gen. J. H. Dąbrowskiego

Drużyna nr 1: Julia Czekalska, Magdalena Wieczorkowska, Aleksandra Więckowska

Drużyna nr 2: Aleksandra Jóźwiak, Małgorzata Olkiewicz, Julia Szałwińska

Drużyna nr 3: Klaudia Kośmider, Natalia Trzeciak, Piotr Łukawczyk

2. II Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza

Drużyna nr 4: Michał Olesiński, Ewelina Matusiak, Przemysław Kucharski

3. Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. dr. A. Troczewskiego

Drużyna nr 5: Paulina Konwerska, Kacper Andrzejczak, Adam Podlewski

4. Zespół Szkół Nr 3 im. W. Grabskiego

Drużyna nr 6: Gerard Podlewski, Rafał Kanas, Mateusz Czupryniak

5. Zespół Szkół Nr 4 im. Zygmunta Balickiego w Kutnie – Azorach

Drużyna nr 7: Aneta Wacławska, Arkadiusz Smulczyk, Patryk Prasal

W jury zasiadali: Sylwia Kacalak, Wiesław Paluchowski i Piotr Stasiak. Konkurs prowadził Piotr Bielicki. Zagadnienia dotyczyły szeroko pojętej wiedzy o historii Kutna i historii powszechnej. Pytania były trudne, a wiadomości, jakimi wykazali się uczestnicy, imponujące.

Tym bardziej miło nam ogłosić zwycięzców. Są to drużyny w składzie: I miejsce: Paulina Konwerska, Kacper Andrzejczak, Adam Podlewski. II miejsce: Michał Olesiński, Ewelina Matusiak, Przemysław Kucharski, III miejsce: Julia Czekalska, Magdalena Wieczorkowska, Aleksandra Więckowska.

W tym dniu miała także miejsce promocja wydawnictwa powarsztatowego „ Lepiej zrób zdjęcie”. Projekt ten, realizowany ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Kutno, odbył się w sierpniu bieżącego roku. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się następujące tematy:

• reportaż – projekt fotograficzny
  • aspekty techniczne i środki wyrazu: zastane warunki, światło, ujęcie, kompozycja, walory estetyczne
  • postprodukcja
  • guma jako technika szlachetna

Grupy adeptów sztuki fotograficznej eksplorowały miasto w poszukiwaniu inspiracji do swoich zdjęć. Owocem tych poszukiwań jest album, który zawiera najciekawsze z prac. Spotkanie prowadził pomysłodawca i opiekun merytoryczny warsztatów, Michał Jabłoński.

Pozostając w atmosferze twórczej zapowiedział gościa wieczoru, Chrisa Niedenthala. Światowej sławy fotograf, fotoreporter, korespondent, zdobywca prestiżowej nagrody World Press Photo w 1986 roku. Jako pierwszy, wraz z Michaelem Dobbsem, sfotografował strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Swoje zdjęcia publikował na okładkach m.in. „Time’a” i „Newsweeka”. Spotkanie składało się z dwóch części: pierwszą z nich prowadziła Ola Kołodziejek. Drugą – sam artysta. Niezwykle ciekawy wywiad stanowił introdukcję do prezentacji prac, dotyczących okresu do 89 roku. To właśnie wokół tego czasu skupiła się cała narracja. Fotograf zaprezentował unikatowe zdjęcia z czasu PRL-u, inkrustując je fascynującymi opowieściami o genezie ich powstania, warunkach politycznych czy problemach z cenzurą. Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa prac fotografa w Centrum Teatru Muzyki i Tańca.