Pierwszy dzień tegorocznych „Spotkań z Historią” zainaugurowały warsztaty tańca dawnego prowadzone przez Mistrza Ingo Günthera z Institut für Historischen Tanz (IHT Berlin). Sobotni poranek w Kutnowskim Domu Kultury rozbrzmiewał barokową muzyką, która stworzyła niesamowity klimat. Instruktor wprowadził kroki podstawowe, wymagane w menuecie oraz kilka trudniejszych kontredansów.

W poniedziałek, 5 listopada odbyło się szkolenie dla młodzieży prowadzone przez dwóch naukowców z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu: Igora Wysockiego (absolwent filologii angielskiej, autor wielu publikacji z dziedziny ekonomii i filozofii) oraz Łukasza Dominiaka (doktor wydziału politologii i studiów międzynarodowych UMK, research fellow w Instytucie Misesa w Stanach Zjednoczonych). Trening przed czwartkową debatą oxfordzką dotyczył zagadnień z retoryki i sztuki argumentacji oraz wnioskowania. Uczniom towarzyszyli nauczyciele: Grzegorz Jaskułowski oraz Grzegorz Wojtasiak.

W południe na Placu Piłsudskiego zaprezentowana została wystawa planszowa „Świt Niepodległości w Kutnie”. Dotyczy ona wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach odzyskiwania wolności przez Polaków w 1918 r. Przybliża dzień 11 listopada, w którym przejęto władzę od administracji niemieckiej i podjęto próbę rozbrajania żołnierzy niemieckich w mieście i na dworcu kolejowym. Dzięki meldunkom kurierów z Warszawy, przechowanych w Centralnym Archiwum Wojskowym, wiemy, jak wyglądała wówczas sytuacja w Kutnie. Wystawę będzie można oglądać do końca listopada.

W tym dniu miało także miejsce spotkanie z autorskie ze Sławomirem Koprem, absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, jednym z najbardziej popularnych pisarzy historycznych. Pozycje jego autorstwa wielokrotnie znajdowały się na listach bestsellerów EMPIK-u, Matras-u i „Gazety Wyborczej”. W 2012 jego książka ” Życie artystek w PRL” otrzymała nominację do bestsellera EMPiK-u, natomiast „Chorwacja. Przewodnik historyczny” została uhonorowana tytułem książki miesiąca przez Magazyn Literacki „Książki”. W listopadzie 2013 został odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie, a w listopadzie 2015 odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pisarz wygłosił wykład zatytułowany „Elity intelektualne i artystyczne II RP”. Była to porywająca podróż w czasie; narracja pełna ciekawostek i dygresji, wybiegających poza wskazany w temacie przedmiot prelekcji. Zgromadzeni słuchacze aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadając interesujące pytania. Uwieńczeniem wizyty autora w Kutnie było składanie autografów.

Ostatnim punktem programu był spektakl „Igraszki, czyli kłopotliwa suknia – scena rodzajowa z życia dworzan” w wykonaniu Grupy Tańca Dawnego „La Danse” działającej przy Muzeum Regionalnym w Kutnie w składzie: P. Bielicki, H. Oszmiańska, P. Stasiak, S. Kacalak, A. Łuczyńska, J. Piórkowska, A. Milczewska, W. Kotliński, A. Więckowska, Z. Gajdecka, R. Bojarski, B. Marciniak, W. Wenerska, K. Fiszer, J. Jóźwiak. Wydarzenie zgromadziło pełną salę widowni. Po sztuce grupa zaprezentowała trzy kontredanse, po których dodatkowo zatańczyła na bis.