Marian Molenda

Urodzony w Baranowie Lubelskim w 1958 r. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, studia na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, pracownia rzeźby prof. Franciszka Duszeńki. Dyplom z wyróżnieniem w 1983 roku. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1983-1984.

Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza granicami min. w Niemczech, Czechach, USA, Francji, Rosji, na Węgrzech oraz w Chinach.

Prowadzi pracownię rzeźby w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego na stanowisku profesora zwyczajnego.

Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach rzeźbiarskich, ogólnopolskich i regionalnych.m.in.

– Nagroda Prezydenta woj. Opolskiego w dziedzinie rzeźby za 1997 rok,

– II nagroda na ogólnopolskim konkursie interdyscyplinarnym „ Egeria” Ostrów Wlkp. 2002,

– nagroda Starosty Nyskiego za osiągnięcia w dziedzinie rzeźby 2002 rok.

– nagroda miasta Nysy za osiągnięcia w dziedzinie kultury za 2004 rok , statuetka „ Tryton Nyski „

– nagroda Marszałka woj. Opolskiego : Animator Kultury za 2010 rok.

– nagrody i wyróżnienia Salonie Jesiennym w Opolu.

– I nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik pomordowanym w Barbarce podczas II wojny światowej ( realizacja). Toruń 2008,( z zespołem)

– I nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik JP II i kard. Stefana Wyszyńskiego w Prudniku oraz realizacja 2009,

– I i II nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik Kazimierza Górskiego przy Stadionie

Narodowym w Warszawie 2013

Odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za długoletnią pracę pedagogiczną w 2012 r.

W 2018 roku otrzymał odznaczenie „ PRO PATRIA”

Otrzymał Medal „ Zasłużony dla Ziemi Nyskiej” w dziedzinie kultury – Nysa 2015

Autor kilkunastu pomników w Polsce, min. Katowicach, Nysie, Opolu, Radomiu, Toruniu, Strzelcach Opolskich, Wrocławiu.

W 2018 roku wykonał pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance w Nysie, a także Fortunata dr Antoniego Troczewskiego w Kutnie .

Prace znajdują się w zbiorach :

– Muzeum na Majdanku w Lublinie,

– Muzeum Medali JP II w Częstochowie,

– Muzeum Dom Rodzinny JP II w Wadowicach,

– Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku oraz w kolekcjach prywatnych w Brazylii, USA,

Niemczech, Czechach, Meksyku, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji, Polsce.