Wyróżnienie dla Anny Bagrowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kutnie

Anna Bagrowska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kutnie, otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym „W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI” organizowanym przez Łódzkie Kuratorium Oświaty. Tematyka prac w starszej kategorii wiekowej, w której oceniana była Ania, dotyczyła „Przełomowych wydarzeń w stulecie niepodległości Polski”. Gratulujemy!

Otrzymaliśmy tytuł „Szkoła młodych patriotów’’

Szkoła Podstawowa nr 5 im. H. Sienkiewicza w Kutnie, włączając się czynnie w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przystąpiła do konkursu pod hasłem „Szkoła młodych patriotów VIII edycja”. Organizator – Studium Prawa Europejskiego – założył, iż jego celem jest krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego. Zgodnie z regulaminem od marca do listopada wykonaliśmy 8 spośród proponowanych zadań.

Realizacja projektu „Szkoła Młodych Patriotów” była dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. H. Sienkiewicza w Kutnie bardzo ważną lekcją patriotyzmu. W trakcie wykonywania zadań konkursowych nasi wychowankowie wykazali się nie tylko wiedzą, ale także dojrzałością, wrażliwością i wielkim zaangażowaniem. Wielokrotnie udowadniali, że pojęcia takie jak Ojczyzna, historia, tradycja, symbole narodowe są dla nich niezwykle ważne. Przekonali nas, dorosłych, że rozumieją wagę państwowych uroczystości i jednocześnie mają świadomość jak wykazywać patriotyzm w życiu codziennym.

Międzyszkolny turniej „Kocham cię,Polsko!’’

07 grudnia 2018r.w murach naszej szkoły odbył się Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Polsce „Kocham Cię Polsko” pod  honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kutno. Celem tegoż przedsięwzięcia było promowanie idei wychowania do wartości i kształtowania patriotycznych postaw uczniów, z tej okazji  obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W turnieju wzięli udział uczniowie 5 klas kutnowskich szkół podstawowych z terenu miasta Kutna.

Zadania obejmowały wiedzę z zakresu następujących dziedzin: najwybitniejsi Polacy w dziejach Polski, najsłynniejsi polscy sportowcy w XXI wieku, kuchnia polska, tańce polskie, znajomość hymnu, geografia Polski, znajomość ortografii i pisowni polskiej, muzyka polska, przyroda i zwierzęta w Polsce.


Turniej był propozycją jak w atrakcyjny sposób, w formie zabawy, zachęcić uczniów do poszerzania wiedzy i rozwijania zainteresowań dotyczących swojej ojczyzny. Wesoła, przyjazna atmosfera i ciekawa formuła zmagań przy zastosowaniu nowoczesnych środków przekazu udowodniły, że integracja środowiska uczniów szkół podstawowych i kształtowanie poczucia ich tożsamości narodowej, lokalnej i kulturowej może mieć postać doskonałej zabawy. 

Wyniki Międzyszkolnego Turnieju Kocham Cię Polsko przedstawiają się następująco:

I miejsce –  Szkoła Podstawowa nr 9 im. Wł. Jagiełły w Kutnie

II miejsce – Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa św. St. Kostki w Kutnie

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Skłodowskiej – Curie w Kutnie.

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kutnie z okazji 100-lecia NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI realizowała projekt NASZA NIEPODLEGŁA

W klasach młodszych na boisku szkolnym dzieci utworzyły „żywą flagę” w hołdzie Niepodległej ubierając się w kolorach barw narodowych.

Przeprowadzono: konkurs plastyczny pod hasłem „Symbole Narodowe” oraz „Wielcy Polacy”.

I miejsce – Michalina Pietrkiewicz kl. Ia, Aleksandra Pietruszka kl. I b.

Odbył się  konkurs recytatorski „Moja Ojczyzna” I miejsce: Lena Olesiak z kl. I A, Klara Gontarek z kl. I B, Mateusz Jaskulski z kl. III. oraz konkurs muzyczny „Polską pieśń śpiewajmy”.

I miejsce – Julia Miksztal kl. III.

 

Punkt przedszkolny przygotował pokaz mody patriotycznej.

Świetlica szkolna w ramach obchodów 100- lecia niepodległości przygotowała wiele ciekawych zajęć plastycznych. Dzieci wykonały plakaty, rysunki, mapy, flagi z papieru oraz z baloników, którymi udekorowały świetlicę.

Odbyły się szkolne uroczystości upamiętniające Święto Konstytucji Trzeciego Maja, Festyn rodzinny z elementami patriotycznymi.

Uroczysta akademia z okazji przybycia do naszej szkoły biskupa diecezji łowickiej.

Rajd rowerowy „Szlakiem miejsc pamięci narodowej”.

 

W dniu 11 listopada odbył się Koncert pieśni patriotycznych „Śpiewamy dla Niepodległej” oraz wspólnie odśpiewano Hymn Narodowy.

 

Wśród uczniów klas 4-8 i gimnazjum odbyły się konkursy:

  • literacki – w którym I miejsce uzyskała Karolina Wesołek z klasy 7,

  • recytatorski – I miejsce otrzymał Przemysław Szczepański z klasy 5b oraz Joanna Smakowska i Marcelina Czajkowska z klas III gimnazjum,

  • muzyczny – dla klas 4-8 i oddziałów gimnazjalnych – I miejsce uzyskała Kinga Rosik z klasy 7

 

Szkoła aktywnie włączyła się w kalendarz imprez miejskich obchodów i uroczystości Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Uczniowie oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w pokazie tańca narodowego podczas miejskich uroczystości Święta Konstytucji Trzeciego Maja.

Dzieci z klas I-III włączyły się do akcji „Niepodległość na słodko” promując wśród mieszkańców miasta 100- lecie odzyskania niepodległości.

Chór szkoły uczestniczył w nagraniach płyty okolicznościowej „Mojej Biało – Czerwonej” w ramach obchodów święta niepodległości.

Niezwykłym wydarzeniem urodzinowym dla Niepodległej w dniu 9 listopada było także wspólne posadzenie „Dębu niepodległości”. Dyrektor szkoły Jolanta Maras wraz z młodzieżą posadzili przed budynkiem szkoły wyjątkowe drzewo – dąb, symbol – trwałości i siły. Działanie to zrealizowane zostało we współpracy z Biurem Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Kutno.

Uczniowie reprezentowali szkołę w międzyszkolnych konkursach, zawodach, festiwalach, grach „Niepodległość 2018” w mieście, powiecie, województwie i kraju.

Przez cały czas realizacji projektu towarzyszyły nam wszystkim – dzieciom i dorosłym – słowa najwybitniejszego polskiego patrioty – Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.

Print Friendly, PDF & Email