1 września 2018 roku na terenie Muzeum Bitwy nad Bzurą odbyły się uroczystości związane z obchodami 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Dzień ten, szczególny w swojej wymowie, stał się hołdem oddanym Bohaterom walk. Punktualnie o 12:00 w mieście zabrzmiały syreny alarmowe. Przybyli kombatanci, przedstawiciele władz lokalnych, z Prezydentem Miasta Kutno Zbigniewem Burzyńskim, i samorządowych, ze Starostą Powiatu Kutnowskiego Krzysztofem Debichem, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji i organizacji, delegowani ze szkół i innych placówek, mieszkańcy Kutna odśpiewali hymn państwowy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej ZHP-OSP z Uniejowa.

Kompanię honorową oraz poczet flagowy wystawiło I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Zbigniew Burzyński. Głos zabrał także dziekan ks. dr Jerzy Swędrowski.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Walk nad Bzurą.