Szkoła podstawowa nr 6 im. M. Skłodowskiej – Curie w ramach projektu „Stulecie Odzyskania Niepodległości w Kutnie 1918 -2018” zorganizowała i przeprowadziła Turniej Szachowy z okazji Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja . Były to otwarte eliminacje do Symultanty Szachowej pod patronatem Prezydenta Miasta Kutno. Eliminacyjny Turniej Szachowy rozegrano w Sali Tarasowej Kutnowskiego Domu Kultury. Sędziował Wiesław Zwarycz. Wystartowało 26 zawodników o zróżnicowanym wieku i doświadczeniu. Turniej przeprowadzono w 7 rundach, tempem 15 minut na zawodnika, systemem szwajcarskim. Imprezę otworzył Paweł Szczepanik, Kierownik Biura Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kutno. Ósme miejsce zajęła Kutnianka Katarzyna Łaszewska . Dziewiąty był uczeń V klasy SP nr 6 Igor Filipczak. 13 czerwca podczas X Pikniku Organizacji Pozarządowych odbyła się symultanta z arcymistrzem Marcinem Tazbirem. Podczas imprezy dostępne były także szachy plenerowe, które umożliwiały odbycie pierwszego treningu szachowego.

Szkoła Podstawowa nr 6 przeprowadziła także konkurs plastyczny na plakat „ 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości” oraz „Pocztówka z Niepodległej”, pejzaż „Nad Wisłą” we współpracy z Kutnowskim Domem Kultury, realizatorem projektu „ Od Bałtyku do Tatr – 100 lat niepodległości”. 30 kwietnia natomiast odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na prezentację multimedialną „Błękitny Generał Józef Haller i jego Błękitna Armia”. Miał on na celu popularyzację postaci Hallera w związku z pobytem w Kutnie II Pułku Instrukcyjnego w roku 1919, a także wizytą Generała w mieście 10 lipca 1919 roku. Wśród najlepszych znaleźli się autorzy: Julia Tulińska, Jakub Taglewski, Mikołaj Janowski, Natalia Traczyk, Kacper Konopiński i Kamil Zarzycki. Najlepsza prezentacja była pokazywana na lekcjach historii w klasach VI-VII. Po jej obejrzeniu uczniowie wykonali prace plastyczne – projekt „Błękitnej Odznaki Hallerowskiej”. Wśród innych ciekawych inicjatyw szkoły znalazł się konkurs „Polskie Symbole Narodowe”. Konkurs, przeprowadzony symultanicznie we wszystkich klasach IV-VII, wyłonił 6 równorzędnych laureatów: Kacper Dałek, Julia Tulińska, Katarzyna Wiklak, Mateusz Ołdakowski, Zofia Kozik i Iga Kołaczyńska.