Szkoła realizuje projekt zatytułowany „Rok dla Niepodległej„. W jego ramach odbył się VII Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Patron znany czy nieznany? Józef Piłsudski i jego czasy”

6 marca 2018 roku miały miejsce eliminacje szkolne ( udział wzięły szkoły podstawowe i ponadpodstawowe powiatu kutnowskiego)
24 maja 2018 roku ogłoszono finał konkursu i wręczono nagrody

Organizatorami konkursu byli:

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie

Kutnowskie Towarzystwo Historyczne

Muzeum Regionalne w Kutnie

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i zdolności historycznych uczniów, poszerzenie wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim oraz wiadomości z zakresu historii XIX/XX wieku i dwudziestolecia międzywojennego. Konkurs kształtował postawy patriotyczne, poczucie przynależności do wspólnoty lokalnej i narodowej, szacunek dla przeszłości oraz dziedzictwa kulturowego naszych przodków. Miał też na celu integrację środowiska nauczycieli oraz uczniów szkół powiatu kutnowskiego.

Adresowany był do uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu kutnowskiego.

Tematyka obejmowała biografię Marszałka Józefa Piłsudskiego i dzieje Legionów Polskich, dzieje Polaków w walce o niepodległość w latach I wojny światowej 1914 – 1918, proces tworzenia państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku oraz dzieje polityczne, gospodarcze i społeczne ziem polskich w latach życia Marszałka Józefa Piłsudskiego (1867 – 1935). Konkurs składał się z 2 etapów – szkolnego i finałowego. W eliminacjach szkolnych, podczas których uczestnicy rozwiązywali test wiedzy, wyłaniano 2 reprezentantów. Uczestniczyli oni w rozgrywce finałowej, która przybrała zmodyfikowaną formułę teleturnieju „Jeden z dziesięciu” i przebiegała w trzech rundach.

Komisja konkursowa wyłoniła trzy zwycięskie drużyny spośród uczestników. Reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 2, Michał Olesiński i Jakub Rojewski, wywalczyli 2. miejsce.