Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę to bardzo istotny pretekst dla wielu ważnych inicjatyw podejmowanych w naszym kraju. Prezydent Miasta Kutno Pan Zbigniew Burzyński i Przewodniczący Rady Miasta Kutno Pan Grzegorz Chojnacki powołali Komitet Honorowy Kutnowskich Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Muzeum Regionalne w Kutnie wpisuje się w plan uroczystości realizując całoroczny projekt „Kutno dla Niepodległej”. To szereg działań skierowanych do wszystkich Mieszkańców Kutna, w tym szczególnie młodzieży szkolnej.

W jego ramach odbędą się gry miejskie, ekspozycje, „Spotkania z historią”, Noc w Muzeum oraz konkursy historyczne – Wielki test z historii pod nazwą „I powstała Niepodległa” oraz turniej „Jeden z dziesięciu” zatytułowany „Świadkowie historii – dzieje niepodległej Polski”. Należy podkreślić, iż 13 lutego na sesji Rady Miasta odbyło się uroczyste wręczenie nagród za Wielki test z historii, który miał miejsce w grudniu 2017 roku. Cykliczne wydarzenia współorganizowane przez Muzeum takie jak Odyseja Historyczna i Europejskie Dni Dziedzictwa także upłyną pod hasłem obchodów rocznicy.

Historia Polski w kontekście stuletniej tradycji i walk o wolność posłuży nam jako inspiracja do odsłaniania kart przeszłości w aspekcie lokalnym. Pragniemy gorąco zaprosić wszystkich do aktywnego udziału w wydarzeniach i współtworzenia wystawy „Kutnowianie – Niepodległości”. Szczegóły znajdą Państwo w apelu oraz na plakacie.

Do pobrania: plakat

Apel

W związku z obchodami 100 – lecia odzyskania niepodległości Muzeum Regionalne realizuje projekt „Kutnowianie – Niepodleglości”. Inicjatywa ma na celu stworzenie wystawy upamiętniającej to historyczne wydarzenie,  poświęconej udziałowi w nim mieszkańców Kutna.

Zwracamy się z apelem i uprzejmą prośbą do Mieszkańców miasta i powiatu o wypożyczenie, przekazanie lub udostępnienie w celu utrwalenia w formie cyfrowej pamiątek, eksponatów związanych z okresem odzyskania niepodległości.

Ekspozycja będzie dotyczyła następujących obszarów pamięci:

1. Walki o niepodległość w latach 1914-21, udział w powstaniach, wojnie polsko- bolszewickiej

2. Udział w różnych partiach, organizacjach i stowarzyszeniach (np. Polska Partia Socjalistyczna, Narodowa Demokracja, Sokół, Polska Organizacja Wojskowa, Strzelec)

3. Wsparcie mieszkańców Kutna dla odradzającej się Polski (udział w zbiórkach pieniężnych, manifestacjach, przekazywanie darów itp.)

4. Walki na frontach II wojny światowej, działanie w strukturach państwa podziemnego

Ponadto prosimy o przekazywanie wszelkich pamiątek związanych z historią Kutna i losami mieszkańców.

Zachęcamy do udostępniania fotografii, dokumentów, druków, dzielenia się wspomnieniami, relacjami. Posłużą nam one do zorganizowania wystawy czasowej upamiętniającej rolę Kutnowian w wydarzeniach lat 1914 – 1921 . Uświetni ona obchody 11 Listopada i wpisze się w kalendarz imprez towarzyszących Świętu Niepodległości.

Zgromadzone pamiątki trafią także na ekspozycję stałą poświęconą dziejom Kutna w nowo powstającym kompleksie muzealnym. Obecnie Muzeum prowadzi prace nad jej scenariuszem, poświęconym historii miasta. Pragniemy, aby w prace te włączyli się również Kutnowianie tak, aby przyszła wystawa była wspólnym dziełem mieszkańców Kutna.