Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Kutno prezydent Zbigniew Burzyński z zastępcami Zbigniewem Wdowiakiem i Jackiem Boczkają oraz Przewodniczącym Rady Miasta Kutno Grzegorzem Chojnackim wręczyli panu Tadeuszowi Kacalakowi Nagrodę Prezydenta Miasta Kutno za całokształt dokonań w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Laudum odczytał zastępca prezydenta Zbigniew Wdowiak.

Tadeusz Kacalak – Laureat tegorocznej Nagrody Prezydenta Miasta Kutno za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w kategorii za całokształt dokonań artystycznych. Rzeźbiarz i kolekcjoner polskiej sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Był jednym z pierwszych rzeźbiarzy, który w latach 70. XX w. zapoczątkował specyficzny styl kutnowskiego rzeźbiarstwa funkcjonujący do dziś. Jest właścicielem jednej z niewielu w Polsce prywatnej galerii sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, gdzie od ponad 30 lat nieustannie powiększa swoją kolekcję. Zgromadził w niej już ponad tysiąc rzeźb i obrazów. Galeria ta, przez swą dostępność dla mieszkańców miasta i regionu, oraz odwiedzających Kutno odgrywa znaczącą rolę kulturalno – edukacyjną. W swojej ponad 40-letniej pracy twórczej brał udział w kilkudziesięciu konkursach i przeglądach, miał kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granicą, między innymi w Kanadzie, Niemczech, Belgii, Stanach Zjednoczonych. Jego rzeźby znajdują się w zbiorach muzeów w Warszawie, Łodzi, Toruniu, Płocku, Poznaniu, Kutnie, Łęczycy, Włocławku, jak również w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Od 1997 roku corocznie bierze udział w Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Santa Fe Stan Nowy Meksyk. Jest to jedyne na świecie takie wydarzenie, na którym prezentowane są prace twórców z ponad 150 państw świata. Tam, pokazując swoje rzeźby, promuje polską kulturę i rzeźbę kutnowską. Rzeźbiarz, za swoje wybitne zasługi dla kultywowania i popularyzowania tradycyjnej sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami między innymi: Nagrodą Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego w dziedzinie sztuki ludowej (1987), Złotą Odznaką Miasta Kutna (1998), Srebrnym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP (1998), Dyplomem Stowarzyszenia Twórców Ludowych za całokształt twórczości artystycznej (1998), Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za upowszechnianie kultury ludowej (2000), Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” (2004), Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2007), honorową Nagrodą Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego za wybitne zasługi na rzecz kolekcjonerstwa polskiego (2014). W uznaniu za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury dostał także w roku 2015 nagrodę Starosty Kutnowskiego.

Laureatowi życzymy długich lat życia w zdrowiu, radości i umiłowaniu swojej pasji dla krzewienia kultury narodowej.