W centrum Kutna 5 sierpnia 2017 r. odbyła się kolejna edycja Festynu Saskiego pod tytułem „Roi de la route – Król w podróży“. Muzeum Regionalne w Kutnie organizuje Festyn inspirowany kutnowskim podróżnym pałacem saskim związanym z postacią króla Augusta III. Pałac zostanie w niedługim czasie odrestaurowany, a festyn ma przybliżać kontekst historyczny i kulturowy tego zabytku.

Na licznie zgromadzonych widzów na Placu Marsz. J. Piłsudskiego czekały liczne atrakcje. Kilkudziesięciu rekonstruktorów, w tym goście z Niemiec i Francji oraz artyści w barwnych strojach przygotowali iście królewską paradę na głównej ulicy miasta, czyli wjazd króla z małżonką i dworem do miasta. Króla Augusta III, w staropolskim stroju i jego orszak, poprzedzał oddział wojska oraz barwna grupa kuglarzy z kilkumetrową postacią „królowej”. Pokaz przygotowali artyści teatru „Z głową w chmurach” z Poznania, którzy także prezentowali się w popisach i akrobacjach podczas całego festynu.

Na placu został odtworzony obóz wojsk Saskich oraz namiot królewski i podróżującego szlachcica. Można było tam przyjrzeć się codziennemu życiu gemajnów oraz szlachty, przyłączyć się do gier, spróbować sił w kaligrafii i stworzyć pismo do króla, które wręczono na zakończenie imprezy królowi.

Podczas festynu można było obejrzeć dwie miniatury teatralne, których tematem były historie związane z kutnowskim pałacem, m.in. przybycie królewskiego architekta z relacją o postępie prac nad budową pałacu. Ponadto zaprezentowano widzom inscenizację pt. „Przyjęcie u króla”, m.in. z pokazami tańca barokowego, z udziałem także publiczności. Następnie odbył się królewski obiad, czyli pokaz sztuki kulinarnej i obyczaju stołu zarówno królewskiego jak też „wojskowego”. Podczas części festynu zatytułowanej „Audiencja u króla” nie zabrakło muzyki i śpiewu operowego z epoki, poprzedzonych prelekcją dr. Wojciecha Krala z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz pokazów ówczesnej mody.

Jedną z wielu atrakcji był debiut Kutnowskiego Zespołu Tańca Dawnego „La Danse”.

W trakcie trwania wydarzenia odbywały się pokazy kuglarzy, konkursy plastyczne, gry i zabawy dla najmłodszych na dziedzińcu pałacowym. Widzowie mogli też skosztować „saskiego” deseru. Dla najmłodszych, i nie tylko, odbyły się przedstawienia teatrzyku kukiełkowego.

W drugiej części festynu artyści „Corona Florum” Sucholeskiego Zespołu Tańca Dworskiego im. Wojciecha Bogusławskiego zaprezentowali barokowe przedstawienie baletowe „Czerwony Kapturek” – oparte na bajce Charlesa Perraulta. Bajka z muzyką barokową Vivaldiego, Bacha oraz Telemanna zawierała elementy tańca sielskiego, baletu oraz pantomimy.

Po przedstawieniu zaprezentowali się rekonstruktorzy w musztrze wojskowej, a następnie festyn uświetnił pokaz fireshow. To nie był jednak koniec wydarzeń, bowiem na zakończenie wykonawcy i widzowie przeszli w pochodzie to pobliskiego parku Traugutta, gdzie w obecności króla i dworu odbył się Fetes Galantes – 1750 – Le Roi Danse. To wieczorne przedstawienie z pochodniami i baletem dworskim oraz tańcami w wykonaniu artystów „Corona Florum” oraz Kutnowskiego Zespołu Tańca Dawnego „La Danse” i muzyków „Amadeus Trio”. Przedstawienie to odwoływało się do tradycyjnych ogrodowych przedstawień dla króla.

Festyn został zrealizowany przy udziale: Uwe Müllera (król August III), Cindy Serrier (królowa Maria Józefa), Stowarzyszenia Augustus Rex z Drezna, Stowarzyszenia Garnizon Fortecy Częstochowskiej, Grupy Kostiumowej „Krynolina”, 32 Regimentu Muszkieterów Pruskich von Treskow, Regimentu Gwardii Pieszej Koronnej ks. Augusta Aleksandra Czartoryskiego, Regimentu Pieszego Koronnego Królewicza, Marii Czerwińskiej – Zespół Tańca Historycznego „Chorea Antiqua”, „Corona Florum” Sucholeskiego Zespołu Tańca Dworskiego im. Wojciecha Bogusławskiego, Teatru „Z Głową w Chmurach” z Poznania, Duetu Smyczkowego Kacpra Rafalskiego i Moniki Sucheckiej oraz Pameli Sinickiej, Teatru Lalek Marka Żyły, Zespołu Amadeus Trio.

Przyjazd króla, powitanie i feta.

Bajka barokowa „Czerwony Kapturek” w wykonaniu zespołu Tańca Dawnego Corona Florum.

Pokaz musztry, igraszki z ogniem oraz ” Le Roy dance lub Fêtes Galantes” (Król tańczy) – spektakl muzyczno – baletowy z pokazem Kutnowskiej Grupy Tańca Dawnego oraz zespołu Tańca Dawnego Corona Florum i zespołu Amedeus Trio kończą Festyn Saski 2017.