Barwna królewska parada, teatrzyk kukiełkowy, pokaz osiemnastowiecznej mody oraz koncert dworskich muzyków to tylko kilka z atrakcji, które przygotowało Muzeum Regionalne w Kutnie w ramach Festynu Saskiego „Roi de la route – Król w podróży“. W sobotę 5 sierpnia do Kutna zawita król Augusta III wraz z dworem i wojskiem. Na placu Marsz. J. Piłsudskiego można będzie, m.in. obejrzeć bajkę barokową „Czerwony Kapturek” w wykonaniu zespołu Tańca Dawnego Corona Florum, odwiedzić obóz z namiotem królewskim i podróżującego szlachcica czy spróbować swoich sił w kaligrafii. Wyjątkowym wydarzeniem podczas tegorocznej imprezy będzie debiutancki występ Kutnowskiej Grupy Tańca Dawnego.

Organizowany w Kutnie od dwóch lat Festyn Saski odwołuje się do historii Pałacu Saskiego w Kutnie i ma na celu przywrócenie pamięci o tym unikatowym zabytku i jego europejskim dziedzictwie. Impreza łączy cechy zabaw ogrodowych fetes galantes z uroczystościami przygotowywanymi na cześć króla i stanowi nawiązanie do obchodów imienin króla Augusta III powiązanych tradycyjnie z kolejnymi rocznicami ustanowienia orderu orła białego przez Augusta II Mocnego.

Pałac Saski w Kutnie, późnobarokowy pałac podróżny o konstrukcji szachulcowej, został wybudowany na polecenie króla Augusta III Wettina w 1750 roku według projektu Johanna Martina Waltera. Ten architekt i budowniczy zajmował się tworzeniem nowego szlaku podróżnego (także pocztowego) łączącego Drezno z Warszawą, którym król przemieszczał się w okresie unii polsko-saskiej. Kwerenda prowadzona w drezdeńskim archiwum wykazała, że w pałacu król August III ze swoim dworem zatrzymał się kilkukrotnie.

Od marca 2015 roku trwają prace nad rewitalizacją pałacu, których prowadzenie zostało powierzone przez Prezydenta Miasta Kutna Muzeum Regionalnemu w Kutnie. Budynek jest obecnie w znacznym stopniu zniszczony po pożarze, który miał miejsce w 2003 roku. Przed architektami i konserwatorami stoi wyzwanie przywrócenia mu dawnej świetności. Po odbudowie stanie się on główną częścią kompleksu muzealnego Muzeum-Pałac Saski w Kutnie.

W związku z Festynem w dniu 5 sierpnia (sobota) w godzinach 10:00 – 23:00
ul. Witosa oraz zachodnia część pl. Piłsudskiego będzie zamknięta dla ruchu kołowego.