Do 2 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Kutnie można oglądać wystawę „Ptaki wokół nas”. Ekspozycja prezentująca ponad 100 okazów ptaków z działu przyrody Muzeum Częstochowskiego cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno indywidualnych zwiedzających, jak i grup przedszkolnych i szkół.

Na wystawie można przyjrzeć się z bliska ptakom, które są nam znane i możemy je zobaczyć w naszym ogrodzie, parku czy w pobliskim lesie. To również doskonała okazja, by obejrzeć gatunki, które w środowisku naturalnym są rzadko spotykane np kraskę i bataliona znajdujące się na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce.

Na wystawie prezentowane są ptaki charakterystyczne dla środowiska wodnego, leśnego, skalnego, zurbanizowanego oraz otwartych przestrzeni.

Do najlepiej zurbanizowanych ptaków należą: wróbel domowy, szpak, kawka i gawron. Środowisko leśne to miejsce zamieszkiwane przez takie gatunki jak: dzięcioły (duży, zielony, czarny), sikory (modre, bogatki), sójki, myszołowy, jastrzębie, dzierzby i wiele innych. Na otwartych przestrzeniach pól przysiadają ptaki kurowate: bażant łowny i królewski, kuropatwy, przepiórki, a także cietrzew, kulon. Ptaki środowisk wodnych to zarówno ptaki błotne i typowo wodne. Szczególnie okazałe są łabędzie nieme, najcięższe ptaki latające krajowej awifauny. Czajka i batalion to ptaki z rzędu siewkowych żyjące na terenach podmokłych. natomiast czapla siwa, ślepowron to ptaki brodzące. Ślepowron jest czaplą nocną. Środowisko skalne reprezentują na wystawie, m.in. kopciuszek, kawka i sokół pustułka.

Przypominamy, iż Muzeum jest otwarte dla zwiedzających od niedzieli do piątku w godzinach 10:00-16:00. W każdą niedzielę wstęp bezpłatny.