7 lutego w Muzeum Regionalnym w Kutnie otwarta została nowa wystawa czasowa „Ptaki wokół nas”. Wernisaż rozpoczęła prelekcja kuratora wystawy Ewy Kaczmarzyk – kierownika Działu Przyrody Muzeum Częstochowskiego. Opowiedziała ona o ptakach prezentowanych na ekspozycji w kontekście grup ekologicznych tworzonych przez gatunki współwystępujące w tym samym siedlisku. Największą grupę stanowią ptaki środowiska leśne, do której należą m.in.: dudek, dzierzba srokosz, grubodziób. Na przestrzeniach otwartych i pozbawionych drzew spotkać można kuropatwę, bażanta i przepiórkę, zaś w środowisku skalnym kopciuszka, płomykówkę, pustułkę. Do ptaków wodnych zaliczane są nury, perkozy, kaczki, gęsi, mewy i łabędzie. Na wystawie zobaczyć można również ptaki zurbanizowane, czyli związane ze środowiskiem stworzonym przez człowieka. Są to m.in. wróbel domowy, szpak, zięba, kos.

Po prelekcji goście wernisażu na własne oczy mogli przekonać się o różnorodności awifauny Polski, na wystawie zaprezentowane jest bowiem ponad 100 dermoplastów ptaków, w tym wiele gatunków, których nie możemy spotkać w naturze na co dzień, np kraska i batalion znajdujące się na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce, a także nur czarnoszyi oznaczony jako gatunek wymarły w naszym kraju.