PONIEDZIAŁEK 23.01

Poniedziałkowe zajęcia odbywające się w ramach Ferii w Muzeum poświęcone były karnawałowym maskom. Uczestnicy poznali historię masek od starożytnych używanych w teatrach po nowożytne weneckie używane w czasie karnawału. Następnie tworzyli własne maski inspirowane weneckimi wzorami, do których ozdobienia używali m.in. piór, brokatu i cekinów. Prace zabrali do domu, aby w przyszłości założyć je na bal karnawałowy.

WTOREK 24.01

Wycieczka do Łodzi.

ŚRODA 25.01

Produkcja papieru była tematem środowych zajęć w ramach Ferii w Muzeum. Uczestnicy po krótkiej prezentacji zabrali się za produkcję papieru. Po żmudnym procesie przygotowania masy papierniczej uczestnicy wykonali własne kartki papieru czerpanego, które ozdabiali suchymi liśćmi oraz nitkami.

CZWARTEK 26.01

Dnia 26 stycznia dzieci poznawały przeszłość geologiczną Ziemi podczas zajęć „Kutno na dnie lodowca” składających się z trzech etapów. W pierwszym dzieci prześledziły proces kształtowania się skorupy ziemskiej i rozwoju życia na ziemi. Szczególny nacisk położono na zmiany geologiczne, jakie zachodziły na terenie dzisiejszej Polski z uwzględnieniem obszaru, który obecnie zajmuje Kutno. Wskazano momenty, kiedy omawiane obszary znajdowały się „na dnie lodowca”. Kolejny etap stanowiła eksploracja skamielin ukrytych w specjalnych gipsowych boksach (było głośno). Wreszcie w trzeciej części zajęć uczestnicy, kierując się własną fantazją i wyobrażeniami rysowali krajobrazy przedlodowcowe, dinozaury, albo skamieliny znajdujące się na stałej wystawie w Muzeum.

PIĄTEK 27.01

W ramach zajęć „Nie tylko szachy” dzieci poznawały gry planszowe z różnych zakątków świata i różnego okresu historycznego, m.in. znaną w starożytnym Egipcie grę senet, grę w nardy szczególnie popularną w krajach kaukaskich oraz Azji, szachy bizantyjskie czy królewską grę z miasta Ur.