28 listopada o godz. 12:00 w sali tarasowej Kutnowskiego Domu Kultury odbędzie się ostatni etap larpa „Walka o tron 1733”, podczas którego odtworzona zostanie wolna elekcja.

„Walka o tron 1733” to historyczny projekt edukacyjny adresowany do uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych przygotowany przez Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Fundację Budzenie Pasji z Krakowa. Kutnowski larp przenosi uczestników w niespokojne czasy po śmierci Augusta II. Do walki o tron stanęło wówczas dwóch kandydatów: syn poprzedniego władcy, królewicz Fryderyk August (późniejszy August III Sas) oraz Stanisław Leszczyński. Projekt składa się z trzech etapów, które mają za zadanie odtworzyć najważniejsze wydarzenia z lat 1733-1735.

Pierwszy etap (sejmiki konwokacyjne) realizowany był w dniach 24-28 października w kutnowskich szkołach. Każda klasa biorąca udział w projekcie reprezentowała inną ziemię rozległej Rzeczypospolitej i wyłoniła swoich posłów, którzy przeszli do kolejnego etapu.

Drugi etap (sejm konwokacyjny) odbył się 10 listopada w Kutnowskim Domu Kultury. Uczniowie debatowali podczas sejmu konwokacyjnego nad kształtem wolnej elekcji. Zdecydowali, że cudzoziemcy będą mogli walczyć o królewski tron oraz że w wyborze władcy będą mogli uczestniczyć dysydenci. Zgromadzenie zaowocowało również zgłoszeniem kolejnego pretendenta do tronu, swoją kandydaturę ogłosił bowiem Janusz Antoni Wiśniowiecki.

Ostatnim etapem projektu będzie larp odtwarzający wolną elekcję. O wyborze nowego władcy zdecydują wyłonieni na sejmikach przedkonwokacyjnych posłowie oraz uczniowie, którzy zdobyli podczas pierwszego etapu największą liczbę punktów.