Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza mieszkańców regionu i turystów na bezpłatne zwiedzanie w długi weekend majowy. Muzeum będzie czynne w godzinach:

1 maja – 10:00-16:00

2 maja – 10:00-18:00

3 maja – 12:00-16:00

Wizyta w Muzeum może być doskonałą okazją do obejrzenia wystawy „Indonezja. Mozaika tradycji i kultur”, która będzie prezentowana w Kutnie do 8 maja. Na ekspozycji można podziwiać przepiękne, ręcznie wykonane batiki (tkaniny zdobione specjalną techniką woskowania i farbowania) oraz przybory do tworzenia wzorów na tkaninach, różnorodną tradycyjną broń, w tym sztylety krisy – narodową broń Indonezyjczyków, różne formy lalek i maski prezentujące teatr cieni, teatry marionetek, teatr masek oraz inne przykłady rzemiosła artystycznego i użytkowego. Większość obiektów pokazywanych na wystawie pochodzi z końca XIX i I połowy XX wieku. Te najstarsze zostały pozyskane do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie przez słynnych polskich uczonych, którzy prowadzili badania na Jawie: botanika prof. Mariana Raciborskiego oraz zoologa prof. Michała Siedleckiego. Zbiory te mają dziś wartość szczególną, gdyż nie były one wytworem masowej produkcji przeznaczonej dla turystów, lecz tworzono je z potrzeby duszy, a anonimowi często twórcy dokładali wszelkich starań, by ich dzieła były jak najdoskonalsze. Świadomość tego sprawia, że i dziś obiekty te wydają się mieć własną duszę i moc oddziaływania na widza i jego wyobraźnię.