W czwartek, 16 lipca w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbył się wernisaż wystawy „Żołnierze największych armii II wojny światowej. Figury z kolekcji Jacka Sułowskiego”.

O swojej kolekcji zgromadzonym gościom opowiedział pan Jacek Sułowski. Figury prezentowane na wystawie to repliki wiernie oddające oryginalne umundurowanie, oporządzenie, broń, z wszelkimi detalami obrazującymi realia II wojny światowej.  Jak mówił kolekcjoner, twarze figurek często wzorowane są na twarzach aktorów, gotowa figura może więc dodatkowo kojarzyć się z postacią z filmu wojennego.

Dodatkową atrakcję wernisażu stanowiła możliwość porównania umundurowanie figurek z tym, które mieli na sobie, uczestniczący w otwarciu wystawy, rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37.

Na wystawie można oglądać 250 figur żołnierzy z okresu II wojny światowej, reprezentujących wszystkie rodzaje formacji wojsk alianckich i niemieckich, w nietypowej skali 1:6. Figury o wysokości 25-30 cm wykonane są z plastiku, żywicy i mają ruchome stawy kończyn, zginane tułowia. Dzięki temu mogą przybierać rozmaite postawy, pozy. Pierwszy zakup to korpus. Ale to głowa jest najważniejsza! Musi być idealnie zgrana z mundurem, czapką. Zmiana głowy potrafi zmienić całą figurę. I na koniec mundur, oporządzenie, broń. Mundury wykonane są z sukna mundurowego, dzianiny, skóry naturalnej i ekologicznej. Obuwie z obu rodzajów skór. Szyte tak jak oryginalne – z pikowaniami, stębnowaniami, zapięciami na miniaturowe guziki, sprzączki, rzepy, troczki. Oporządzenie i broń mogą wręcz zaskakiwać wiernością, z jaką naśladują oryginały. Broń ma ruchome części, można przeładowywać i wymieniać magazynki, w kaburach znajdują się pistolety, a w ładownicach magazynki.

Wystawę można będzie oglądać w kutnowskim Muzeum do 27 września 2015 r.