7 maja w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbył się wernisaż wystawy „Alfabet mody XX wieku”. Wystawę otworzył dyrektor Muzeum, Grzegorz Skrzynecki. O ekspozycji zgromadzonym gościom opowiedział autor scenariusza wystawy dr Piotr Szaradowski.

Wystawa, za pomocą haseł ułożonych alfabetycznie, prezentuje najważniejsze zagadnienia z historii kobiecej mody XX wieku. Dzięki temu ekspozycja staje się rodzajem trójwymiarowego, żywego słownika mody i pozwala prześledzić zmiany, jakie zachodziły nie tylko w samych ubiorach, ale i w społeczeństwie.

Na wystawie można podziwiać ponad 20 ubiorów pochodzących głównie z paryskich domów mody takich jak: Chanel, Dior, Yves Saint Laurent, Balmain, Givenchy.

Tematy, jakie pojawiają się na wystawie, uwzględniają zawartość prywatnej kolekcji, z której pochodzą. To jeden z bardzo nielicznych w Polsce zbiorów mody francuskiej, który koncentruje się na drugiej połowy XX wieku i zawiera ubiory pochodzące z najważniejszych domów mody. Kolekcją opiekuje się dr Piotr Szaradowski, wykładowca historii mody XX wieku w School of Form w Poznaniu, autor cyklicznych wykładów na temat francuskiej mody w Domu Bretanii także Poznaniu; prowadzący bloga Muzealne mody, który dał swoją nazwę kolekcji ubiorów. Część obiektów pokazywanych na wystawie „Alfabet mody XX wieku” publiczność mogła już oglądać na innych wystawach autorstwa Piotr Szaradowskiego: „Elegancja-Francja. Z historii mody XX wieku” w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (2013) i „Elegancja-Francja. Z historii haute couture” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2014). Jednak wiele sukni i materiałów prasowych można oglądać w Kutnie po raz pierwszy.

Print Friendly, PDF & Email