W środę, 5 listopada odbył się wernisaż dwóch wystaw, przygotowanych w związku z 100 rocznicą wybuchu I wojny światowej i 96 rocznicą odzyskania niepodległości. Zgromadzeni goście, wśród których był zastępca prezydenta Kutna Zbigniew Wdowiak, kutnowscy kolekcjonerzy i historycy, obejrzeli najpierw wystawę poświęconą bitwie, na której pokazano kilkadziesiąt przedmiotów z okresu wojny, w tym broń i wyposażenie żołnierzy, dokumenty i zdjęcia dotyczące Polski oraz Kutna. Dzięki Studiu Historycznemu „Huzar” z Koszalina na wystawie można zobaczyć wierne w 100% repliki mundurów żołnierzy rosyjskich i niemieckich. Grały one w dwóch wielkich produkcjach filmowych – „Czasie wojny” Stevena Spielberga i polsko-brytyjskim serialu „Dzwony wojny”. Wystawę w znacznym stopniu wzbogacili kolekcjonerzy ze Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37, panowie: Wiesław Paluchowski, Konrad Podwysocki, Krzysztof Siuda i Jacek Postolski.

Unikatowym zabytkiem ze zbiorów Muzeum Regionalnego jest stalowa tarcza ochronna, używana przez żołnierzy piechoty na początku wojny.

Następnie goście przeszli do Dworku Modrzewiowego, gdzie zapoznali się z wystawą planszową, ukazująca przemiany Kutna w ciągu 125 lat, w czasie których miasto znajdowało się w zaborze pruskim, potem w Ks. Warszawskim, zaborze rosyjskim i na koniec przez cztery lata pod okupacją niemiecką.

tekst: Kazimierz Śwircz