ud_marzec_2014_10W marcu w ramach Uniwersytetu Dziecięcego dzieci obejrzały ekspozycję czasową,„Najpiękniejsze owady świata”. Udostępniona została ona przez Muzeum Częstochowskie i prezentowała bogatą kolekcję motyli oraz chrząszczy, pochodzących z najodleglejszych zakątków Ziemi.
Na wystawie liczącej około tysiąca okazów zobaczyły m.in. takie owady jak: Charaxes – najlepiej latające motyle świata, motyle z rodziny Morphidae (Morfidy) o pięknych metalicznie połyskujących we wszystkich odcieniach niebieskiego skrzydłach, największego chrząszcza świata – Dynastes hercules, największego pod względem rozpiętości skrzydeł motyla– Thysanię agrippinę, a także motyle z rodzaju Caligo, znane na świecie jako „motyle-sowy”.
W części warsztatowej mali studenci otrzymali karty edukacyjne. Młodsze dzieci miały za zadanie pokolorować motyla właściwymi kolorami zgodnie ze wskazanym kluczem, natomiast starsze układały motyla z rozsypanki, a następnie musiały odnaleźć go na ekspozycji i określić z jakiej rodziny pochodzi oraz gdzie występuje.

Tekst: (jl)