Aktualności

/Aktualności

Pokaz „Rysunki na piasku”

Po raz pierwszy w Kutnie zaprezentowano pokaz malowania piaskiem. Katarzyna Perkowska z wielkim realizmem odtworzyła postaci historyczne związane z miastem, m.in.: J.H. Dąbrowskiego, Napoleona Bonaparte, Szaloma Asza czy Antoniego Troczewskiego. Wśród uważnych widzów znalazła się laureatka konkursu, który polegał na poprawnym wskazaniu trzech z nich. Była to Anastazja Ciesielska.

22 maja, 2018|Aktualności, Wydarzenia|

Nocne zwiedzanie Pałacu Saskiego

Dla uczestników Nocy w Muzeum przygotowano także niezwykle ciekawą atrakcję. Było to nocne zwiedzanie Pałacu Saskiego. Zabytek pochodzący z XVIII wieku czeka rewitalizacja i możliwość, aby zobaczyć go przed niezwykłą metamorfozą, spotkała się z dużym zainteresowaniem. Zwiedzający pod okiem przewodnika (w tej roli Piotr Stasiak i Kazimierz Śwircz) mogli zobaczyć komnatę króla, relikty kaplicy, a nawet poddasze. W obiekcie przygotowano także ekspozycję „Tajemnice Pałacu Saskiego”, która prezentowała m.in. szablę bojową „Augustówkę” z XVIII wieku, kropielnicę dworską i biuletyn Wielkiej Armii z grudnia 1806 roku z informacją o pobycie Napoleona Bonaparte w Kutnie.

22 maja, 2018|Aktualności, Wydarzenia|

Animacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży

Pracownicy Muzeum Regionalnego zadbali o to, aby uprzyjemnić czas dzieciom i młodzieży. Przygotowali wiele interesujących zabaw i warsztatów: malowanie naczyń ceramicznych, tworzenie patriotycznych symboli i listu barokowego, rzut podkową, bicie monet i układanie puzzli z kutnowskimi zabytkami.

22 maja, 2018|Aktualności, Wydarzenia|

Podróż w czasie, czyli rekonstrukcja historyczna

Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37, Stowarzyszenie Garnizonu Fortecy Częstochowskiej (Konrad Chęciński, Tomasz Karpiński, Kacper Rafalski) i grupa tańca dawnego La Danse zadbali o to, aby podczas Nocy w Muzeum nie zabrakło akcentów historycznych. Dioramy, pokazy broni, musztra, salwy honorowe i taniec barokowy uświetniły event. Pułk 37 (Wiesław Paluchowski, Krzysztof Siuda, Konrad Walak, Ewa Siuda i Konrad Podwysocki) zaprezentował wystawę o 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. W rolę królewskich żołnierzy wcielili się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Kutnie: Mateusz Smoczyński i Przemysław Kucharski, natomiast w damę dworu Aneta Łuczyńska.

22 maja, 2018|Aktualności, Wydarzenia|

Spotkanie z Janem Wieczorkowskim

Jan Wieczorkowski, absolwent Akademii Teatralnej, znany z wielu produkcji filmowych („U Pana Boga za piecem”, „U Pana Boga w ogródku”), serialowych („Czas honoru”, „Korona królów, „Klan”, „Fala zbrodni”, „M jak miłość”) i teatralnych był gościem specjalnym Nocy w Muzeum. Spotkanie poprowadziła Ola Kołodziejek. Rozmowa dotyczyła początków kariery aktora, preferencji artystycznych, zainteresowań i życia prywatnego. Nie zabrakło także pytań od publiczności. Był czas na zdjęcia i autografy.

W drugiej części spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów, a aktor osobiście wręczał nagrody zwycięzcom. Minikonkurs historyczny drogą losowania wyłonił trzy równorzędne miejsca, które zajęli: Julia Spryszyńska, Mikołaj Szymczak i Paweł Olesiński.

Podkreśliliśmy także udział wielokrotnych laureatów w grach miejskich: „Na tropie przeszłości”, „Oficerskie szlify”, turniejach :„Jeden z dziesięciu”, „Wielki Test Historyczny o Kutnie” i larpie „Walka o tron 1733”. Nagrody otrzymali: Michał Olesiński, Aleksandra Więckowska, Małgorzata Olkiewicz, Julia Szałwińska, Julia Czekalska i Paulina Konwerska.

22 maja, 2018|Aktualności, Wydarzenia|

Profesor Tomasz Nałęcz z wykładem w Muzeum Regionalnym w Kutnie

19 maja odbyła się dziesiąta edycja Kutnowskiej Nocy w Muzeum. Imprezę pod hasłem „Wiek niepodległości – dotknij historii” zainaugurował wykład Profesora Tomasza Nałęcza. Prelekcja zatytułowana „Budowanie Niepodległej – szanse i zagrożenia” w ramach projektu „Kutno dla Niepodległej” zgromadziła wielu słuchaczy. Wystąpienie prezentowało zarys historii Polski skupiony wokół daty 1918. Narracja dotyczyła sytuacji politycznej, nastrojów społecznych i miejsca Polski na arenie międzynarodowej.

22 maja, 2018|Aktualności, Wydarzenia|

X Jubileuszowa Kutnowska Noc w Muzeum – 19 maja

Zapraszamy Państwa serdecznie do wzięcia udziału w X Jubileuszowej Kutnowskiej Nocy w Muzeum. Przewidzieliśmy wiele atrakcji. Szczegóły dotyczące imprezy znajdują  się na plakacie. 

Czekamy na Was!

11 maja, 2018|Aktualności, Wydarzenia|

Rzeźby ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Kutnie na wystawach w Łęczycy i Krośniewicach

Kwiecień upłynął pod znakiem naszej rodzimej twórczości artystycznej. Rzeźbiarze, którzy swoją sztuką promują miasto i region kutnowski, wystawiali swoje prace na dwóch ekspozycjach czasowych. Znajdują się one w zbiorach Muzeum Regionalnego w Kutnie i były prezentowane na wystawie stałej zatytułowanej „Rzeźba po kutnowsku”.

23 kwietnia w Muzeum na Zamku w Łęczycy odbył się wernisaż wystawy czasowej „Łęczyca targowa”. Wśród prezentowanych eksponatów oglądać można kilkanaście rzeźb kutnowskich artystów pochodzących ze zbiorów naszego Muzeum.

25 kwietnia z kolei w Muzeum im. Dunin Borkowskiego w Krośniewicach na ekspozycji czasowej „Sztuka w służbie Niepodległej” zaprezentowane zostały rzeźby nawiązujące tematyką do doniosłego wydarzenia, jakim jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

27 kwietnia, 2018|Aktualności|

Zapraszamy na „Marsz do Niepodległej”

Muzeum Regionalne zaprasza na spacer kutnowskimi śladami walk o wolną Polskę „Marsz do Niepodległej”. Wydarzenie jest częścią projektu Muzeum „Kutno dla Niepodległej” związanym z obchodami stulecia odzyskania niepodległości.

 


Rozpoczynamy przed Muzeum Regionalnym w niedzielę 29 kwietnia o godz. 15.00.

Serdecznie zapraszamy.

26 kwietnia, 2018|Aktualności|

Udział Muzeum w wydarzeniu: „Dzień pamięci o kutnowskich Żydach – 19 kwietnia 2018”

14 kwietnia 1940 roku na terenie dawnej cukrowni „Konstancja” w Kutnie okupanci utworzyli getto. Obszar ten stał się miejscem gehenny dla 8000 Żydów nie tylko z miasta, ale i całego powiatu kutnowskiego. Upamiętniając tę smutną rocznicę, Muzeum Regionalne w Kutnie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego prezentuje wystawę plenerową pt. „Początek końca. Tragedia kutnowskich Żydów”. Czarno-białe, archiwalne fotografie są bolesnym reportażem z tamtych czasów. Przedstawiają nie tylko koszmarne realia życia w getcie, ale również dokumentują drogę do jego utworzenia.

Tragiczny los Żydów zakończył transport do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.
Wystawa porusza także wątek dewastacji pomnika kutnowskich ofiar Holokaustu, wzniesionego na Kirkucie.

18 kwietnia, 2018|Aktualności, Wystawy plenerowe|