Aktualności

/Aktualności

MRK zatrudni specjalistę ds marketingu.

Ogłoszenie o naborze na stanowisko specjalisty ds. marketingu w Muzeum Regionalnym w Kutnie.

Nabór na stanowisko specjalisty ds. marketingu

16 października, 2017|Aktualności|

„Pałac jednego króla, dwóch państw i dwóch kultur. Unia polsko-saska 1697–1763”. Promocja edukacyjnego programu multimedialnego

Zapraszamy na oficjalną promocję edukacyjnego programu multimedialnego „Pałac jednego króla, dwóch państw i dwóch kultur. Unia polsko-saska 1697–1763”, która odbędzie się 8 listopada 2017 roku o godz. 16.00 w salach kutnowskiego Centrum Teatru Muzyki i Tańca.

Jest to projekt opracowany we współpracy z prof. Stanisławem Roszakiem i dr hab. Agnieszką Wieczorek z Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu oraz Renatą Adamczyk – Nowak. Pragniemy przedstawić pierwszy program edukacyjny poświęcony zarówno czasom unii polsko – saskiej, jak również związany z dziejami Kutna, a także najcenniejszym zabytkiem miasta – królewskim pałacem podróżnym Augusta III.

Pałac i dotyczące go źródła stały się motywem do opracowania kilkudziesięciu kart pracy, przewidzianych dla wszystkich poziomów nauczania szkolnego. Kartom towarzyszy bogata ikonografia, a także materiał filmowy oraz zbiór 12 esejów poświęconych czasom saskim obejmujących zagadnienia polityczne, kulturalne, kulinarne, czy życia codziennego. Eseje zostały opracowane przez naukowców z ośrodków uniwersyteckich w Toruniu i Warszawie.

Jest to więc propozycja poszerzająca wiedzę nie tylko uczniów, czy nauczycieli, ale każdy może „odkryć” ciekawą, ale mało znaną historię, której głównym bohaterem jest kutnowski pałac.

16 października, 2017|Aktualności, Wydarzenia|

Rozpoczęcie pierwszego etapu drugiej edycji larpa historycznego „Walka o Tron 1733″

12 października przeprowadzony został pierwszy etap projektu historycznego „Walka o Tron 1733″ realizowanego przez Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Fundację Budzenie Pasji. Wykorzystując metodę larp (ang. Live Action Role Playing), odtwarzano obrady szlacheckich sejmików przed konwokacyjnych z 1733 roku, które debatowały nad zbliżającą się wolną elekcją po śmierci króla Augusta II Mocnego. Uczniowie biorący udział w grze otrzymali karty postaci, która zawierała szczegółowe informacje o historii, poglądach, wyznaniu, majątku uczestnika sejmiku, w którego mają się wcielić, a także o celach, jakie mają zrealizować podczas zgromadzenia. Dzięki temu młodzież angażując się emocjonalnie w odgrywane postacie, miała okazję poznać i poczuć dylematy, motywacje oraz pragnienia, jakie towarzyszyły naszym przodkom w czasach podwójnej elekcji. Uczniowie z klas gimnazjalnych III A i III D Szkoły Podstawowej nr 2 w Kutnie pod opieką pani Anny Woś i pana Roberta Małachowskiego odtwarzali sejmiki przed konwokacyjne z województwa krakowskiego i ruskiego, podczas których wybrali swoich przedstawicieli-posłów na sejm konwokacyjny oraz wolną elekcję. Obrady sejmików poprowadzili Łukasz Wrona, Tomasz Żurawski i Maciej Sikorski z Fundacji Budzenia Pasji.

12 października, 2017|Aktualności|

Larp Walka o tron 1733 w Kutnie

Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Fundacja Budzenie Pasji z Krakowa realizują na terenie Kutna historyczny projekt edukacyjny adresowany do uczniów gimnazjum, oraz szkół ponadpodstawowych – larp „Walka o tron 1733”. Larp (ang. Live Action Role Playing) to połączenie gry fabularnej z dramą szkolną, w której uczestnicy wcielają się w uprzednio przygotowane role i poprzez interakcje z innymi uczestnikami starają się realizować swoje cele. Larp historyczny kładzie nacisk na rozpatrywanie problemów polityczno-społecznych, odtwarzanie relacji i klimatu epoki.

Kutnowski larp przenosi uczestników w niespokojne czasy po śmierci Augusta II. Do walki o tron stanęło wówczas dwóch kandydatów: syn poprzedniego władcy, królewicz Fryderyk August (późniejszy August III Sas) oraz Stanisław Leszczyński. Wyboru króla na wolnej elekcji dokonać miała szlachta. Przedtem należało zwołać sejm konwokacyjny w Warszawie, który przygotuje wybór nowego władcy. Na sejm ten mogli zjechać jednak tylko wybrani podczas sejmików konwokacyjnych posłowie.

Projekt „Walka o tron 1733” składa się z trzech etapów, które mają za zadanie odtworzyć najważniejsze wydarzenia z lat 1733-1735. Pierwszy etap (sejmiki konwokacyjne) realizowany będzie w kutnowskich szkołach w dniach: 12, 26, 27 października oraz 9 listopada.
Każda klasa biorąca udział w projekcie reprezentować będzie inną ziemię rozległej Rzeczypospolitej i wyłoni swoich przedstawicieli (posłów), którzy przejdą do kolejnego etapu.

Drugi etap (sejm konwokacyjny) odbędzie się 24 listopada w sali tarasowej Kutnowskiego Domu Kultury. Uczniowie podczas sejmu konwokacyjnego debatować będą nad kształtem wolnej elekcji. Ostatnim etapem projektu będzie larp odtwarzający wolną elekcję, który zrealizowany zostanie 8 grudnia także w Kutnowskim Domu Kultury.

11 października, 2017|Aktualności|

Gra terenowa „Oficerskie szlify”. Fotorelacja

Dziękujemy uczestnikom za udział, dobrą zabawę i wielką wiedzę.
Gratulujemy zwycięzcom.

I miejsce zajęła drużyna w składzie:

Jan Michalik

David Sombati

Krzysztof Kostrzewski

Jakub Rojewski

Michał Paweł Olesiński

II miejsce:

Eryk Galicki

Wiesław Galicki

Piotr Bielicki

III miejsce:

Bartosz Szałwiński

Miłosz Szałwiński

Julia Szałwińska

Angelika Szałwińska

2 października, 2017|Aktualności, Wydarzenia|

Oficerskie szlify. Gra terenowa poświęcona historii 37 pułku piechoty

Oficerskie szlify

Poznaj dzieje swoich przodków, nabądź umiejętności jakich od nich wymagano i sam zdobądź oficerskie szlify.

Gra terenowa poświęcona historii 37 pułku piechoty

Dzielny i wyszkolony żołnierz to podstawa każdej armii. Jednak na jej czele muszą stać szczególnie wartościowi ludzie. Oficerowie, którzy nie ulękną się gradu kul w czasie wojny i którzy podejmą się trudu wychowania szeregowych w czasie pokoju. Oficer musi świecić przykładem za dnia i w nocy. Baczyć, by swoją postawą i zachowaniem dumnie reprezentować kraj, który postanowił bronić.

Dobre chęci to jednak nie wszystko. Aby stać się oficerem pułku piechoty należy przejść długą i wymagającą ścieżkę kariery od prostego strzelca do dziarskiego majora czy nawet wpływowego pułkownika. Trzeba odznaczyć się sprawnością fizyczną, wytrzymałością, inteligencją, niebanalnym poczuciem humoru oraz przede wszystkim towarzyską ogładą. Umiejętność wykonywanie rzutów karnych i zdolności lingwistyczne też okażą się przydatne! Poprawne i szybkie wykonanie przygotowanych zadań zaowocuje awansem i uzyskaniem OFICERSKICH SZLIFÓW.

Gra miejska OFICERSKIE SZLIFY powstała z myślą o młodzieży, którzy w ten sposób mają szansę poznać bliżej realia życia wojskowego w II Rzeczypospolitej a szczególnie historię
37 pułku piechoty.

Uczestnicy gry w wieku od 12 lat powinni zapisywać się w drużynach liczących od 3 do 5 osób. Grupy należy zgłaszać drogą elektroniczną do 29 września 2017 r. na adres oswiata@muzeumkutno.com lub bezpośrednio w siedzibie Muzeum Regionalnego w Kutnie. Osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń-Piotr Kowalski pokój nr 8. Każda drużyna podczas gry skompletuje FOLDER poświęcony historii 37 pułku.

Gra odbędzie się 1 października 2017 r. w godzinach 10.00-14.00.

Podczas gry drużyny odwiedzą 10 miejsc na terenie Kutna oraz poznają obiekty związane
z historią 37 pułku.

Strzelaj gole jak Henryk Reyman!

Tańcz na balu oficerskim!

Zabawiaj damy jak na dżentelmena przystało!

Poznaj geografię swojej okolicy!

Zadbaj o transport swoich oddziałów do Warszawy!

Poznaj koszarowy język swoich podwładnych!

Rozmieść karabin maszynowy w najlepszym miejscu!

Pozyskaj informacje od złapanych szpiegów!

Naucz się musztry polskiego piechura

Przechytrz żandarmów i uniknij kary za nieobecność na apelu!

20 września, 2017|Aktualności|

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017. Śladami Bitwy nad Bzurą

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki śladami Bitwy nad Bzurą.

20 września, 2017|Aktualności|

Uroczystości 78. rocznicy Bitwy nad Bzurą. Fotorelacja

19 września, 2017|Aktualności, Wydarzenia|

78. rocznica Bitwy nad Bzurą

Informujemy, że w ramach obchodów 78. rocznicy Bitwy nad Bzurą złożenie kwiatów przed tablicą gen. Kutrzeby przy Muzeum Bitwy nad Bzurą odbędzie się w niedzielę 17 września o godz. 9.15.
Msza św. rozpocznie się o godz. 10.00 w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Kutnie.

 

 

Po mszy św. i przemarszu na plac Marszałka J. Piłsudskiego odbędą się uroczystości 78. rocznicy Bitwy nad Bzurą przed pomnikiem Marszałka.

15 września, 2017|Aktualności|

Spotkanie z wnukiem żołnierza 37pp Pawłem Piotrowskim

12 września 2017 roku w Muzeum Regionalnym w Kutnie gościł Paweł Piotrowski, wnuk st. sierżanta Stanisława Darasza, żołnierza 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego. W spotkaniu uczestniczyli Stowarzyszenie Historyczne Pułk ‘37 – współgospodarz spotkania, członkowie Rodziny i Przyjaciele Pawła Piotrowskiego oraz członkowie Rodzin Dzieci Pułkowych. Po przywitaniu przybyłych przez Dyrektora Muzeum Grzegorza Skrzyneckiego i prezesa Stowarzyszenia Wiesława Paluchowskiego. Paweł Piotrowski przekazał do zbiorów muzealnych tablicę – szyld, która znajdowała na budynku dawnych koszar przy ul. Bema w Kutnie. Dyrektor zrewanżował się Gościowi kopią pamiątkowego tableau wykonanego z okazji wręczenia 37 pułkowi sztandaru przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego.
Następnie Pan Paweł Piotrowski zaprezentował postać Dziadka, uczestnika walk na terenie Austrii i Włoch w czasie I wojny światowej, żołnierza 37 pp, a także więźnia obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Stanisław Darasz urodził się w Zabłotkach w powiecie przemyskim 5 lutego 1892 roku. W czasie I wojny światowej wcielony do armii austriackiej, walczył między innymi nad Piawą. W obliczu nieuchronnej klęski zaborców, Polacy transportami wojskowymi udali się z Włoch na ziemie polskie. Podczas walk o Zasanie w Przemyślu powstał zalążek pułku, który od 1919 roku nosił nazwę 37 pułk piechoty. Podczas wojny polsko-ukraińskiej pułk walczył w obronie Lwowa, a następnie brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
Po zakończeniu działań militarnych na Kresach Stanisław Darasz wraz z pułkiem trafił do Łęczycy, a w1926 r. do Kutna. Po wybuchu II wojny światowej brał czynny udział w kampanii wrześniowej. Po klęsce armii polskiej, 9 października 1939 roku dostał się do niewoli niemieckiej, z której został zwolniony 18 marca 1940 r. z powodu złego stanu zdrowia. W czerwcu 1940 r. zgłosił się do oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, walcząc w rejonie Wyszkowa, Sokołowa i Siedlec. Po zakończeniu wojny wrócił do Kutna, gdzie przez wiele lat prowadził zakład krawiecki. Zmarł w 1973 roku.
Potem prezes Stowarzyszenia Wiesław Paluchowski przedstawił prezentację poświęconą pobytowi 37 pp w Wągrowcu w 1939 roku. Na zakończenie spotkania Pan Kazimierz Ciążela, przedstawiciel Rodzin Dzieci Pułkowych, dziękując za zaproszenie, wyraził nadzieję na rychłe wzniesienie pomnika upamiętniającego 37 pułk piechoty.

Z okazji spotkania w salach wystawienniczych Muzeum została zaprezentowana okolicznościowa wystawa pamiątek po Stanisławie Daraszu, którą przybyli oglądali z dużym zainteresowaniem, a przy kawie i herbacie rozmawiali sierżancie Daraszu u i innych żołnierzach 37 pp i o roli pułku dla miasta i jego mieszkańców do 1939 r.

15 września, 2017|Aktualności|