Aktualności

/Aktualności

W muzeum o architekturze iberyjskiej

23 maja o godz. 17:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Oblicza sztuki, które poświęcone zostanie gotycko-renesansowej architekturze Półwyspu Iberyjskiego.

Uczestnicy spotkania poznają uwarunkowania historyczne, które wpłynęły na oryginalność architektury tego rejonu. Omówione zostaną style wywodzące się z tradycji ludów zamieszkujących tereny dzisiejszej Hiszpanii i Portugalii, takie jak styl mudejar, plateresco czy styl izabeliński. Poruszona zostanie również kwestia oddziaływania na architekturę iberyjską sztuki francuskiej, angielskiej i nadreńskiej.

22 maja, 2017|Aktualności|

IX Kutnowska Noc w Muzeum – fotorelacja

22 maja, 2017|Aktualności|

IX Kutnowska Noc w Muzeum

20 maja w godz. 18:00-23:00 Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na IX Kutnowską Noc w Muzeum. Nawiązując do tematyki obecnie prezentowanej wystawy czasowej, tematem przewodnim imprezy będzie okres napoleoński.

Noc w Muzeum rozpocznie się wykładem dr. hab. Rafała Kowalczyka, prof. UŁ „Polacy w walce o niepodległość na przełomie XVIII i XIX wieku”. O godz. 19:00 można będzie wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po ekspozycji „Napoleon a Księstwo warszawskie. Napoleonika ze zbiorów Andrzeja Nieuważnego”.

Główną atrakcją imprezy będzie spektakl „Pan Tadeusz na wesoło, czyli perypetie miłosne Tadeusza i Telimeny” w wykonaniu Anny Samusionek, który będzie można obejrzeć na scenie na placu Marsz. Piłsudskiego o godz. 20:00. Dzieci zaproszone zostaną do udziału w warsztatach „Z rozkazu Cesarza”, podczas których będą, m.in. wykonywać bikorny– kapelusze noszone w czasach napoleońskich. Tradycyjnie już dzieci będą mogły również wziąć udział w konkursie, który zachęca do uważniejszego przyglądania się prezentowanym na wystawach eksponatom.

Program:

Muzeum Regionalne w Kutnie (plac Marsz. Piłsudskiego 20)

18:00-23:00 – zwiedzanie wystaw stałych („Miasto w czasie i przestrzeni”, „Rzeźba po kutnowsku”) oraz czasowej „Napoleon a Księstwo Warszawskie. Napoleonika ze zbiorów Andrzeja Nieuważnego”

18:00-20:00 – konkurs „Muzealni odkrywcy”

18:00-21:00 – warsztaty dla dzieci „Z rozkazu Cesarza”

18:00 – wykład „Polacy w walce o niepodległość na przełomie XVIII i XIX wieku” dr. hab. Rafała Kowalczyka, prof. UŁ

19:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Napoleon a Księstwo Warszawskie. Napoleonika ze zbiorów Andrzeja Nieuważnego”

Plac Marsz. Piłsudskiego:

20:00 – „Pan Tadeusz na wesoło, czyli perypetie miłosne Tadeusza i Telimeny” w wykonaniu Anny Samusionek

18 maja, 2017|Aktualności, Wydarzenia|

IX Kutnowska Noc w Muzeum

20 maja Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na IX Kutnowską Noc w Muzeum. Jedną z atrakcji imprezy będzie spektakl „Pan Tadeusz na wesoło, czyli perypetie miłosne Tadeusza i Telimeny” w wykonaniu Anny Samusionek, który będzie można obejrzeć na scenie na placu Marsz. Piłsudskiego o godz. 20:00. Jest to projekt łączący pełną humoru recytację z utworami na fortepian, klarnet i saksofon w wykonaniu Sebastiana Lewickiego, przeplatany anegdotami i osobistymi komentarzami wprowadzającymi widzów w świat historii szlacheckiej Adama Mickiewicza.

Krótka forma teatralno-estradowa, która udowadnia, że „Pan Tadeusz” nie jest nudną lekturą szkolną, lecz niezwykle dowcipną opowieścią o ludziach takich jak my, pokazującą ich emocje, wielkie uczucia a także groteskowość, choć bez jakiejkolwiek złośliwości. Romans dojrzałej kobiety i młodego mężczyzny tak wieki temu jak i dzisiaj stanowi bogate źródło dla twórców, a także tabloidów…

10 maja, 2017|Aktualności, Wydarzenia|

Wernisaż wystawy: „Napoleon a Księstwo Warszawskie. Napoleonika ze zbiorów Andrzeja Nieuważnego”

W Muzeum Regionalnym w Kutnie uroczyście otwarto wystawę „Napoleon a Księstwo Warszawskie. Napoleonika ze zbiorów Andrzeja Nieuważnego”, na której prezentowane są eksponaty z kolekcji zmarłego w 2015 roku dr. Nieuważnego, wybitnego znawcy epoki napoleońskiej.

Ekspozycję otworzył dyrektor Muzeum, Grzegorz Skrzynecki, który przedstawił zgromadzonym ogromną wagę tej wystawy czasowej. Jest ona bowiem swoistą zapowiedzią ekspozycji stałej, która znajdzie się będzie w kompleksie Muzeum-Pałac Saski w Kutnie i prezentować będzie kolekcję dra Nieuważnego. Dyrektor wspominał również wizyty dr. Nieuważnego w Kutnie i niezwykle ciekawe wykłady, którymi wykładowca wprowadzał słuchaczy w fascynujący świat historii.

W otwarciu wystawy udział wzięła żona naukowca i kolekcjonera, pani Ewa Nieuważny wraz z dziećmi. Wyraziła ona radość z tego, że zbiory jej męża znajdą się w jednym miejscu i efekty jego wieloletniej pasji i pracy będą dostępne dla zwiedzających.

Po wystawie przybyłych gości oprowadził jej kurator, Kazimierz Śwircz, który w zajmujący sposób opowiedział o prezentowanych na niej eksponatach, poczynając od tych związanych z bitwami napoleońskimi, w których uczestniczyli Polacy, poprzez grafiki ukazujące księcia Poniatowskiego, a kończąc na wyrobach pamiątkarskich i reklamowych czerpiących z legendy napoleońskiej.

Wystawę można oglądać w kutnowskim Muzeum do 25 czerwca, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00 oraz w niedziele w godz. 10:00-16:00.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu.

28 kwietnia, 2017|Aktualności, Wystawy czasowe|

Konferencja dyrektorów i kustoszy muzeów regionalnych woj. łódzkiego

W dniach 20-21 kwietnia w Kutnie odbyła się Konferencja Dyrektorów i Kustoszy Muzeów Regionalnych z Województwa Łódzkiego zorganizowana przez Łódzki Dom Kultury oraz Muzeum Regionalne w Kutnie. Łódzki Dom Kultury od 2012 roku organizuje muzealnicze konferencje, które są pomyślane jako miejsca wymiany doświadczeń, przestrzenie, w których zaproszeni goście – specjaliści w swoich dziedzinach dzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi różnych wymiarów funkcjonowania muzeów. Poszczególne edycje odbywają się w kolejnych miastach województwa, dotychczas konferencje odbyły się, m.in. w Sulejowie, Radomsku i Łowiczu.

Każdej edycji przyświeca inny temat przewodni, kutnowska konferencja odbywa się pod hasłem: „Dziedzictwo niematerialne, pamięć kulturowa… Muzealizacja przestrzeni nieoczywistych”. Rozmawiano, m.in. o tym czym jest niematerialne dziedzictwo, w jaki sposób wpływa ono na lokalną tożsamość, jak je dokumentować i włączać do kolekcji muzealnej oraz jaka jest rola muzeum w jego zachowywaniu i ochronie. Pierwszy dzień konferencji zakończył koncert „Wieloma językami” Karoliny Cichej i Barta Pałygi.

Integralną częścią konferencji jest zwiedzanie atrakcji znajdujących się w mieście, w którym się ona odbywa lub w jego okolicach. Tym razem muzealnicy z województwa łódzkiego odwiedzili Muzeum Regionalne w Kutnie, Pałac Saski, pracownię rzeźbiarza ludowego Tadeusza Kacalaka oraz Muzeum – Zamek w Oporowie.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele muzeów regionalnych z całego województwa, m.in. muzealnicy z Radomska, Opoczna, Rawy Mazowieckiej, Łęczycy, Łowicza i Wielunia.

 

Konferencja pt. „Dziedzictwo niematerialne, pamięć kulturowa… Muzealizacja przestrzeni nieoczywistych.” Wykłady i dyskusja.


 
 

Koncert „Wieloma językami” – Karolina Cicha & Bart Pałyga 


 
 

Zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Kutnie, Muzeum Zamek w Oporowie oraz zapoznanie z kolekcją sztuki ludowej Tadeusza Kacalaka.

27 kwietnia, 2017|Aktualności, Wydarzenia|

Rodzinna Niedziela w Muzeum – kwiecień 2017

23 kwietnia w Muzeum odbyła się Rodzinna Niedziela w Muzeum poświęcona czerpaniu papieru. Dzieci wraz z rodzicami wysłuchały opowieści o powstaniu papieru, a następnie zabrały się do jego produkcji. Pierwszym etapem było podarcie przygotowanej makulatury na drobne kawałki, które następnie zalano gorącą wodą i dla przyspieszenia procesu rozdrobniono z użyciem blendera. Z wytworzonej w ten sposób pulpy papierowej formowano na sitku arkusze papieru, z których odsączano wodę za pomocą wałka. Własnoręcznie stworzony papier czerpany rodziny ozdabiały kolorowymi piórkami, bibułą, ususzonymi roślinami.

27 kwietnia, 2017|Aktualności, Rodzinna Niedziela w Muzeum|

Nowa wystawa czasowa: „Napoleon a Księstwo Warszawskie. Napoleonika ze zbiorów Andrzeja Nieuważnego”

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza 27 kwietnia (czwartek) o godz. 17:00 na wernisaż wystawy „Napoleon a Księstwo Warszawskie. Napoleonika ze zbiorów Andrzeja Nieuważnego”.

 

Na wystawie „Napoleon a Księstwo Warszawskie. Napoleonika ze zbiorów Andrzeja Nieuważnego” pokazanych zostanie kilkadziesiąt eksponatów z przebogatych zbiorów zmarłego w 2015 r. dra Andrzeja Nieuważnego, wykładowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wybitnego znawcy epoki napoleońskiej, autora m.in. książek „My z Napoleonem” czy „Czasy napoleońskie”. Dr Nieuważny łączył pasję naukową z pasją kolekcjonerską. Zbierał przede wszystkim eksponaty związane z Napoleonem i jego czasami, ale także obiekty z początku XX w. i I wojny światowej.

Głównym wątkiem wystawy będą powiązania Polski z napoleońską Francją. Prezentowane będą grafiki i druki z epoki obrazujące bitwy napoleońskie z udziałem Polaków czy na ziemiach polskich, w tym najsłynniejszą szarżę w wąwozie Somosierra. Szereg rycin przedstawia księcia Józefa Poniatowskiego, w tym jego śmierć w bitwie pod Lipskiem. Ciekawostką są sceny ukazujące księcia z żoną i synem, których w rzeczywistości nie miał. Dokumenty, w tym odezwa władz Księstwa Warszawskiego z 1812 r., wydana na początku wojny z Rosją, odzwierciedlają wielkie nadzieje, jakie wiązano z Napoleonem. Jego osoba będzie również obecna na licznych eksponatach. Oprócz rycin i grafik zaprezentowane zostaną również numizmaty, wyroby rzemiosła artystycznego, ceramika, itp. Część eksponatów to typowe wyroby pamiątkarskie z XIX i XX w., świadczące o wielkiej sile oddziaływania i żywotności legendy napoleońskiej w różnych krajach.

Wystawę można będzie oglądać w kutnowskim Muzeum od 27 kwietnia do 25 czerwca, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00 oraz w niedziele w godz. 10:00-16:00.

26 kwietnia, 2017|Aktualności, Wystawy czasowe|

Fundusze europejskie – program regionalny

Projekt nr RPLD.06.01.02-10-0011/16 pn.:

„Rewaloryzacja zespołu Pałacu Saskiego w Kutnie”


współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Oś Priorytetowa VI Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu

Działanie VI.1 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury

Poddziałanie VI.1.2 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury

Nazwa Beneficjenta: Gmina Miasto Kutno, pl. Marszałka J. Piłsudskiego 18, 99-300 Kutno; www.um.kutno.pl

Instytucja Zarządzająca: Zarząd Województwa Łódzkiego, al. Piłsudskiego 8, 90-051 Łódź; www.rpo.lodzkie.pl

Całkowita wartość Projektu: 16 942 299,87

Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 10 559 277,32

Celem Projektu jest przywrócenie architektonicznie ważnego dla Kutna centrum miasta z uwagi na unikatowy charakter obiektu w skali kraju oraz badanie i popularyzacja tradycyjnego rzemiosła i technik budowlanych. W ramach projektu zakłada się remont, przebudowę, częściową odbudowę i rozbudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania zespołu Pałacu Saskiego. Realizacja Projektu przyczyni się do osiągnięcia wymiernych i trwałych korzyści społeczno-gospodarczych, w tym poprawy atrakcyjności turystycznej regionu poprzez rozwój zasobów dziedzictwa kulturowego.

Okres realizacji Projektu: 2017 – 2018

25 kwietnia, 2017|Aktualności|

Konferencja Dyrektorów i Kustoszy Muzeów Regionalnych z Województwa Łódzkiego

W dniach 20-21 kwietnia będziemy mieli zaszczyt gościć w Kutnie muzealników z województwa łódzkiego. Łódzki Dom Kultury zaprosił nas do współorganizacji tegorocznej edycji Konferencji Dyrektorów i Kustoszy Muzeów Regionalnych z Województwa Łódzkiego. Odbędzie się ona pod hasłem „Dziedzictwo niematerialne, pamięć kulturowa… Muzealizacja przestrzeni nieoczywistych”.

19 kwietnia, 2017|Aktualności|