Spotkania z Historią

//Spotkania z Historią

Spotkania z Historią. „Hej! Kto Polak na bagnety…”

„Spotkania z Historią”. Niezbędna statystyka
Tegoroczne „Spotkania z Historią” trwały od 28 września do 6 października. W czasie 7 dni zorganizowaliśmy dla Państwa 15 wydarzeń. Były to m.in.: wystawa plenerowa, debata oksfordzka, turnieje wiedzy, wykłady profesorów, warsztaty, gry terenowe i miejskie. Mimo trudnej sytuacji epidemicznej cieszyły się one dużą frekwencją. Kilka liczb:
1. w grach miejskich i terenowych wzięło udział łącznie : 18 drużyn
2. debatę oksfordzką obejrzało online: 5300 osób
3. w „Wielkim Teście z Historii” zmagało się: 40 osób
4. w larpie o demokracji bawiło się: 90 osób
Mamy przyjemność ogłosić zwycięzców w naszych konkursowych zmaganiach:
Turniej „Jeden z dziesięciu” „37 Pułk Piechoty w walce z bolszewikami”
1. miejsce : Michał Olesiński, Daniel Saganek, Piotr Muliński ( II LO im. J. Kasprowicza w Kutnie)
2. miejsce : Bartosz Buczyński, Eryk Frydrysiak, Marcel Jagodzki (ZSZ Nr 2 im. dr. A. Troczewskiego w Kutnie)
3. miejsce : Cezary Staszewski, Jakub Grzybowski, Michał Jaszczak (ZS Nr 4 im. Z. Balickiego w Kutnie – Azorach)
Quest „Tradycje piłsudczykowskie w Kutnie”
1. miejsce : Róża Najlepsza, Blanka Seliga, Lena Obiedzińska ( SP Nr 9 im. W. Jagiełły w Kutnie)
2. miejsce : Błażej Kuźmiński, Aleksander Antonkiewicz, Piotr Wiśniewski ( SP Nr 4 im. M. Kopernika w Kutnie)
3. miejsce : Wiktor Smyczyński, Oliwier Guzek, Filip Kula ( SP Nr 5 im. H. Sienkiewicza w Kutnie)
Gra miejska „Śladami historii”
1. miejsce : Michał Olesiński, Mikołaj Szymczak, Jakub Sobczyk  ( II LO im. J. Kasprowicza w Kutnie)
2. miejsce : Filip Kowalczyk, Hubert Nowakowski, Damian Drzewiecki ( ZS Nr 3 im. W. Grabskiego w Kutnie)
3. miejsce : Dawid Jakubik, Kornel Grzelak, Piotr Bartczak ( ZS Nr 1 im. S. Staszica w Kutnie)
Debata oksfordzka „Dwie koncepcje kształtowania się polskiej granicy wschodniej. Piłsudski i Dmowski – federacjonizm kontra inkorporacjonizm”
1. miejsce: Zuzanna Jarosińska, Cezary Szymański, Jan Michalik, Oskar Kotliński, Natalia Skierska ( I LO im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie)
2. miejsce : Katarzyna Mieczkowska, Mikołaj Szymczak, Jakub Sobczyk, Weronika Jasińska, Jan Zaborowski (II LO im. J. Kasprowicza w Kutnie)
Gwiazda debaty: Jan Michalik ( I LO im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie)
Marszałek debaty: Damian Drzewiecki ( ZS Nr 3 im. W. Grabskiego w Kutnie)
Larp „Walka o tron 1733” 
1. miejsce : Karolina Graczyk ( ZS Nr 1 im. S. Staszica w Kutnie)
1. miejsce : Aleksander Pawyza ( SP Nr 9 im. W. Jagiełły w Kutnie)
1. miejsce : Michał Małachowski (II LO im. J. Kasprowicza w Kutnie)
Najlepsza drużyna:  ZS Nr 1 im. S. Staszica w Kutnie
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”

#niepodległa

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzeń.
10 października, 2020|Aktualności, Spotkania z Historią 2020, Wydarzenia|

9. edycja Spotkań z Historią

W najbliższy poniedziałek rusza kolejna, dziewiąta już edycja Spotkań z Historią.
W programie znalazły się wykłady uznanych naukowców z renomowanych ośrodków uniwersyteckich, gry terenowe, konkursy wiedzy, larp i debata oxfordzka.

 

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”

25 września, 2020|Aktualności, Spotkania z Historią 2020, Wydarzenia|

Spotkania z Historią – wykład II

Kolejnym, znakomitym prelegentem podczas tegorocznej, 9. edycji „Spotkań z Historią”, będzie Pan Profesor Andrzej Chwalba. 30 września o 17:00 w Centrum Seniora w Kutnie dowiemy się, dlaczego wojna polsko-bolszewicka była „Przegranym zwycięstwem”.
Prof. Andrzej Chwalba jest historykiem i eseistą, wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Specjalizuje się w historii XIX wieku, relacjach polsko-rosyjskich, historii najnowszej Polski i dziejach Krakowa.
15 września, 2020|Aktualności, Spotkania z Historią 2020|

Spotkania z Historią – program

9. edycja „Spotkań z Historią” rusza 28 września. Prezentujemy pełny program wydarzenia.

8 września, 2020|Aktualności, Spotkania z Historią 2020|

Spotkania z Historią – wykład I

Tegoroczne 9. „Spotkania z Historią” obfitują w bardzo bogaty program spotkań i wydarzeń. Od dziś będziemy Państwa informować o harmonogramie tej edycji.
Na początek zapraszamy na spotkania z wybitnymi naukowcami, pracownikami renomowanych uczelni.
28 września o godz. 17:00 w Centrum Seniora w Kutnie (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11a) odbędzie się wykład prof. Przemysława Weingertnera zatytułowany: „Kształtowanie się granic II RP ze szczególnym uwzględnieniem koncepcji granicy wschodniej”.
Przemysław Weingertner jest profesorem nauk humanistycznych i specjalizuje się w najnowszej historii Polski. Jest pracownikiem Uniwersytetu Łódzkiego.
2 września, 2020|Aktualności, Spotkania z Historią 2020|

Spotkania z Historią 2019. 80. Rocznica Bitwy nad Bzurą

Osiemdziesiąt lat temu, niewiele ponad tydzień od rozpoczęcia drugiej wojny światowej rozpoczęła się bitwa nad Bzurą, największa bitwa kampanii wrześniowej. Dwudziestego drugiego września, jak co roku w Parku Wiosny Ludów mieszkańcy Kutna i Ziemi Kutnowskiej oddali hołd bohaterom tamtych wydarzeń. Uroczystości, w których uczestniczyli przedstawiciele Parlamentu, władz miasta, powiatu i gminy rozpoczęły się mszą polową, którą odprawił dziekan kutnowski ks. Jerzy Swędrowski. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na poświęcenie żołnierzy Września i ich wkład w obronę niezawisłości Polski, również wobec najeźdźców sowieckich.

W części oficjalnej, po odegraniu hymnu i wciągnięciu flagi państwowej na maszt głos zabrał Wiceprezydent Miasta Kutno, pan Zbigniew Wdowiak, który przypomniawszy przebieg Kampanii Wrześniowej, zwrócił uwagę na osamotnienie polskiego żołnierza, „ponieważ zawiedli ci, z którymi łączyły nas sojusze”. W swoim przemówieniu Wiceprezydent podkreślił bohaterstwo i odwagę nie tylko żołnierzy, ale i całego społeczeństwa polskiego, w tym mieszkańców Kutna i ziemi kutnowskiej. Dodał, że nawet Niemcy zauważyli i docenili, „że Polacy bronili się jak lwy”.

Podkreślić w tym miejscu należy, iż tegoroczne uroczystości miały podwójny charakter. W 1969 roku powstało Muzeum Bitwy nad Bzurą. Z tej okazji pierwszej, wieloletniej Dyrektor i założycielce placówki Pani Grażynie Rzymkowskiej władze Muzeum Regionalnego w Kutnie (którego Muzeum Bitwy nad Bzurą jest oddziałem) wręczyły list gratulacyjny i obraz pędzla Ryszarda Narkiewicza przedstawiający pierwszą muzealną placówkę w mieście. Obecny Dyrektor Muzeum, Pan Grzegorz Skrzynecki osobiście dziękował G. Rzymkowskiej za zaangażowanie i ogromny osobisty wkład w prowadzenie placówki.

Oprawę muzyczną tegorocznych uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego „Konin”.

Uczestnicy tegorocznych obchodów mogli wysłuchać koncertu piosenek patriotycznych.

Płk Remigiusz Wiśniewski, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 37 Pułku Piechoty wygłosił Apel Pamięci, po którym przybyłe delegacje złożyły kwiaty przed tablicą poświęconą generałowi Tadeuszowi Kutrzebie. Uroczystościom towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego. Uczestnicy tegorocznego święta mogli w tym roku zobaczyć dwie wystawy pleneroweUdział mieszkańców Kutna na frontach II wojny światowej” oraz okolicznościowe bannery prezentujące pierwsze lata Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie.

23 września, 2019|Aktualności, Spotkania z Historią 2019, Wydarzenia|

„Wrzesień 39 w literaturze i świadomości Polaków”. Wykład prof. Sławomira Buryły

19 września w ramach „Spotkań z Historią” odbył się wykład prof. Sławomira Buryły zatytułowany „Wrzesień 39 w literaturze i świadomości Polaków”. Pan Profesor jest pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze są bardzo szerokie i obejmują: literaturę wojny i okupacji, problematykę Holocaustu, prozę współczesną, edytorstwo i kulturę popularną.Ten ukłon w stronę polskiej literatury wypełniony był solidnym, historycznym kontekstem, który, wobec poruszanego zagadnienia, stał się nieodzowny.  Zaproszony Gość z niezwykłą erudycją poprowadził słuchaczy w świat poezji i prozy przedstawiających temat Września 39 i transponował  ich znaczenie w zbiorowej świadomości Polaków. Wykład scalał wiele dziedzin wiedzy: historii, socjologii, psychologii i historii literatury. Liczymy na dalszą, owocną współpracę przy realizacji kolejnych, edukacyjnych projektów.

23 września, 2019|Aktualności, Spotkania z Historią 2019|

Spotkania z Historią 2019. Wykład „Drogi do wojny”

W sobotę 14 września odbył się wykład prof. Zbigniewa Wawra. Naukowiec wygłosił prelekcję na temat „Dróg do wojny”, w której skupił się na latach 1938 -1939. Dużą uwagę poświęcił Kampanii Wrześniowej i Bitwie nad Bzurą. Było to kolejne wydarzenie w ramach tegorocznych „Spotkań z Historią”.
Prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer – historyk, nauczyciel akademicki, menedżer kultury. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, należy do najbardziej znanych polskich historyków wojskowości. Jest wybitnym badaczem historii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz znawcą umundurowania i znaków polskich jednostek z okresu II wojny światowej. W latach 2012-2016 dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, od 2017 roku dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Jest autorem licznych książek i filmów dokumentalnych.

21 września, 2019|Aktualności, Spotkania z Historią 2019|

Spotkania z Historią 2019. Gra miejska „Kutnowski Splot Niepodległości”

W piątek 13 września odbyła się gra miejska „Kutnowski Splot Niepodległości’ zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Polski splot”.  Obchodzone w Polsce od ponad 25 lat Europejskie Dni Dziedzictwa są ważnym wydarzeniem kulturalnym i społecznym. Ich znaczenie polega głównie na integrowaniu społeczeństw poszczególnych krajów Starego Kontynentu wokół idei ochrony dziedzictwa kulturowego, rozumianego jako wspólne, ponadczasowe dobro wszystkich narodów Europy.
Mają one także wymiar edukacyjny, gdyż przybliżają obywatelom problematykę ochrony tego dziedzictwa, ułatwiając dostęp do zabytków i tzw. kultury wysokiej.
W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 r. jako jeden z 50 krajów biorących w niej udział.
Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce – organizowane na różnych szczeblach samorządu terytorialnego – stwarzają niepowtarzalną okazję do promocji lokalnych zasobów dziedzictwa kulturowego. Celem tych obchodów jest bowiem propagowanie zasad ochrony zabytków i opieki nad nimi, zwrócenie uwagi na bogactwo i różnorodność kultur oraz umacnianie kulturalnych więzi lokalnych ponad podziałami społecznymi i administracyjnymi. Europejskie Dni Dziedzictwa są najważniejszą imprezą o zasięgu ogólnopolskim i imponującym rozmachu (2 tysiące wydarzeń kulturalnych, blisko 500 miejscowości, około 300 tysięcy uczestników), propagującą w społeczeństwie idee ochrony dziedzictwa kulturowego jako misji pokoleniowej. 
W rywalizacji wzięło udział 10 drużyn z kutnowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych: II LO im. J. Kasprowicza w Kutnie, ZS Nr 1 im. S. Staszica w Kutnie, SP Nr 4 w Kutnie, ZS Nr 3 im. W. Grabskiego w Kutnie, SP Nr 6 w Kutnie, ZS Nr 2 im. a. Troczewskiego w Kutnie, I LO im. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie, SP Nr 9 w Kutnie i SP Nr 5 w Kutnie. 
Miło jest nam ogłosić zwycięzców:
I miejsce – Michał Olesiński, Bartłomiej Zimny, Mikołaj Szymczak , opiekun: Pan Piotr Staniszewski,  II LO im. J. Kasprowicza w Kutni
II miejsce – Hanna Tomczak, Aleksander Klembalski, Jakub Sujecki, opiekun: Pani Beata Paluchowska, SP Nr 9 w Kutnie
III miejsce – Małgorzata Olkiewicz, Julia Szałwińska, Aleksandra Więckowska, opiekun: Pani Aleksandra Głuszcz,  I LO im. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie
IV miejsce – Julia Krysiak, Wiktoria Rosiak, Błażej Kuźmiński, opiekun: Pani Julita Nowogórska, SP Nr 4 w Kutnie 
V miejsce – Mateusz Jóźwiak, Gerard Podlewski, Filip Dzierżawski, opiekun: Pan Grzegorz Jaskułowski,  ZS Nr 3 im. W. Grabskiego w Kutnie.
Bardzo dziękujemy za udział w naszym wydarzeniu, a z laureatami pierwszego miejsca widzimy się na wycieczce, którą zorganizujemy na wiosnę. 
19 września, 2019|Aktualności, Spotkania z Historią 2019|

„Klisze pamięci. Wojenne wspomnienia Kutnian 1939-45.”

Halina Wośko
Maria Barbara Spera
Marianna Banasiak
Wanda Koperska
Cztery wspaniałe kobiety. Cztery historie. Pamięć o wojnie i okupacji z perspektywy dziecka. Tak można podsumować spotkanie ze świadkami „czasów nieludzkich”. Nasze Bohaterki wyraziły zgodę, aby podzielić się tymi bolesnymi wspomnieniami. Podczas spotkania obecna była młodzież z kutnowskich szkół, dzięki czemu udało się nam zbudować międzypokoleniowy dialog. Ta „żywa lekcja historii” wypełniła salę po brzegi.  Z wielką atencją dla cudzych traum, szacunkiem i uważnością uczniowie zagłębili się w realia wojenne, poznając bezpośrednie relacje. Nad wszystkim czuwał dr Jacek Saramonowicz, a wydarzenia nie dałoby się zorganizować bez zaangażowania i pomocy Pani Marleny Kluk i Pana Andrzeja Zielonki. Po raz kolejny gościny użyczył nam Kutnowski Dom Kultury, któremu bardzo dziękujemy. Kierujemy też słowa uznania do Nauczycieli, którzy zdecydowali się wraz ze swoimi podopiecznymi  wziąć udział w „Spotkaniach z Historią”. 16 września 2019.
18 września, 2019|Spotkania z Historią 2019|