Wystawy plenerowe

//Wystawy plenerowe

Muzeum Regionalne w Kutnie na „44. Święcie Róży”

Muzeum Regionalne w Kutnie uczestniczyło w tegorocznej, 44. edycji „Święta Róży”. W parku Traugutta miały miejsce kiermasz oraz warsztaty rzeźbiarskie „Rzeźba i Róże” Na stoiskach zaprezentowane zostały rzeźby znanych i cenionych twórców kutnowskich: Magdaleny Wojtczak, Doroty Stanickiej, Danuty Marciniak, Andrzeja Wojtczaka, Antoniego Kamińskiego, Józefa Stańczyka, Zbigniewa Szczepańskiego, Jerzego Żandarowskiego, Romualda Olesińskiego, Józefa Marciniaka, Marka Wojtysiaka, Marka Rutkowskiego Sławomira Suchodolskiego, Jana Szymańskiego. Warsztaty rzeźbiarskie poprowadzili Józef Stańczyk i Sławomir Suchodolski.

Drugim akcentem był wernisaż wystawy plenerowej z warsztatów fotograficznych „Lepiej zrób zdjęcie”, które odbyły się w dniach 21-24 sierpnia 2018. Prezentuje ona wybrane prace uczestników, przedstawiające różne odsłony naszego miasta. Konfrontują się tam artystyczne wizje, perspektywy i interpretacje.

Miło nam poinformować, iż wystawa została przeniesiona na Plac Piłsudskiego i będzie ją można oglądać do końca września.

11 września, 2018|Aktualności, Wydarzenia, Wystawy plenerowe|

Wystawa fotografii uczestników warsztatów „Lepiej rób zdjęcie” w czasie 44. Święta Róży

Warsztaty fotograficzne, zorganizowane przez Muzeum Regionalne w Kutnie, „Lepiej zrób zdjęcie” odbyły się w dniach 21-24 sierpnia. Ich efektem jest niezwykle interesująca wystawa, do obejrzenia której pragniemy Państwa serdecznie zaprosić.

W dniach 8-9 września w Parku Traugutta, obok stanowisk rzeźbiarzy, zaprezentowane zostaną najlepsze prace. Zdjęcia przedstawiają Kutno, a więc naszą Małą Ojczyznę. Konfrontują się tam różne punkty widzenia, perspektywy i interpretacje.

Mamy nadzieję, że pretekstów do takich twórczych spotkań nie zabraknie w przyszłości.

Serdecznie zapraszamy!

7 września, 2018|Aktualności, Wystawy plenerowe|

Udział Muzeum w wydarzeniu: „Dzień pamięci o kutnowskich Żydach – 19 kwietnia 2018”

14 kwietnia 1940 roku na terenie dawnej cukrowni „Konstancja” w Kutnie okupanci utworzyli getto. Obszar ten stał się miejscem gehenny dla 8000 Żydów nie tylko z miasta, ale i całego powiatu kutnowskiego. Upamiętniając tę smutną rocznicę, Muzeum Regionalne w Kutnie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego prezentuje wystawę plenerową pt. „Początek końca. Tragedia kutnowskich Żydów”. Czarno-białe, archiwalne fotografie są bolesnym reportażem z tamtych czasów. Przedstawiają nie tylko koszmarne realia życia w getcie, ale również dokumentują drogę do jego utworzenia.

Tragiczny los Żydów zakończył transport do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.
Wystawa porusza także wątek dewastacji pomnika kutnowskich ofiar Holokaustu, wzniesionego na Kirkucie.

18 kwietnia, 2018|Aktualności, Wystawy plenerowe|

„Jarocin w obiektywie bezpieki”. Wystawa plenerowa przy fontannie.

Czy widzieliście już wystawę „Jarocin w obiektywnie bezpieki” na placu Piłsudskiego?
Prezentację wystawy zorganizowało Muzeum Regionalne w Kutnie we współpracy ze Stowarzyszeniem Kutnowska Kuźnia Kultury – organizatorem QTNOIZZ FEST.
Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi odnaleźli na początku 2004 r. materiały operacyjne służby bezpieczeństwa, dotyczące festiwalu rockowego w Jarocinie. Ponieważ odnalezione teczki zawierały dużą ilość interesujących fotografii, zdecydowano się na wydanie publikacji – albumu „Jarocin w obiektywie bezpieki”, a następnie wystawy pod tym samym tytułem. Ekspozycja prezentuje historię imprezy i jej charakter – począwszy od Wielkopolskich Rytmów Młodych aż do 1994 r. Przedstawione materiały opatrzone są komentarzem i podpisami. Ukazane jest także życie miasta podczas festiwalu, wydarzenia na scenie oraz jarocińska publiczność. Wystawę uzupełniono zdjęciami łódzkiego fotografika Tomasza Barasińskiego. Prezentowane są także wydawnictwa związane z festiwalem – foldery, znaczki, plakaty. Wystawę przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.

9 czerwca, 2017|Aktualności, Wystawy plenerowe|

Nowa wystawa plenerowa „1050 lat temu w Polsce”

Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego od 17 kwietnia oglądać można wystawę „1050 lat temu w Polsce” poświęconą rocznicy Chrztu Polski.

DSC_8957

Zapraszamy do oglądania.

19 kwietnia, 2016|Aktualności, Wystawy plenerowe|