Wystawy plenerowe

//Wystawy plenerowe

Udział Muzeum w wydarzeniu: „Dzień pamięci o kutnowskich Żydach – 19 kwietnia 2018”

14 kwietnia 1940 roku na terenie dawnej cukrowni „Konstancja” w Kutnie okupanci utworzyli getto. Obszar ten stał się miejscem gehenny dla 8000 Żydów nie tylko z miasta, ale i całego powiatu kutnowskiego. Upamiętniając tę smutną rocznicę, Muzeum Regionalne w Kutnie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego prezentuje wystawę plenerową pt. „Początek końca. Tragedia kutnowskich Żydów”. Czarno-białe, archiwalne fotografie są bolesnym reportażem z tamtych czasów. Przedstawiają nie tylko koszmarne realia życia w getcie, ale również dokumentują drogę do jego utworzenia.

Tragiczny los Żydów zakończył transport do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.
Wystawa porusza także wątek dewastacji pomnika kutnowskich ofiar Holokaustu, wzniesionego na Kirkucie.

18 kwietnia, 2018|Aktualności, Wystawy plenerowe|

„Jarocin w obiektywie bezpieki”. Wystawa plenerowa przy fontannie.

Czy widzieliście już wystawę „Jarocin w obiektywnie bezpieki” na placu Piłsudskiego?
Prezentację wystawy zorganizowało Muzeum Regionalne w Kutnie we współpracy ze Stowarzyszeniem Kutnowska Kuźnia Kultury – organizatorem QTNOIZZ FEST.
Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi odnaleźli na początku 2004 r. materiały operacyjne służby bezpieczeństwa, dotyczące festiwalu rockowego w Jarocinie. Ponieważ odnalezione teczki zawierały dużą ilość interesujących fotografii, zdecydowano się na wydanie publikacji – albumu „Jarocin w obiektywie bezpieki”, a następnie wystawy pod tym samym tytułem. Ekspozycja prezentuje historię imprezy i jej charakter – począwszy od Wielkopolskich Rytmów Młodych aż do 1994 r. Przedstawione materiały opatrzone są komentarzem i podpisami. Ukazane jest także życie miasta podczas festiwalu, wydarzenia na scenie oraz jarocińska publiczność. Wystawę uzupełniono zdjęciami łódzkiego fotografika Tomasza Barasińskiego. Prezentowane są także wydawnictwa związane z festiwalem – foldery, znaczki, plakaty. Wystawę przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.

9 czerwca, 2017|Aktualności, Wystawy plenerowe|

Nowa wystawa plenerowa „1050 lat temu w Polsce”

Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego od 17 kwietnia oglądać można wystawę „1050 lat temu w Polsce” poświęconą rocznicy Chrztu Polski.

DSC_8957

Zapraszamy do oglądania.

19 kwietnia, 2016|Aktualności, Wystawy plenerowe|