Archiwum wystaw

//Archiwum wystaw

Benefis Krystyny Brzozowskiej z okazji 50-lecia pracy twórczej. Fotoreportaż.

7 września, 2016|Aktualności, Archiwum wystaw, Wydarzenia|

Zapraszamy na wernisaż wystawy: „Krystyna Brzozowska. Jubileusz 50-lecia pracy twórczej, malarstwo, collage, ansamble”

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza 6 września (wtorek) o godz. 17:00 na wernisaż wystawy „Krystyna Brzozowska. Jubileusz 50-lecia pracy twórczej, malarstwo, collage, ansamble”. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie uroczystość wręczenia artystce Nagrody Prezydenta Miasta Kutno za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

plakat mały

Krystyna Brzozowska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi). Prace artystki znajdują się, m.in. w zbiorach Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Zamek w Oporowie, galeriach w Płocku, Włocławku, Warszawie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Znaczną część jej dorobku artystycznego stanowią obrazy przedstawiające pejzaże Kutna.

Na wystawie zobaczyć można będzie kilkadziesiąt prac Krystyny Brzozowskiej powstałych w ostatnich latach, reprezentujących różne dziedziny jej twórczości: malarstwo, projektowanie tkanin, collage, ansamble. Część prac będzie prezentowana po raz pierwszy, m.in. ansamble, które stanowią nową formę wypowiedzi artystycznej twórczyni.

31 sierpnia, 2016|Aktualności, Archiwum wystaw, Wydarzenia|

Wernisaż nowej wystawy czasowej: „Broń ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku”

8 lipca w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbył się wernisaż wystawy „Broń ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku”. Przybyłych gości przywitał dyrektor kutnowskiego muzeum, Grzegorz Skrzynecki. O pierwszej części wystawy poświęconej broni białej opowiedział Kazimierz Śwircz, kustosz działu historii Muzeum Regionalnego w Kutnie. Wspomniał, m.in. historię związaną z bronią, która została odnaleziona w starym budynku teatru płockiego (na miejscu obecnego kina „Przedwiośnie”). Początkowo w muzeum była ona traktowana jako rekwizyty teatralne i dopiero prof. Ryszard de Latour na początku lat osiemdziesiątych XX w. stwierdził, że są to egzemplarze broni z pola walki.

O zbiorach broni palnej prezentowanych na wystawie opowiedział natomiast Szymon Zaremba, pracownika Muzeum Mazowieckiego w Płocku, który zajmował się ich merytorycznym opracowaniem i konserwacją. Na ekspozycji można zobaczyć 15 rewolwerów z końca XIX wieku, które znalezione zostały w 2011 roku podczas remontu budynku przy ul. Tumskiej 13 w Płocku oraz 3 jednostki broni z okresu II wojny światowej wykopane w 2013 roku w miejscowości Janoszyce w pow. płockim przez saperów z Patrolu Rozminowania z Nowego Dworu Mazowieckiego. Ręczny karabin maszynowy Diegtariowa DP wz.1927, pistolet maszynowy PPSz wz.1941, czyli popularną „pepeszę”, niemiecki karabinek szturmowy StG wz.1944 oraz magazynki do nich odnaleziono na posesji Wiktora Kazimierowicza ps. „Okoń”, żołnierza Armii Krajowej, który po kilkudziesięciu latach wskazał miejsce ukrycia przez siebie broni używanej w walce z okupantem niemieckim, a potem władzą „ludową” i radzieckimi sojusznikami.

11 lipca, 2016|Aktualności, Archiwum wystaw|

Wernisaż wystawy „Broń ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku”

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza 8 lipca o godz. 14:30 na wernisaż wystawy „Broń ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku”. Na ekspozycji można będzie obejrzeć broń białą i palną od średniowiecza do XX wieku.

W pierwszej części wystawy zaprezentowana zostanie broń biała (czternastowieczny miecz, szable polskie i europejskie, pałasze i bagnety, w większości z XIX i XX w.), która na co dzień przechowywana jest w magazynach płockiego muzeum. Niektóre egzemplarze znalezione zostały w starym budynku teatru płockiego (na miejscu obecnego kina „Przedwiośnie”) i początkowo w muzeum były traktowane jako rekwizyty teatralne. Dopiero prof. Ryszard de Latour na początku lat osiemdziesiątych XX w. stwierdził, że są to egzemplarze broni z pola walki. Tę część ekspozycji uzupełnią plansze pokazujące budowę różnych rodzajów broni i techniki walki nimi.

Druga część wystawy poświęcona zostanie stosunkowo nowym nabytkom Muzeum Mazowieckiego w Płocku, a mianowicie dwóm przekazanym w 2014 roku do zbiorów MMP znaleziskom broni palnej. Pokazane zostanie 15 rewolwerów z końca XIX wieku, które znalezione zostały w 2011 roku podczas remontu budynku przy ul. Tumskiej 13 w Płocku oraz 3 jednostki broni z okresu II wojny światowej wykopane w 2013 roku w miejscowości Janoszyce w pow. płockim przez saperów z Patrolu Rozminowania z Nowego Dworu Mazowieckiego. Ręczny karabin maszynowy Diegtariowa DP wz.1927, pistolet maszynowy PPSz wz.1941, czyli popularną „pepeszę”, niemiecki karabinek szturmowy StG wz.1944 oraz magazynki do nich odnaleziono na posesji Wiktora Kazimierowicza ps. „Okoń”, żołnierza Armii Krajowej, który po kilkudziesięciu latach wskazał miejsce ukrycia przez siebie broni używanej w walce z okupantem niemieckim, a potem władzą „ludową” i radzieckimi sojusznikami. Ze względu na długi okres przechowywania w nieodpowiednich warunkach, wszystkie egzemplarze tej broni są destruktami, zwłaszcza znalezisko z Janoszyc. Stanowią one jednak interesujące świadectwo naszej burzliwej historii. Broń ta została merytorycznie opracowana i zakonserwowana przez p. Szymona Zarembę, pracownika MMP.

7 lipca, 2016|Aktualności, Archiwum wystaw|

VIII Kutnowska Noc w Muzeum

16 maja, 2016|Aktualności, Archiwum wystaw, Wydarzenia|

Zapraszamy na VIII Kutnowską Noc w Muzeum

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza 14 maja na VIII Kutnowską Noc w Muzeum. W nawiązaniu do obchodów roku Henryka Sienkiewicza, tematem przewodnim tegorocznej imprezy będzie Trylogia. W programie znajdą się, m. in. pokazy husarii w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Mazowiecka Chorągiew Husarska im. Jana Karola Chodkiewicza oraz plenerowy pokaz filmu „Ogniem i mieczem”.

PLAKAT NOC www

Imprezę rozpocznie wernisaż wystawy „Trylogia na filmowo”, która prezentować będzie kostiumy i rekwizyty wykorzystane w filmie „Ogniem i Mieczem”. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Ośrodka Dziejów Ziemi Mielnickiej – Muzeum w Mielniku, któremu w 2012 r. Studio Filmowe ZODIAK – Jerzy Hoffman Film Production przekazało rekwizyty z ekranizacji powieści Sienkiewicza.

29 kwietnia, 2016|Aktualności, Archiwum wystaw, Wydarzenia|

Wernisaż wystawy „Indonezja. Mozaika tradycji i kultur”

6 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbył się wernisaż wystawy „Indonezja. Mozaika tradycji i kultur”. W klimat tego wyspiarskiego kraju zgromadzonych widzów wprowadził występ Diah Anggraini-Martin, indonezyjskiej tancerki i choreograf, która zaprezentowała dynamiczne i zmysłowe zarazem tańce Jaipong i Klono Topeng.

Na ekspozycji można podziwiać ponad 100 obiektów rzemiosła artystycznego i użytkowego, m.in. przepiękne, ręcznie wykonane batiki typu tulis, a także te zdobione przy pomocy klocków batikarskich, tradycyjną broń oraz różne formy lalek i masek prezentujące teatr cieni, teatry marionetek, teatr masek. Autorka wystawy Eleonora Tenerowicz, kustosz Muzeum Etnograficznego w Krakowie, opowiedziała o eksponatach – obiektach prezentujących różne kultury Indonezji, zarówno sztuki wysoko rozwiniętej, jak i tej pochodzące od ludów plemiennych. W tym kraju występuje niezwykła zróżnicowanie form sztuki, od najdawniejszych czasów krzyżują się tu wpływy starych kultur Wschodu, chińskiej, hinduskiej, arabskiej czy wreszcie europejskiej, które nakładają się na rodzime podłoże malajskie. Dobrym tego przykładem mogą być chociażby: figurka kremacyjna „ukur” wykonana ze starych chińskich monet oraz lalki i maski z różnych form teatralnych powstałych w wyniku rozlicznych wpływów, którym podlegał teatr indonezyjski. Na specjalną uwagę zasługują rzeźby pary młodej związane z symboliką małżeństwa w tradycji jawajskiej, gdzie zaślubiny to nie tylko publiczne uznanie związku dwojga ludzi, ale akt mający zapewnić trwanie wszechświata.

Większość obiektów pokazywanych na wystawie pochodzi z końca XIX i I połowy XX wieku. Te najstarsze zostały pozyskane do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie przez słynnych polskich uczonych, którzy prowadzili badania na Jawie: botanika prof. Mariana Raciborskiego oraz zoologa prof. Michała Siedleckiego. Zbiory te mają dziś wartość szczególną, gdyż nie były one wytworem masowej produkcji przeznaczonej dla turystów, lecz tworzono je z potrzeby duszy, a anonimowi często twórcy dokładali wszelkich starań, by ich dzieła były jak najdoskonalsze. Świadomość tego sprawia, że i dziś obiekty te wydają się mieć własną duszę i moc oddziaływania na widza i jego wyobraźnię.

Wystawę można będzie oglądać w kutnowskim Muzeum do 8 maja (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 i w niedziele w godz. 10:00-16:00).

8 kwietnia, 2016|Aktualności, Archiwum wystaw|

Wernisaż wystawy „Indonezja. Mozaika tradycji i kultur”

6 kwietnia o godz 14:00 zapraszamy na wernisaż wystawy „Indonezja. Mozaika tradycji i kultur”. Ekspozycja ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie prezentuje kulturę Indonezji poprzez ok. 100 obiektów, w większości pochodzących z końca XIX wieku i I połowy XX wieku.

Indonezja_plakat_mini

Wśród eksponatów będzie można podziwiać przepiękne, ręcznie wykonane batiki (tkaniny zdobione specjalną techniką woskowania i farbowania) oraz przybory do tworzenia wzorów na tkaninach, różnorodną tradycyjną broń, w tym sztylety krisy – narodową broń Indonezyjczyków, różne formy lalek i maski prezentujące teatr cieni, teatry marionetek, teatr masek oraz inne przykłady rzemiosła artystycznego i użytkowego. Na specjalną uwagę zasługują również rzeźby pary młodej związane z symboliką małżeństwa w tradycji jawajskiej.

30 marca, 2016|Aktualności, Archiwum wystaw|

Finisaż wystawy poplenerowej Pejzaż Rudymentarny

W sobotę 19 marca odbył się finisaż wystawy prac z Ogólnopolskiego Pleneru Artystycznego Sulejów 2015 – Pejzaż Rudymentarny. W plenerze zorganizowanym przez Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie udział wzięło 12 osób z różnych stron Polski.  Na  zakończenie wystawy do Kutna przyjechali trzej artyści: Izabela Kostiukow, Krzysztof Bryła, Adam Molenda i Jarosław Skutnik, którzy wspólnie z komisarzem pleneru Tomaszem Czyżewskim opowiedzieli o pracach prezentowanych na ekspozycji.

Spotkanie było także okazją do podsumowania wybranych wystaw artystycznych w Muzeum. Tomasz Czyżewski wspominał, m.in. takie wystawy jak „A może morze w Kutnie”, „Malarstwo i obiekty” czy cykl wystaw poświęconych malarzom okresu międzywojennego: „Rafał Malczewski. Twórczość”, „Edward Okuń. Artyzm” oraz „Ludomir Sleńdziński. Malarstwo”. Wspólnie z Robertem Brzęckim, kierownikiem Galerii Sztuki Współczesnej „Wieża Ciśnień” w Koninie opowiedzieli również o projektach tworzonych wspólnie przez instytucje kutnowską i konińską: Męskich Obszarach Sztuki i Pejzażu Rudymentarnym.

23 marca, 2016|Aktualności, Archiwum wystaw|

Finisaż wystawy poplenerowej Pejzaż Rudymentarny

19 marca o godzinie 18:00 w Muzeum Regionalnym w Kutnie odbędzie się finisaż trwającej aktualnie wystawy poplenerowej Pejzaż Rudymentarny. Zapraszamy zarówno tych, którzy już na wystawie byli i tych, którzy jeszcze nie widzieli dzieł powstałych w wyniku spotkania artystów w Sulejowie.

plakat_pejzaż

Na zaproszenie MRK i CKiS w Koninie do Sulejowa przybyło 12 osób z różnych stron Polski. Z tego składu w sobotę będą Państwo mieli okazję spotkać Krzysztofa Bryłę, Adama Molendę, Jarosława Skutnika i porozmawiać z nimi przy kieliszku wina. Spotkanie będzie także podsumowaniem wybranych wystaw artystycznych w Muzeum i projektów tworzonych wspólnie przez instytucje kutnowską i konińską, stąd niezbędna obecność Roberta Brzęckiego i Tomasza Czyżewskiego, którzy na bieżąco skomentują pokaz slajdów z wybranych wystaw.

Tomasz Czyżewski

16 marca, 2016|Aktualności, Archiwum wystaw|