Wspomnień czar – Festyn Saski.

Co roku, na początku sierpnia, spotykaliśmy się z Państwem na Festynie Saskim. Impreza ta już od 5 lat gości w wakacyjnym kalendarzu Kutna. Wyjątkowa sytuacja, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, spowodowała przerwanie przygotowań do niej. Zapraszamy więc do obejrzenia wspomnień z poprzednich edycji. Są to wyjątkowe zdjęcia i filmy ukazujące, jak Festyn Saski zmieniał się na przestrzeni lat.
PS Wrócimy do Państwa za rok.

Zatem… zaczynamy!

 

1 sierpnia, 2020|Aktualności, Wydarzenia|

„Kocham Wolność”

Muzeum Regionalne w Kutnie włącza się w obchody Tygodnia Wolności. 6 czerwca o godz. 18:00 w sali tarasowej Kutnowskiego Domu Kultury odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Kamińskim, pierwszym posłem z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.
Zapraszamy do udziału. Wstęp jest wolny.

30 maja, 2019|Aktualności, Wydarzenia|

XI Kutnowska Noc w Muzeum

17 maja w Willi dr. Antoniego Troczewskiego odbyła się XI Kutnowska Noc w Muzeum. Prognoza pogody była nieubłagana, jednak o godzinie 16 zmieniła się diametralnie i zaświeciło słońce. Impreza rozpoczęła się od wykładów prelegentów z Torunia: dr hab. Jarosława Dumanowskiego, prof. UMK, dr hab. Agnieszki Wieczorek, Wydział Nauk Historycznych UMK w Toruniu i dr Aleksandry Kleśty-Nawrockiej z Muzeum Toruńskiego Piernika. Gdy dorośli słuchali prelekcji, dzieci brały udział w bajce interaktywnej, przygotowanej przez teatr „Itakzagramy” z Warszawy. Kolejne atrakcje to występ Kutnowskiej Grupy Tańca Dawnego „La Danse” połączony z warsztatami i pokaz szermierki. O oprawę muzyczną zadbał duet „Żniwa” z Wrocławia. Wszystkich uczestników zaprosiliśmy do degustacji potraw z kuchni Wettinów: barszczu królewskiego, szczupaka po polsku i budyniu z suszonych śliwek i chleba żołnierskiego, które przygotowali: Tomasz Welter i Łukasz Pawlicki – Trenerzy Reprezentacji Polski Kucharzy Wojskowych. W czasie wydarzenia zaprezentowało się także Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37, przygotowując biuro przepustek w stylu retro oraz pokaz umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia żołnierza polskiego z 1939 roku. Popularnością cieszyło się zwiedzanie Willi Troczewskiego, o co zadbał przewodnik dr Jacek Saramonowicz. Nie zabrakło gier i zabaw dla dzieci i młodzieży (kręgle, ubieranie „barokowej damy”, puzzle zabytkowe, bicie monet). Dużym powodzeniem cieszyły się fotografie w strojach z epoki, które zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. O odpowiednią oprawę zadbał Mateusz Winiarski, a o aktualność przekazu medialnego Radio Q, Telewizja Kutno i portale informacyjne, za co serdecznie dziękujemy. Publiczność dopisała, co bardzo nas ucieszyło.
Serdecznie zapraszamy na kolejne nasze eventy. Najbliższy, Festyn na ludowo w Mieście Róż, już 30 czerwca.

21 maja, 2019|Aktualności, Wydarzenia|

XI Kutnowska Noc w Muzeum

XI Kutnowska Noc w Muzeum zbliża się wielkimi krokami. Zainauguruje ją pokaz tańca barokowego w wykonaniu Kutnowskiej Grupy Tańca Dawnego La Danse. Formacja ta działa przy Muzeum Regionalnym w Kutnie, jednak prezentuje się często także w innych miastach. Ma na swoim koncie występy taneczne, spektakl inspirowany barokową muzyką oraz organizuje warsztaty. 2 maja grupa wzięła udział w Biało – Czerwonym Korowodzie, który przeszedł ulicami stolicy. W najbliższą sobotę promować będzie Miasto Kutno na uroczystym otwarciu Dolnego Ogrodu Zamku Królewskiego w Warszawie.

10 maja, 2019|Aktualności, Wydarzenia|

XI Kutnowska Noc w Muzeum

Prezentujemy Państwu ramowy plan wydarzeń tegorocznej Nocy w Muzeum. Przypominamy, że odbędzie się ona w Willi doktora Antoniego Troczewskiego (Urząd Stanu Cywilnego w Kutnie) w piątek, 17 maja w godzinach 16:00-20:00.

10 maja, 2019|Aktualności, Wydarzenia|

Pamiętamy o mobilizacji marcowej 1939 roku.

W najbliższą niedzielę, 31 marca, zapraszamy serdecznie do Parku Wiosny Ludów na wydarzenie upamiętniające mobilizację marcową 37 pp w 1939 roku. Pokaz i wykład organizowane są wraz ze Stowarzyszeniem Historycznym Pułk 37 i Kutnowskim Towarzystwem Historycznym. 

27 marca, 2019|Aktualności, Wydarzenia|

Podsumowanie działalności Muzeum Regionalnego w Kutnie w roku 2018.

W telegraficznym skrócie prezentujemy najważniejsze punkty na mapie naszej aktywności w ubiegłym roku.

W ramach Kutnowskich Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości zrealizowaliśmy szereg inicjatyw w projekcie: „Kutno dla Niepodległej”

 1. Wykład „Kwatera „Ł”. Badania archeologiczno-ekshumacyjne na Powązkach Wojskowych w Warszawie” wygłoszony przez Panią Joannę Borowską 20 marca 2018.

 2. 19 maja – X edycja Kutnowskiej Nocy w Muzeum. Imprezę pod hasłem „Wiek niepodległości – dotknij historii” zainaugurował wykład Profesora Tomasza Nałęcza. Prelekcja zatytułowana była „Budowanie Niepodległej – szanse i zagrożenia”.

 3. Po raz pierwszy w Kutnie zaprezentowano pokaz malowania piaskiem. Katarzyna Perkowska z wielkim realizmem odtworzyła postaci historyczne związane z miastem, m.in.: J.H. Dąbrowskiego, Napoleona Bonaparte, Szaloma Asza czy Antoniego Troczewskiego.

 4. 9 czerwca 2018 roku odbyła się gra miejska zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Historycznym „Pułk 37” oraz fundacją „Budzenie pasji” z Krakowa zatytułowana „Drogi 37 Pułku Piechoty ku niepodległości”. W rywalizacji wzięli udział uczniowie z kutnowskich szkół.

 5. 14 września 2018 roku wystartowała gra miejska „Labirynt Niepodległości”, która zrealizowana została w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. W rywalizacji wzięło udział 18 drużyn.

 6. 16 września 2018 r. odbyły się obchody 79. rocznicy Bitwy nad Bzurą.

 7. Zorganizowaliśmy VII edycję „Spotkań z Historią” 5-15 listopada 2018r.

 • spotkanie z autorskie ze Sławomirem Koprem („Elity intelektualne i artystyczne II RP”)

 • turniej „Jeden z dziesięciu” zatytułowany „Świadkowie historii – dzieje niepodległej Polski”.
 • spotkanie z Chrisem Niedenthalem „Kadry Niepodległości w fotografiach Chrisa Niedenthala ”

 • debata oxfordzka: „Dwie wizje walki o niepodległość- Piłsudski kontra Dmowski”.

 • „Wielki Test z Historii” – „I powstała Niepodległa” dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

 • wykład Księdza Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego: „100. rocznica obrony Lwowa i 75. rocznica ludobójstwa na Wołyniu”
 1. 11 listopada współorganizowaliśmy uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kutnie. W godzinach 12.00 -18.00 odbyła się wystawa plenerowa wyposażenia, umundurowania oraz sprzętu wojskowego i strażackiego na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po mszy św. w Kościele pw. św. Wawrzyńca z udziałem pocztów sztandarowych, pododdziału honorowego I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty oraz Orkiestry PAK Kopalni Węgla Brunatnego z Konina, przeszła defilada ulicą Królewską na pl. Piłsudskiego.

 2. „Spotkania z Historią” na bis. 12 grudnia prof. Grzegorz Motyka wygłosił wykład zatytułowany „Stosunki polsko – ukraińskie w czasie II wojny światowej”.

Przygotowywaliśmy się do rewitalizacji Pałacu Saskiego poprzez liczne kwerendy i badania oraz tworzenie koncepcji nowej ekspozycji.

 1. W sierpniu odbył się Festyn Saski. Wyjątkowa i niepowtarzalna impreza, w programie której znalazło się wiele atrakcji.
 2. Prężnie i aktywnie działająca Grupa Tańców Dawnych „La Danse” występowała z pokazami swoich umiejętności. W czasie VII edycji „Spotkań z Historią” szerszej publiczności zaprezentowała spektakl „Igraszki, czyli kłopotliwa suknia – scena rodzajowa z życia dworzan”

 3. Warsztaty z mistrzem Ingo Guntherem miały na celu doskonalenie umiejętności tanecznych uczestników.

Edukowaliśmy

Kształciliśmy poprzez zabawę w myśl zasady Ryszarda Kapuścińskiego: „Żeby napisać jedno własne zdanie, trzeba przeczytać tysiące cudzych.”

 1. Akademia Przedszkolaka
 2. Uniwersytet Dziecięcy
 3. Warsztaty i prelekcje

Zostaliśmy dostrzeżeni

Muzeum Regionalne w Kutnie otrzymało nagrodę za organizację Europejskich Dni Dziedzictwa, jako jedna z pięciu instytucji kultury z województwa łódzkiego i jako jedno z nielicznych muzeów w Polsce. Gra miejska „Labirynt Niepodległości” została wyróżniona spośród ponad 1900 zrealizowanych projektów w blisko 400 miejscowościach.

Działaliśmy na niwie wydawniczej

 1. IV tom „Kutnowskiego Słownika Biograficznego”
 1. Publikacja powarsztatowa „Lepiej zrób zdjęcie”

Prezentowaliśmy nowe ekspozycje

Wystawy czasowe

 1. 19 maja – „Skarby ze strychu” wystawa okolicznościowa prezentowana w Pałacu Saskim
 2. 6-15 listopada – „Kadry niepodległości w fotografiach Chrisa Niedenthala •
 3. 10 października – 30 listopada – „Gabinet doktora Troczewskiego. Lekarze kutnowscy w XIX i na początku XX wieku” (frekwencja 511)

 

Wystawy plenerowe:

 1. 17 kwietnia – 28 kwietnia„Początek końca. Tragedia kutnowskich Żydów”
 2. 16 czerwca „Kutno w okresie XX-lecia międzywojennego”
 3. 7-30 września – „Lepiej zrób zdjęcie”
 4. 6 – 30 listopada – „Świt Niepodległości w Kutnie”

Dziękujemy za miniony rok. W 2019 nie zwolnimy tempa!

22 lutego, 2019|Aktualności, Wydarzenia|

Sztandar POW w Kutnie

Z okazji doniosłej 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości podczas obchodów w Kutnie dla uczczenia tego szczególnego święta podczas defilady wśród wielu sztandarów znalazła się najcenniejsza dla Kutnowian pamiątka związana z rokiem 1918.

Był to sztandar kutnowskiego obwodu Polskiej Organizacji Wojskowej z 1916 roku, który przechowywany jest w zbiorach Muzeum im. Jerzego Dunin – Borkowskiego w Krośniewicach. Został tam przekazany w latach pięćdziesiątych przez Zygmunta Arentowicza, członka POW we Włocławku. Włocławek był siedzibą podokręgu tej organizacji, w skład którego wchodził obwód kutnowski.

 


Ze sztandarem wiąże się informacja dotycząca wydarzeń z 1916 roku. Podczas pochodu po ogłoszeniu odezwy 5 listopada 1916 roku, peowiacy maszerowali z tym sztandarem ulicami  miasta.

16 listopada, 2018|Wydarzenia|