Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Kutnie

Konkurs „Patriotyzm 2.0 – czym jest dzisiejszy patriotyzm?”

Zorganizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie konkurs Patriotyzm 2.0 – czym jest dzisiejszy patriotyzm? dedykowany był młodzieży i dorosłym. Ogłoszony został 11 stycznia 2018 roku, natomiast rozstrzygnięty 27 kwietnia. Jego ideą było przedstawienie własnej interpretacji pojęcia patriotyzmu, rozwijanie wrażliwości literackiej oraz umożliwienie prezentacji własnych dokonań artystycznych szerszej publiczności.

Otrzymano 71 prac z całej Polski – od Malborka po Bystrzycę Kłodzką. Jury z przewodniczącym Cezarym Łazarewiczem wybrało następujących zwycięzców:

I grupa wiekowa (15-18 lat):

I Miejsce

ANIELKA
Aniela Sobuś – „O miłości i zagubionym różańcu”
16 lat
Piaseczno

II Miejsce

STOKROTKA
Anna Kopeć – „Bądź dobra”
15 lat
Naprawa 600

III Miejsce

MPO16
Michał Olesiński – „Czym dla Ciebie jest współczesny patriotyzm?”
16 lat
Kutno

II grupa wiekowa (18+)

I miejsce

ŚWIĘTOSŁAW
Marzenna Lewandowska – „Michałki i patriotyzm z kruszonką”
Kowal

II miejsce

MADELEINE
Magdalena Lipniak-Młyńczak – „Cztery pory nienawiści”
25 lat
Lędziny

III miejsce ex aequo

SOFER
Marek Chojnacki – „Eksperyment socjologiczny”
58 lat
Poznań

OSIEM
Krzysztof Martwicki – „Bigos polski”
53 lata
Płońsk

Marzenna Lewandowska – „Michałki i patriotyzm z kruszonką”
Kowal

II miejsce

MADELEINE
Magdalena Lipniak-Młyńczak – „Cztery pory nienawiści”
25 lat
Lędziny

III miejsce ex aequo

SOFER
Marek Chojnacki – „Eksperyment socjologiczny”
58 lat
Poznań

OSIEM
Krzysztof Martwicki – „Bigos polski”
53 lata
Płońsk

Projekt „Cyfrowe Kutno – Sto lat Niepodległości”

Projekt „Cyfrowe Kutno – Sto lat Niepodległości”, współtworzony z Archiwum Państwowym w Płocku Oddział w Kutnie, uruchomiono 1 lutego 2018 roku na stronie www.bibliokutno.pl . Założeniem jest stworzenie swobodnego dostępu poprzez Internet do cyfrowych kopii najcenniejszych materiałów z naszej historii. Projekt ma formułę otwartą. Ma służyć regionalistom, studentom, uczniom oraz wszystkim zainteresowanym historią i kulturą Kutna i powiatu. Każdy pozyskany dokument wzbogaci kolekcję oraz umożliwi zdobycie nowych informacji na temat historii naszego regionu. Użyczone materiały – fotografie, plakaty, afisze, zaproszenia, mapy, świadectwa, foldery i inne po zeskanowaniu są zwracane, a wraz z nimi dostępne są wersje elektroniczne w wysokiej jakości. Prezentacja materiałów źródłowych o charakterze regionalnym obejmuje okres walk o niepodległość w Kutnie i powiecie kutnowskim, w czasie od powstań narodowych aż po rok 1989. Do prezentacji materiałów archiwalnych wykorzystano system „dLibra”.

23 maja, w obecności Pana Krzysztofa Debicha, Starosty Kutnowskiego, Pana Zbigniewa Wdowiaka, Zastępcy Prezydenta Miasta Kutno oraz Tomasza Piekarskiego, Dyrektora Archiwum Państwowego w Płocku, zasób dokumentacyjny i funkcjonalności systemu zaprezentowali pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Kutnie oraz Pani Jolanta Leśniewska, Kierownik kutnowskiego Archiwum.

Do dnia 1 grudnia 2018 roku stronę odwiedziło 20 051 użytkowników.

Wykład „Drogi do Niepodległej”

12 marca odbył się wykład Jolanty Leśniewskiej – Kierownika Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Kutnie zatytułowany „ Drogi do Niepodległej”. Dodatkowo zaprezentowane zostały regionalne dokumenty związane z okresem walk o niepodległość na Ziemi Kutnowskiej. Prelekcja zgromadziła ok. 70 osób.

Wykład „Stulecie Niepodległości”

21 marca, w czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie, prof. Jan Żaryn wygłosił wykład skierowany do kutnowskiej młodzieży zatytułowany „Stulecie Niepodległości”,. W bardzo ciekawy i spójny sposób przedstawił różne drogi wiodące do wolnej Polski., okupione krwią i cierpieniem, rozpoczynając od Konfederacji Barskiej i sytuacji Polaków w poszczególnych zaborach, poprzez powstania, aż do I wojny światowej i momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Profesor naświetlił sytuację międzynarodową i opowiedział o roli, jaką odegrali w walce o wolność Marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski i wielu innych mniej znanych bohaterów tego okresu. Prelekcji wysłuchało 65 osób.

Spotkanie „W służbie niepodległej”

23 kwietnia, pełna po brzegi czytelnia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie zgromadziła mieszkańców miasta na spotkaniu z gen. dyw i byłym  dowódcą GROM Romanem Polko.

Event pod hasłem „W służbie niepodległej” prowadził płk prof. Remigiusz Wiśniewski, wykładowca w kutnowskim I LO PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty. Rozmowa toczyła się wokół tematu terroryzmu, jego zagrożeń i zachowania ludności cywilnej. „Budowanie systemu bezpieczeństwa w oparciu o minione wydarzenia przy obecnym, błyskawicznym postępie technicznym jest błędem, trzeba myśleć o tym, co wydaje się niemożliwe” – twierdzil generał. Przyszłość należy do wojsk Obrony Terytorialnej, gdyż jej członkowie są naturalnie zainteresowani bezpieczeństwem na własnym terenie w oparciu o ludzi przeróżnych specjalności. Najważniejszymi funkcjami, jakie te formacje mają spełniać, są: wysoko wyspecjalizowane jednostki techniczne przy klęskach żywiołowych, wsparcie i organizacja społeczności lokalnych w sytuacjach wojny i innych zagrożeń, uzupełnienie zadań wojska. W spotkaniu uczestniczyło 130 osób.

Koncert zespołu „Kwiaty”

27 kwietnia łódzki zespół Kwiaty zaprezentował zupełnie nowe aranżacje polskiej piosenki patriotycznej. W koncercie wzięło udział 45 osób.

Muzyczna podróż przez sto lat polskiej piosenki

W poniedziałkowy wieczór, 27 sierpnia, uczestnicy niezwykłego koncertu odbyli muzyczną podróż przez sto lat polskiej piosenki. Wykonawcami utworów byli: Maciej Maciejewski, Agata Daniel, Paweł Zielak, Andrzej Zielak i Marcin Janiszewski. Wydarzenie, współorganizowane ze Starostwem Powiatowym w Kutnie, wpisało się w obchody stulecia odzyskania niepodległości, toteż nie mogło zabraknąć utworów, które dodawały odwagi, chwaliły bohaterstwo żołnierzy czy były wyrazem buntu i niezgody wobec działań okupanta. „My, pierwsza brygada”, „O mój rozmarynie”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, „Warszawo ma” i wiele innych piosenek rozbrzmiało w czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Koncert był nie tylko hołdem oddanym polskiej piosence, ale przede wszystkim opowieścią o wielkiej tęsknocie Polaków do ukochanej wolności, a ta nie jest dana raz na zawsze. Piosenka jest wielką siłą, wsparciem w walce, ukojeniem w chwilach niewoli i naszym – Polaków – wiernym towarzyszem bez względu na okoliczności. Jak kalka odbija wszystkie nasze zmagania, koleje historii kraju i narodu, ludzkie problemy i uczucia. Koncertu wysłuchało 140 osób.

W służbie niepodległej

W czwartkowe popołudnie, 27 września, kutnowską książnicę odwiedził płk Grzegorz Kaliciak. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, służył wielokrotnie    na misjach poza granicami kraju. Obecnie dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.  W 2004 roku, jako dowódca kompanii rozpoznawczej, kierował obroną ratusza w Karbali (Irak) podczas II wojny w Zatoce Perskiej. Swoje doświadczenia z tej misji opisał w książce „Karbala. Raport z obrony City Hall”, zaś afgańskie doświadczenia w „ Afganistan. Odpowiedzieć ogniem”. Obecnie kończy trzecią książkę – tym razem o Jugosławii. Na spotkaniu płk Grzegorz Kaliciak opowiadał o pierwszych doświadczeniach na misjach wojskowych; głównie o tyranii Saddama Husajna w Iraku, o tym, jak bardzo przejmujący był widok masowych grobów, w których odnajdowano ciała przeciwników jak i zwolenników dyktatora. Pułkownik wiele mówił również o zderzeniu kulturowym człowieka-żołnierza Zachodu z kulturą muzułmańską. Szacunek do ludzkiego życia jest zupełnie odmienny, często przeliczany na pieniądze. Dla dowódcy, którym był wówczas płk Kaliciak, liczyli się przede wszystkim jego żołnierze i ich bezpieczeństwo. Podczas obrony ratusza w Karbali nie zginął żaden z żołnierzy połączonych sił polsko-bułgarskich. Jak na spotkaniu mówił płk Kaliciak – „Amerykanie, którzy później nas wspomogli, byli pełni szacunku i podziwu do tego, ile udało nam się osiągnąć”. W spotkaniu wzięło udział 40 osób.

Spektakl „O Ziuku Piłsudskim, czyli odzyskana wolność”

20 października w kutnowskiej Bibliotece Teatr Wariacja zaprezentował sztukę „O Ziuku Piłsudskim, czyli odzyskana wolność”. Projekt „Mama, tata i ja…z książką w teatrze” miał na celu przybliżenie dzieciom historii naszego kraju w atrakcyjnej, artystycznej formie. Przedstawienie – opowieść o wielkim Polaku Józefie Klemensie Piłsudskim – prezentuje niesfornego ucznia, upartego obrońcę polskiego języka, historii i miłości do Polski, której wówczas nie było. W spektaklu pokazano historie z życia małego Ziuka, ucznia oraz młodego wojownika, ojca i wreszcie wodza wyzwolonej ojczyzny. Takich ciekawostek mali widzowie na pewno nie znajdą w podręczniku. Sztukę obejrzało 100 dzieci.

Znani czytają poezję na stulecie odzyskania niepodległości – 11 listopada

Koncert słynnego artysty, Piotra Machalicy, zakończył  miejskie obchody z okazji 100- lecia odzyskania niepodległości. Podczas wieczoru, zebrani goście mogli zatopić się we  wspomnieniach i refleksji przy utworach Wojciecha Młynarskiego. „Mój ulubiony Młynarski” to hołd składany Mistrzowi przez aktora, który jego piosenki śpiewa od zawsze. Widowisko (przeplatane opowieścią i poezją) składało się wyłącznie z utworów, które wyszły spod pióra Mistrza Młynarskiego. Były to piosenki zarówno autorskie, jak i znakomite przekłady, które stały się ważną częścią polskiej kultury. W programie koncertu nie zabrakło takich utworów jak: „Jeszcze w zielone gramy”, „Tango desperado”, „Nie ma jak u mamy” „Bynajmniej”, „Moje ulubione drzewo”, „Najpiękniejszy list miłosny”, „Idź swoją drogą”, czy „Blue Tango”. Publiczność bawiła się znakomicie nucąc i śpiewając razem z artystą, a wierni fani cierpliwie czekali po koncercie na sympatyczne, wspólne  zdjęcia.

[nggallery id=

14 lutego, 2019|Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna|