100 lat niepodległości

/100 lat niepodległości

Wspomnień czar – Festyn Saski.

Co roku, na początku sierpnia, spotykaliśmy się z Państwem na Festynie Saskim. Impreza ta już od 5 lat gości w wakacyjnym kalendarzu Kutna. Wyjątkowa sytuacja, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, spowodowała przerwanie przygotowań do niej. Zapraszamy więc do obejrzenia wspomnień z poprzednich edycji. Są to wyjątkowe zdjęcia i filmy ukazujące, jak Festyn Saski zmieniał się na przestrzeni lat.
PS Wrócimy do Państwa za rok.

Zatem… zaczynamy!

 

1 sierpnia, 2020|Aktualności, Wydarzenia|

„Kocham Wolność”

Muzeum Regionalne w Kutnie włącza się w obchody Tygodnia Wolności. 6 czerwca o godz. 18:00 w sali tarasowej Kutnowskiego Domu Kultury odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Kamińskim, pierwszym posłem z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.
Zapraszamy do udziału. Wstęp jest wolny.

30 maja, 2019|Aktualności, Wydarzenia|

XI Kutnowska Noc w Muzeum

17 maja w Willi dr. Antoniego Troczewskiego odbyła się XI Kutnowska Noc w Muzeum. Prognoza pogody była nieubłagana, jednak o godzinie 16 zmieniła się diametralnie i zaświeciło słońce. Impreza rozpoczęła się od wykładów prelegentów z Torunia: dr hab. Jarosława Dumanowskiego, prof. UMK, dr hab. Agnieszki Wieczorek, Wydział Nauk Historycznych UMK w Toruniu i dr Aleksandry Kleśty-Nawrockiej z Muzeum Toruńskiego Piernika. Gdy dorośli słuchali prelekcji, dzieci brały udział w bajce interaktywnej, przygotowanej przez teatr „Itakzagramy” z Warszawy. Kolejne atrakcje to występ Kutnowskiej Grupy Tańca Dawnego „La Danse” połączony z warsztatami i pokaz szermierki. O oprawę muzyczną zadbał duet „Żniwa” z Wrocławia. Wszystkich uczestników zaprosiliśmy do degustacji potraw z kuchni Wettinów: barszczu królewskiego, szczupaka po polsku i budyniu z suszonych śliwek i chleba żołnierskiego, które przygotowali: Tomasz Welter i Łukasz Pawlicki – Trenerzy Reprezentacji Polski Kucharzy Wojskowych. W czasie wydarzenia zaprezentowało się także Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37, przygotowując biuro przepustek w stylu retro oraz pokaz umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia żołnierza polskiego z 1939 roku. Popularnością cieszyło się zwiedzanie Willi Troczewskiego, o co zadbał przewodnik dr Jacek Saramonowicz. Nie zabrakło gier i zabaw dla dzieci i młodzieży (kręgle, ubieranie „barokowej damy”, puzzle zabytkowe, bicie monet). Dużym powodzeniem cieszyły się fotografie w strojach z epoki, które zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. O odpowiednią oprawę zadbał Mateusz Winiarski, a o aktualność przekazu medialnego Radio Q, Telewizja Kutno i portale informacyjne, za co serdecznie dziękujemy. Publiczność dopisała, co bardzo nas ucieszyło.
Serdecznie zapraszamy na kolejne nasze eventy. Najbliższy, Festyn na ludowo w Mieście Róż, już 30 czerwca.

21 maja, 2019|Aktualności, Wydarzenia|

XI Kutnowska Noc w Muzeum

XI Kutnowska Noc w Muzeum zbliża się wielkimi krokami. Zainauguruje ją pokaz tańca barokowego w wykonaniu Kutnowskiej Grupy Tańca Dawnego La Danse. Formacja ta działa przy Muzeum Regionalnym w Kutnie, jednak prezentuje się często także w innych miastach. Ma na swoim koncie występy taneczne, spektakl inspirowany barokową muzyką oraz organizuje warsztaty. 2 maja grupa wzięła udział w Biało – Czerwonym Korowodzie, który przeszedł ulicami stolicy. W najbliższą sobotę promować będzie Miasto Kutno na uroczystym otwarciu Dolnego Ogrodu Zamku Królewskiego w Warszawie.

10 maja, 2019|Aktualności, Wydarzenia|

XI Kutnowska Noc w Muzeum

Prezentujemy Państwu ramowy plan wydarzeń tegorocznej Nocy w Muzeum. Przypominamy, że odbędzie się ona w Willi doktora Antoniego Troczewskiego (Urząd Stanu Cywilnego w Kutnie) w piątek, 17 maja w godzinach 16:00-20:00.

10 maja, 2019|Aktualności, Wydarzenia|

Przedszkole Miejskie Nr 8 w Kutnie „Promyczek”

Maj 2018 r. – Konkurs fotograficzny dla dzieci i rodziców pt. „Miejsca pamięci w Kutnie” pod patronatem Starosty Kutnowskiego.

Celem konkursu było zachęcanie do odkrywania na nowo miejscowości i miejsc ważnych dla mieszkańców miasta, rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania historią regionu oraz popularyzacja fotografii jako aktywnej i kreatywnej formy spędzania wolnego czasu. Przedszkolaki podczas spacerów z rodzicami odwiedzili i zobaczyli wiele miejsc, pomników, tablic związanych z historią regionu kutnowskiego. Powstało dużo ciekawych fotografii. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. W konkursie wzięli udział: Filip Jatczak, Barbara Pińkowska, Maja Okupska, Hubert Cukier, Julian Kaźmierczak, Kacper Szadkowski, Julia Sroka, Alicja Pilarska i Kamila Estal.

19 czerwca 2018 – quiz wiedzy o Kutnie pt. „Kutno – miasto róż”.

Zabawy kutnowskich przedszkolaków z PM Nr 8 „Promyczek” i PM Nr 16 „Calineczka”. Dzieci z najstarszych grup rozwiązywały zagadki słowne, obrazkowe, fotograficzne, układały puzzle, grały w grę „ścigankę”. Tematyka wszystkich zadań związana była z miastem rodzinnym – Kutnem, jego zabytkami, herbem, ważnymi miejscami i budynkami. Dzieci z obu przedszkoli otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Celem przedsięwzięcia było kształtowanie lokalnego patriotyzmu, przywiązania do rodzinnego miasta, poszerzenie wiedzy o Kutnie, jego zabytkach, charakterystycznych obiektach, ciekawych wydarzeniach, utrwalenie znajomości herbu miasta i kształtowanie szacunku do jego historii. W wydarzeniu wzięło udział 50 uczestników.

Autor zdjęć: Beata Pilarska

22 października – 16 listopada 2018- konkurs fotograficzny „Selfie z bohaterem” (rozstrzygnięcie 30 listopada). Skierowany był do rodzin dzieci uczęszczających do przedszkola. Uczestnicy wykonali zdjęcie z bohaterem – pomnikiem i dostarczyli je, oprawione w antyramę. Z prac konkursowych została utworzona galeria, eksponowana w holu przedszkola. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Konkurs ten miał na celu: kształtowanie postawy patriotycznej, wzbudzanie szacunku do bohaterów narodowych i lokalnych oraz poszerzenie wiedzy dotyczącej historii rodzinnego miasta. W rywalizacji wzięło udział 9 osób.

Autor zdjęć: Beata Pilarska

29 października 2018 roku dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 8 „Promyczek” w Kutnie zaprezentowały przedstawienie pt. „Kocham Polskę”. Wydarzenie artystyczne miało miejsce w czasie XVI Międzyprzedszkolnego Przeglądu Małych Form Scenicznych – Teatrzyku Przedszkolaków pod hasłem „Kto ty jesteś – Polak Mały”. Organizatorem inicjatywy było Przedszkole Miejskie Nr 15 „Bajka” w Kutnie.

Przedszkolaki, biorąc udział w przedstawieniu, przedstawiły piękno polskich miast zlokalizowanych wzdłuż Wisły, od gór do morza w oparciu o legendy i symbolikę poszczególnych regionów. Elementem łączącym była piosenka „Płynie Wisła, płynie”. Mali aktorzy wyrazili też swój szacunek i oddanie do ojczyzny poprzez uhonorowanie symbolu narodowego – flagi Polski.

Dzięki udziałowi w tej inicjatywie u przedszkolaków kształcono postawy patriotyczne poprzez prezentowanie symboli narodowych, budowano świadomość przynależności do ojczyzny oraz zapoznawano z miastami i regionami Polski, charakterystycznymi miejscami, atrybutami, znakami rozpoznawczymi poszczególnych miast.

Autorem zdjęć jest Pan Piotr Szatkowski.

9 listopada 11:11 „Rekord dla Niepodległej” – wspólne śpiewanie hymnu państwowego. Uroczyste spotkanie rozpoczęło się pięknym montażem słowno – muzycznym w wykonaniu przedszkolaków. Dzieci recytowały wiersze oraz śpiwały piosenki o tematyce patriotycznej. W wydarzeniu wzięło udział 110 osób.

Autor zdjęć: Beata Pilarska

27 listopada 2018 – VI Przegląd Inwencji Artystycznej ” Moda na niepodległość, czyli 100 lat w modzie polskiej”.

Dzieci z 6 kutnowskich przedszkoli zaprezentowały modę na przestrzeni wieku, charakterystyczną dla wybranego okresu historycznego od chwili odzyskania przez Polskę Niepdoległości. Na wybiegu w Cetrum Teatru Muzyki i Tańca pojawili się modelki i modele w strojach z lat 20. i 30., 50., 60., 70., 80. i 90. ubiegłego wieku aż po modę współczesną. Była to okazja do wspomnień z dawnych lat. Niejednemu widzowi zakręciła się łezka w oku, a dzieci mogły poznać i zobaczyć, jakie zmiany zachodziły w historii naszego kraju, również pod względem strojów. W trakcie przygotowań do przeglądu uczestnicy musieli przypomnieć sobie, jakie stroje obowiązywały w danym okresie historycznym.

Cele przedsięwzięcia: kształtowanie u dzieci postaw patriotycznych poprzez rozwijanie u nich poczucia przynależności społecznej, budzenie świadomości narodowej, poznawanie historii kraju, popularyzowanie wiedzy na temat kultury narodowej i zmian zachodzących w modzie polskiej na przestrzeni 100 lat.

W wydarzeniu wzięło udział 51 uczestników + widzowie.

Autor zdjęć: Piotr Szatkowski

29 marca, 2019|Przedszkola|

Pamiętamy o mobilizacji marcowej 1939 roku.

W najbliższą niedzielę, 31 marca, zapraszamy serdecznie do Parku Wiosny Ludów na wydarzenie upamiętniające mobilizację marcową 37 pp w 1939 roku. Pokaz i wykład organizowane są wraz ze Stowarzyszeniem Historycznym Pułk 37 i Kutnowskim Towarzystwem Historycznym. 

27 marca, 2019|Aktualności, Wydarzenia|

Integracyjne Przedszkole Miejskie nr 3 w Kutnie „Jarzębinka”

7 maja 2018 r. – pogadanka pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”. Cel: kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich u dzieci w praktyce przedszkolnej. Dzieci z najstarszych grup przedszkolnych spotkały się z Panem Wasilijem Dworeckim – przewodnikiem z Muzeum Regionalnego w Kutnie. Pan Wasilij rozmawiał z przedszkolakami o tym, kim jest patriota. W sposób łatwy i przystępny wytłumaczył dzieciom trudne pojęcia związane z patriotyzmem. Na koniec spotkania przedstawił prezentację multimedialną związaną z odzyskaniem niepodległości przez nasz kraj. Jedną z ciekawostek prezentacji była informacja, iż właśnie w naszym mieście – Kutnie, Bonaparte zatrzymał się dwukrotnie podczas swej wyprawy na Moskwę. Uczestnicy: 40 osób.


13.06.2018r. Przedszkole Młodych Patriotów. Finał konkursu recytatorskiego „Kto Ty jesteś? Polak mały.” Celem konkursu było popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej, rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie. Utrwalanie poczucia dumy narodowej. Kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci, promowanie młodych talentów. Udział w konkursie brały dzieci z wszystkich grup wiekowych. Eliminacje odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych 3-4 latki, 5 – 6 latki. Nauczycielki wybrały po troje dzieci do części finałowej. W części finałowej konkursu brało udział 24 dzieci.

02.10.2018r. Przedszkole Młodych Patriotów. Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych. Dzieci z grupy VI „Jeżyki” wraz ze swoją Panią przygotowały kodeks postaw patriotycznych. Przygotowanie kodeksu było podsumowaniem cyklu zajęć związanych z niepodległością. Jeżyki poznały legendę o Lechu, Czechu i Rusie, dowiedziały się o początkach powstania naszego państwa. Rozmawiały o symbolach narodowych. Utrwaliły poznane wcześniej barwy (flaga biało – czerwona) i symbole narodowe. Dzieci wspólnie z nauczycielką rozmawiały na temat, kogo można nazwać małym patriotą. Przedszkolaki znalazły odpowiedź na powyższe pytanie, a swoje wypowiedzi umieściły na plakacie. Uczestnicy: 16 osób.

08.11.2018r. Przeprowadzenie pogadanki nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego. Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich u dzieci w praktyce przedszkolnej. W grupie VI nauczycielka przeprowadziła pogadankę dotyczącą postaw patriotycznych – jak zachowywać się podczas śpiewania hymnu państwowego, podczas uroczystości patriotycznych. Elementem pogadanki była informacja o lokalnym patriocie Antonim Troczewskim, który w sposób wybitny wykazywał postawy patriotyczne i był zaangażowany w budowanie wolnego Państwa Polskiego.Przedszkolaki oglądały widokówki, albumy i zdjęcia związane z Kutnem. Kolorowały herb naszego miasta. Dzieci wykonały prac plastyczne na temat: „Jestem młodym patriotą”. Uczestnicy: 19 osób

9 listopada 2018r. „Rekord dla Niepodległej.” – wspólne śpiewanie hymnu państwowego. Celem przedsięwzięcia było odśpiewanie hymnu państwowego przez całą społeczność przedszkolną. W dniu 9 listopada o godz. 1100 w sali rekreacyjno – rehabilitacyjnej zebrało się 8 grup wraz z nauczycielami i punktualnie o godz.11: 11 wszyscy odśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego. W biciu rekordu dla Niepodległej brało udział 130 osób.

28.11.2018r. „Polska w czterech porach roku” – konkurs plastyczny. Integracyjne Przedszkole Miejskie nr 3 „Jarzębinka” w Kutnie i Przedszkole Miejskie nr 17 „Niezapominajka” w Kutnie zorganizowały konkurs, którego celem było rozwijanie kreatywności plastycznej u dzieci, pobudzanie i rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej uczestników, inspirowanej pięknem regionów Polski. Popularyzacja działań plastycznych i poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych. W konkursie brały udział dzieci z kutnowskich przedszkoli w wieku 4-6 lat. Każda placówka mogła dostarczyć maksymalnie 10 prac wykonanych dowolną techniką plastyczną, ukazujących piękno regionów Polski w różnych porach roku. W konkursie brało udział 64 dzieci z kutnowskich przedszkoli.

Autorami zdjęć są nauczyciele z Integracyjnego Przedszkola Miejskiego nr 3 „Jarzębinka” w Kutnie.

19 marca, 2019|Przedszkola|

Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie

W listopadzie 2018 roku w Szkole miały miejsce następujące wydarzenia i inicjatywy:

6 listopada – Konkurs Historyczny „100 lat Niepodległej”, zorganizowany przez nauczycieli przedmiotów humanistycznych w ZSNr1 i Stowarzyszenie Edukacyjno-Sportowe „Staszic Kutno”. Celem przedsięwzięcia było upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania niepodległości i propagowanie wiedzy historycznej wśród młodzieży. Konkurs zorganizowano wśród uczniów Szkoły z klas: III A, IIIE, IAD, IE, Ie, Ii liceum i technikum. Uczestnictwo polegało na rozwiązywaniu testu wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości w kraju i regionie kutnowskim.

Wyniki: I miejsce Adam Romański IIIA, II miejsce Błażej Wilanowski IIIE, III miejsce Bartosz Sobczak IAD. W rywalizacji wzięło udział 33 uczniów.

7 listopada – Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Dla Niepodlełej” pod Honorowym Patronatem Starosty Kutnowskiego. Przedsiewzięcie miało na celu uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepdoległości oraz popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej. To także forma rozwijania zainteresowań i uzdolnień młodzieży. Sam udział w konkursie to oznaka przynależności do elitarnego grona wrażliwych na piękno języka ojczystego.

Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców:

a) klasy VII-VIII szkół podstawowych:
I miejsce – Natalia Dębska, SP Nr 2 im. Marsz. J. Piłsudskiego w Kutnie,
II miejsce – Anna Kowalczyk, SP im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych,
III miejsce – Maja Syska, SP Nr 1 im. T. Kościuszki w Kutnie,
Wyróżnienie – Amelia Góral, SP im. Wł. St. Reymonta w Gołębiewku. b) klasy III gimnazjalne:
I miejsce – Zofia Chmielecka, ZS Nr 1 w Krośniewicach,
II miejsce – Natalia Sobczyk, SP Nr 2 im. Marsz. J. Piłsudskiego w Kutnie,
III miejsce – Joanna Smakowska, SP Nr 5 im.H. Sienkiewicza w Kutnie,
Wyróżnienie – Marcelina Czajkowska, SP Nr 5 im. H. Sienkiewicza w Kutnie.

W konkursie wzięło udział 21 uczestników.

9 listopada – Montaż słowno – muzyczny „Poetyckie drogi do niepodległości”.

Przedsięwzięcie miało na celu propagowanie wśród młodzieży idei niepodległościowych, popularyzację literatury ukazującej różne doświadczenia uczestników walk o wyzwolenie ojczyzny lub podejmującej refleksję nad tematem utraty wolności w aspekcie historycznym, egzystencjalnym, antropologicznym.

Program artystyczny został przygotowany przez uczniów klas: II a, II d i III i. Montaż podzielony na dwie części: recytatorską i wokalno-muzyczną zawierał między innymi teksty Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia i Antoniego Słonimskiego, które w odmienny sposób podejmowały problem utraty niepodległości oraz dążeń narodowowyzwoleńczych, wolności i tęsknoty za odrodzonym krajem. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w całym procesie realizacji programu: wyborze repertuaru, recytacji utworów poetyckich oraz muzycznym wykonaniu między innymi takich utworów jak – „Taki kraj”, „Miejcie nadzieję” oraz „Kocham wolność”, co sprzyjało wymianie wzajemnych – pokoleniowych doświadczeń, a także uaktualnieniu obecnych w literaturze minionych epok literacko-kulturowych, wątków i tematów patriotycznych. W wydarzeniu wzięło udział. ok.1000 osób.

9 listopada godz. 11:11 – „Rekord dla Niepodległej”, czyli wspólne śpiewanie 4 zwrotek hymnu narodowego. Społeczność Szkoły odpowiedziała pozytywnie na propozycję Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej, działającej przy Ministrze Edukacji Narodowej i przyłączyła się do zaproponowanej ogólnonarodowej formy uczczenia 100 – lecia odzyskania niepodległości. W wydarzeniu wzięło udział ok. 700 osób.

9 listopada – wykład historyczny „Polskie drogi do niepodległości” wygłoszony przez profesora Uniwersytetu Łódzkiego dr. hab. Dariusza Jeziornego – Dyrektora Instytutu Historii dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego o profilu humanistycznym (klasy I AD, II D, III D). Prelekcji wysłuchało 82 uczniów.

16 listopada – wycieczka edukacyjna „Patriotyzm wczoraj i dziś” . 100 uczniów Szkoły obejrzało spektakl „Dziady” w Teatrze Muzycznym w Łodzi (klasy IIA, IID, IIE oraz III i), dzięki czemu miłośnicy teatru rozwinęli swoje humanistyczne zainteresowania. Wydarzenie rozbudziło świadomość narodową oraz ciągłość tradycji i kultury.

W listopadzie została też wydana okolicznościowa gazetka szkolna „Chimera”. Zintegrowała ona społeczność uczniowską i rozbudziła patriotyzm lokalny, rozwinęła kreatywność uczniów, pogłębiła wiedzę z zakresu historii Polski, polskiej kultury oraz kształciła umiejętność współpracy w grupie.

18 marca, 2019|Szkoły i placówki oświatowe|

Przedszkole Miejskie Nr 15 „Bajka”

Projekt : 100. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę w PM nr 15 „Bajka”:

20 marca 2019 – konkurs recytatorski „Kto ty jesteś? Polak mały”. Przedstawiciele wszystkich grup pięknie deklamowały wiersze na tle dekoracji, którą wcześniej wykonały dzieci z grup IV, V, VI i VII. Bajkowe przedszkolaki recytowały wiersze poetów, takich jak: Wisława Szymborska, Wanda Chotomska, Joanna Białobrzeska, Czesław Janczarski, Ryszard Przymus i Władysław Bełza. Każde dziecko uczestniczące w konkursie zostało nagrodzone dyplomem i książeczką. Liczba uczestników: 150 osób

Celem konkursu było: budzenie uczuć patriotycznych, rozróżnianie symboli narodowych oraz rozwijanie uczuć lokalnego patriotyzmu.

Autor zdjęcia: Monika Dębowska – Baranowska

11 kwietnia 2018 – spotkanie, którego celem było budzenie uczuć patriotycznych. Była to „żywa lekcja historii” przeprowadzona przez przedstawicieli Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w składzie: Zbigniew Zagajewski, Sławomir Błaszczyk, Jarosław Włosek i Andrzej Włodarczyk. Tematem przewodnim była 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci były bardzo zainteresowane opowieściami o trudnej historii naszego kraju oraz walce o niepodległość. Najwięcej wrażeń dostarczył im pokaz zadań sekcji łączności powiązany z rozwijaniem linii telefonicznej oraz możliwością porozmawiania ze sobą przez telefon z czasów wojny. Bajkowe przedszkolaki mogły też dotknąć i obejrzeć elementy umundurowania i uzbrojenia żołnierza z 1939 r., a także przymierzyć żołnierskie nakrycia głowy oraz maskę przeciwgazową. W podziękowaniu przedszkolaki wręczyły członkom stowarzyszenia dyplom oraz zaproszenie na kolejne spotkanie z historią. W wydarzeniu wzięło udział 100 osób.

Autor zdjęcia: Marta Taranowska

10 maja 2018 – Wieczór Poezji i Pieśni Patriotycznej. Celem było budzenie uczuć patriotycznych oraz rozwijanie zdolności dzieci. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszeni byli pracownicy przedszkola, dzieci i rodzice. Swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 im. Wł. Jagiełły w Kutnie – Pani Danuta Blus oraz Prezydent Miasta Kutno – Pan Zbigniew Wdowiak. Gośćmi specjalnymi byli członkowie zespołu ludowego „Leszczynianki”.

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Agnieszka Sobczyk, która przywitała wszystkich gości. Następnie wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni przez prowadzącą Panią Martę Tarnowską do odśpiewania hymnu narodowego Mazurka Dąbrowskiego. W dalszej kolejności dzieci z grupy Misie i Motylki wykonały dla gości taniec Polonez. Po tej części chłopcy wyrecytowali wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Następnie członkowie ludowego zespołu wokalno-instrumentalnego „Leszczynianki” wykonali pieśń „Białe róże”. A potem na przemian przedszkolaki z każdej grupy prezentowały wiersze o tematyce patriotycznej, a zespół ludowy wykonywał pieśni. Dla uczestników spotkania przygotowane zostały śpiewniki, aby mogli włączyć się do śpiewania. Dzieci z grupy Puchatki zaprezentowały się w tańcu Krakowiak, a dzieci z grupy Krasnale odśpiewały pieśni: „Pierwsza kadrowa” oraz „Przybyli ułani”. W naszej codziennej pracy, a szczególnie podczas takich uroczystości chcemy kształtować u dzieci uczucia patriotyczne, poczucie przynależności narodowej oraz wdrażać najmłodszych do poszanowania naszego narodowego dziedzictwa kulturowego.

Serdeczne podziękowania dla zespołu ludowego „Leszczynianki” za uświetnienie swoimi występami tego wydarzenia. Dziękujemy także Pani Danucie Blus, Panu Zbigniewowi Wdowiakowi oraz obecnym przedstawicielom lokalnych mediów. Rodzicom dziękujemy za współpracę oraz udział w tym wydarzeniu.

Uroczystości towarzyszyły następujące wystawy: wystawa prac konkursowych „Polska w oczach dziecka”, wystawa „Kutno dawniej i dziś” i wystawa pamiątek „100. rocznica odzyskania niepodległości”. Liczba uczestników: 170 osób.

Autor zdjęć: Olga Miller

21 czerwca 2018 roku – Konkurs Tańców Regionalnych. Dzieci z poszczególnych grup zaprezentowały tańce wywodzące się z różnych regionów Polski:

dzieci z grupy „Kaczuszki” – zatańczyły taniec Koziorajka,

dzieci z grupy „Jeżyki” – zaprezentowały się w tańcu Klapok,

dzieci z grup „Sówki” i „Żabki” – wykonały tańce: Trojak, Waloszek, Grożony,

dzieci z grupy „Misie” – zaprezentowały Poloneza,

dzieci z grup „Puchatki” i „Motylki” – zatańczyły Krakowiaka.

Wszystkie grupy otrzymały pamiątkowe dyplomy. W wydarzeniu wzięło udział 60 uczestników.

Autor zdjęć: Anna Kotkowska

20 października oraz listopad 2018 – Przedszkolaki na 100-lecie Niepodległości – Przegląd Małych Form Scenicznych. W Kutnowskim Domu Kultury odbył się Przegląd Małych Form Scenicznych pt. „Kto Ty jesteś – Polak mały”, w którym wystąpili przedstawiciele wszystkich przedszkoli i punktów przedszkolnych w Kutnie. Organizatorem przeglądu było przedszkole „Bajka”. Jako gospodarze  przeglądu wystąpili jako pierwsi, w prezentacji pt. „Krótka historia Polski „- od zniewolenia do niepodległości”, przygotowanej przez Edytę Misiak, Annę Korczakowską i Sylwię Grzelak. Z kolei sześciolatki z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 6 pokazały prezentację pt. „Polska moja Ojczyzna”. „Hej flago biało-czerwona” to spektakl 4-5 letnich przedszkolaków z Niezapominajki. Ruchową interpretację walca Fryderyka Chopina „A Chopin wciąż gra” pokazały dzieci z PM nr 16 „Calineczka”. Promyczki dały przedstawienie pt. „Kochamy Polskę”. Przedstawiciele PM nr 5 Stokrotka zaprezentowali  spektakl pt. „Piękna nasz Polska cała”. Na zakończenie przeglądu zobaczyliśmy dzieci z IPM nr 3 Jarzębinka w prezentacji Legendy o Smoku Wawelskim. Jako gość honorowy wystąpił absolwent naszego przedszkola – Antoni Marzec. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Przedszkola Miejskiego nr 15 „Bajka”. Spektakl cieszył się ogromną popularnością i wszystkie przedszkola zostały zaprezentowane w KDK-u dla całej społeczności. Liczba uczestników: 250.

12 marca, 2019|Przedszkola|