Kashka

/Katarzyna Erwińska

About Katarzyna Erwińska

This author has not yet filled in any details.
So far has created 16 blog entries.

Kontredansa czas zacząć!

Już 9 marca kolejne, inspirujące spotkanie z Mistrzem Tańca Dawnego Ingo Guntherem. Muzeum Regionalne w Kutnie, formacja „La Danse” i Kutnowski Dom Kultury zapraszają do udziału w wyjątkowych warsztatach. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

25 lutego, 2019|Aktualności|

Polskie Radio w Kutnie.

Audycja „Jedyne takie miejsce” to słuchowisko emitowane w pierwszym programie Polskiego Radia – „Jedynce”.

(…) W programie nie brakuje wędrówek ciekawymi szlakami turystycznymi, rozmów z ludźmi, którzy dzielą się ze słuchaczami swoimi pasjami i miłością do miejsca w którym żyją. Warto włączyć Jedynkę w sobotę o 9.00 rano, żeby przekonać się jak inspirujący i fascynujący jest nasz kraj, jak bogatą mamy historię i jak wiele można „zobaczyć”, słuchając radia ( źródło https://www.polskieradio.pl/7/5586)

12 stycznia Polskie Radio zawita do Kutna. Wśród zaproszonych gości są Grzegorz Skrzynecki , Dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie oraz Piotr Stasiak, Zastępca Dyrektora Muzeum Regionalnego w Kutnie. Nie zabraknie także akcentów etnograficznych – o ludowej rzeźbie mówić będzie znany, kutnowski artysta Tadeusz Kacalak.

Zapraszamy serdecznie o godzinie 9:00 rano. Blok poświęcony Muzeum Bitwy nad Bzurą i Pałacowi Saskiemu już od godziny 11:00.

11 stycznia, 2019|Aktualności|

Muzeum Regionalne w Kutnie nagrodzone za organizację 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

7 grudnia 2018 w Warszawie odbyła się ogólnopolska gala 26. Europejskich Dni Dziedzictwa. Muzeum Regionalne w Kutnie otrzymało wyróżnienie za organizację tych Dni, jako jedna z pięciu instytucji kultury z województwa łódzkiego i jako jedno z nielicznych muzeów w Polsce. Gra miejska „Labirynt Niepodległości” została  wyróżniona  spośród ponad 1900 zrealizowanych projektów w  blisko 400 miejscowościach.  Wieloletnie doświadczenie w organizowaniu EDD zaowocowało nagrodą od Kapituły. Motywem tegorocznej edycji była „Niepodległa dla wszystkich!” – hasło nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ideą towarzyszącą co roku Europejskim Dniom Dziedzictwa jest przybliżanie społeczeństwu wspólnego dziedzictwa kulturowego. Rok rocznie EDD posiadają inną myśl przewodnią – w tym roku nawiązaliśmy do okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, by włączyć się we wspólne świętowanie tego jubileuszu. Ufamy, że edukacyjny walor tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia przyczyni się do popularyzacji dziedzictwa, zarówno tego najbliższego, lokalnego, jak i narodowego, i jego wkładu w budowanie naszej tożsamości – powiedział Bartosz Skaldawski, p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

14 września 2018 roku wystartowała gra miejska „Labirynt Niepodległości”, która zrealizowana została przez pracowników Muzeum Regionalnego w Kutnie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. W rywalizacji wzięło udział aż 18 drużyn. Plac Piłsudskiego stał się miejscem odprawy przeszło stu osób. Uczestnicy zmagali się z różnorodnymi zadaniami; były wśród nich pytania z historii Kutna i ćwiczenia sprawnościowe (np. strzelanie z wiatrówki, donoszenie skrzynek z amunicją na czas). Tematem przewodnim było stulecie odzyskania Niepodległości, a projekt wpisał się w kutnowskie obchody tej rocznicy.

Idea gry miejskiej polega na zdobywaniu wskazanych baz – lokacji. Każdy punkt usytuowany jest w miejscu związanym z historią miasta, a kierowanie do kolejnych z nich ma charakter wskazówki, a nie podania konkretnego adresu. Miejsca nawiązują do ważnych wydarzeń czy postaci. Każde zadanie wymaga wiedzy i umiejętności. Drużyna, która zdobędzie największą liczbę punktów, wygrywa. W przypadku remisu punktowego o zwycięstwie decyduje czas dotarcia do mety.

Najliczniej przybyła grupa młodzieży szkolnej. W grze wzięli udział przedstawiciele szkół średnich: I LO im. J.H. Dąbrowskiego, II LO im. J. Kasprowicza, Zespołu Szkół nr 1 im. S. Staszica, Zespołu Szkół nr 3 im. W. Grabskiego, Zespołu Szkół Zawodowych im. A. Troczewskiego, Zespołu Szkół Nr 4 im. Zygmunta Balickiego w Kutnie – Azorach oraz podstawowych: SP nr 9 im. W. Jagiełły, SP nr 2 im. marsz. J. Piłsudskiego, SP nr 7 im. A. Mickiewicza, SP nr 6 im. M. Skłodowskiej-Curie, SP nr 1 im. T. Kościuszki, SP nr 5 im. H. Sienkiewicza w Kutnie. Zawodnikom towarzyszyli Nauczyciele- Opiekunowie.

 

 

 

10 grudnia, 2018|Aktualności|

Świąteczny Kiermasz Sztuki i Rękodzieła Ludowego

8 grudnia w godz. 12:00 – 15:00 w Kutnowskim Domu Kultury odbędzie się ” Świąteczny Kiermasz Sztuki i Rękodzieła Ludowego”. Projekt realizowany jest wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. W programie warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych. Serdecznie zapraszamy!

28 listopada, 2018|Aktualności|

IV tom Kutnowskiego Słownika Biograficznego

Już 30 listopada zaprezentujemy Państwu IV tom Kutnowskiego Słownika Biograficznego. Promocja wydawnictwa rozpocznie się o godz. 18:00 w sali tarasowej Kutnowskiego Domu Kultury. 

16 listopada, 2018|Aktualności, Wydarzenia|

O twórcy pomnika dr. Antoniego Troczewskiego

Marian Molenda

Urodzony w Baranowie Lubelskim w 1958 r. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, studia na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, pracownia rzeźby prof. Franciszka Duszeńki. Dyplom z wyróżnieniem w 1983 roku. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1983-1984.

Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza granicami min. w Niemczech, Czechach, USA, Francji, Rosji, na Węgrzech oraz w Chinach.

Prowadzi pracownię rzeźby w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego na stanowisku profesora zwyczajnego.

Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach rzeźbiarskich, ogólnopolskich i regionalnych.m.in.

– Nagroda Prezydenta woj. Opolskiego w dziedzinie rzeźby za 1997 rok,

– II nagroda na ogólnopolskim konkursie interdyscyplinarnym „ Egeria” Ostrów Wlkp. 2002,

– nagroda Starosty Nyskiego za osiągnięcia w dziedzinie rzeźby 2002 rok.

– nagroda miasta Nysy za osiągnięcia w dziedzinie kultury za 2004 rok , statuetka „ Tryton Nyski „

– nagroda Marszałka woj. Opolskiego : Animator Kultury za 2010 rok.

– nagrody i wyróżnienia Salonie Jesiennym w Opolu.

– I nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik pomordowanym w Barbarce podczas II wojny światowej ( realizacja). Toruń 2008,( z zespołem)

– I nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik JP II i kard. Stefana Wyszyńskiego w Prudniku oraz realizacja 2009,

– I i II nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik Kazimierza Górskiego przy Stadionie

Narodowym w Warszawie 2013

Odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za długoletnią pracę pedagogiczną w 2012 r.

W 2018 roku otrzymał odznaczenie „ PRO PATRIA”

Otrzymał Medal „ Zasłużony dla Ziemi Nyskiej” w dziedzinie kultury – Nysa 2015

Autor kilkunastu pomników w Polsce, min. Katowicach, Nysie, Opolu, Radomiu, Toruniu, Strzelcach Opolskich, Wrocławiu.

W 2018 roku wykonał pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance w Nysie, a także Fortunata dr Antoniego Troczewskiego w Kutnie .

Prace znajdują się w zbiorach :

– Muzeum na Majdanku w Lublinie,

– Muzeum Medali JP II w Częstochowie,

– Muzeum Dom Rodzinny JP II w Wadowicach,

– Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku oraz w kolekcjach prywatnych w Brazylii, USA,

Niemczech, Czechach, Meksyku, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji, Polsce.

8 listopada, 2018|Aktualności|

Wystawa czasowa ” Gabinet Doktora Troczewskiego. Lekarze kutnowscy w XIX i na początku XX wieku”.

Przypominamy, że do końca listopada w salach Ratusza można obejrzeć ekspozycję czasową „Gabinet Doktora Troczewskiego. Lekarze kutnowscy w XIX i na początku XX wieku.” Informujemy, że 2 listopada Muzeum jest nieczynne. Wystawę można oglądać od niedzieli do piątku.

30 października, 2018|Aktualności, Wystawy czasowe|

Spotkania z Historią 2018 – pełny program

Prezentujemy pełny program tegorocznej, VII edycji „Spotkań z Historią” 3-15 listopada 2018r. Wśród zaproszonych Gości są : Sławomir Koper, Chris Niedenthal i Ksiądz Tadeusz Isakowicz – Zaleski.

 

24 października, 2018|Aktualności, Spotkania z Historią 2018|

W stronę pamięci ….rzecz o Antonim Troczewskim

Antoni Fortunat Marian Troczewski to postać niezwykle zasłużona dla Kutna i jego mieszkańców. „Nie było dziedziny życia społecznego, w której nie pozostawił swojego śladu, inicjując lub inspirując swoich współpracowników do działania na rzecz rozwoju miasta pod względem gospodarczym, ekonomicznym i kulturalnym”, piszą autorzy książki o Doktorze, Jacek Saramonowicz i Piotr Stasiak. 
W 90. rocznicę śmierci pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Kutna Prezydent Miasta Kutno Zbigniew Burzyński i Dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie Grzegorz Skrzynecki zapraszają na uroczystości upamiętniające postać Antoniego Troczewskiego. Do końca listopada, w salach Ratusza, można oglądać ekspozycję „Gabinet doktora Troczewskiego. Lekarze kutnowscy w XIX i na początku XX wieku”. 7 listopada, w Centrum Teatru Muzyki i Tańca, odbędzie się sesja popularnonaukowa, po której zaprezentowane zostaną prace nagrodzone w konkursie „Portret dr. Antoniego Troczewskiego”. 10 listopada będzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika dr. Antoniego Troczewskiego ( ul. 29 Listopada 4) .
Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach.

19 października, 2018|Aktualności, Wydarzenia|

Spotkania z Historią 2018 – wieczór autorski Chrisa Niedenthala

Zaproszenie Muzeum Regionalnego przyjął Chris Niedenthal. Światowej sławy fotograf, fotoreporter, korespondent, zdobywca prestiżowej nagrody World Press Photo w 1986 roku. Jako pierwszy, wraz z Michaelem Dobbsem, sfotografował strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Swoje zdjęcia publikował na okładkach m.in. „Time’a” i „Newsweeka”. Fotograf odwiedzi Kutno 6 listopada o godz. 17:00, a spotkanie odbędzie się w Centrum Teatru Muzyki i Tańca. Serdecznie zapraszamy. 

Chris Niedenthal, July 2016

Fot. Chuck Fishman 2016

19 października, 2018|Aktualności, Spotkania z Historią 2018|