About Jami

This author has not yet filled in any details.
So far has created 494 blog entries.

„Rok dla Niepodległej” Szkoła podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie

Szkoła realizuje projekt zatytułowany „Rok dla Niepodległej„. W jego ramach odbył się VII Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Patron znany czy nieznany? Józef Piłsudski i jego czasy”

6 marca 2018 roku miały miejsce eliminacje szkolne ( udział wzięły szkoły podstawowe i ponadpodstawowe powiatu kutnowskiego)
24 maja 2018 roku ogłoszono finał konkursu i wręczono nagrody

Organizatorami konkursu byli:

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie

Kutnowskie Towarzystwo Historyczne

Muzeum Regionalne w Kutnie

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i zdolności historycznych uczniów, poszerzenie wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim oraz wiadomości z zakresu historii XIX/XX wieku i dwudziestolecia międzywojennego. Konkurs kształtował postawy patriotyczne, poczucie przynależności do wspólnoty lokalnej i narodowej, szacunek dla przeszłości oraz dziedzictwa kulturowego naszych przodków. Miał też na celu integrację środowiska nauczycieli oraz uczniów szkół powiatu kutnowskiego.

Adresowany był do uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu kutnowskiego.

Tematyka obejmowała biografię Marszałka Józefa Piłsudskiego i dzieje Legionów Polskich, dzieje Polaków w walce o niepodległość w latach I wojny światowej 1914 – 1918, proces tworzenia państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku oraz dzieje polityczne, gospodarcze i społeczne ziem polskich w latach życia Marszałka Józefa Piłsudskiego (1867 – 1935). Konkurs składał się z 2 etapów – szkolnego i finałowego. W eliminacjach szkolnych, podczas których uczestnicy rozwiązywali test wiedzy, wyłaniano 2 reprezentantów. Uczestniczyli
oni w rozgrywce finałowej, która przybrała zmodyfikowaną formułę teleturnieju „Jeden z dziesięciu” i przebiegała w trzech rundach.

Komisja konkursowa wyłoniła trzy zwycięskie drużyny spośród uczestników. Reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 2, Michał Olesiński i Jakub Rojewski, wywalczyli 2. miejsce.

11 lipca, 2018|Szkoły i placówki oświatowe|

Festiwal Saski Kutno 2018

Zapraszamy 4 sierpnia na kolejne spotkanie z czasami saskimi. Czas na wizytę Króla Augusta III w kutnowskim pałacu podróżnym.

10 lipca, 2018|Aktualności, Wydarzenia|

73. rocznica moskiewskiego procesu szesnastu

19 czerwca, w 73. rocznicę moskiewskiego procesu szesnastu przywódców Polski Podziemnej, złożono kwiaty pod tablicą przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łąkoszynie. Kwiaty złożyli przedstawiciele Urzędu Miasta Kutno, Muzeum Regionalnego w Kutnie, delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kutnie. W ten sposób upamiętniono ofiary procesu. Dyrektor Muzeum Grzegorz Skrzynecki w swoim wystąpieniu przypomniał o Stanisławie Jasiukowiczu i Franciszku Urbańskim – przedstawicielach Ziemi Kutnowskiej. Aresztowanie szesnastu przywódców Polski Podziemnej i ich późniejszy, sfingowany proces przed Kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSRR urosły do rangi symbolu cynicznych i bezwzględnych metod, jakimi stalinowski aparat represji zwalczał polskie dążenia niepodległościowe.

20 czerwca, 2018|Aktualności|

Uroczyste zakończenie Uniwersytetu Dziecięcego – edycja 2017/2018

15 czerwca miało miejsce uroczyste zakończenie roku akademickiego 2017/2018 Uniwersytetu Dziecięcego, projektu realizowanego przez Muzeum Regionalne w Kutnie. W Kutnowskim Domu Kultury zgromadziło się blisko siedmiuset małych studentów wraz z Nauczycielami. Po części oficjalnej – przemówieniu Dyrektora Muzeum Regionalnego Grzegorza Skrzyneckiego nastąpiło wręczanie dyplomów i nagród dla Opiekunów uczniów – pięknych, rzeźbionych ręcznie aniołów spod dłuta Jana Szymańskiego. Padły słowa podziękowania za trud włożony w uczestniczenie w zajęciach oraz nadziei na kontynuację owocnej współpracy.

Dzieci uczestniczyły w projekcji filmu „ Kaczki z gęsiej paczki”, a na koniec otrzymały pamiątkowe prezenty.

Dziękujemy za rok spędzony z nami i zapraszamy do kolejnej edycji.

Zajęcia rozpoczną się w październiku.

18 czerwca, 2018|Aktualności|

X Kutnowski Piknik Organizacji Pozarządowych pod hasłem „Działanie WyRÓŻnia” – 13 czerwca 2018 r.

Muzeum Regionalne w Kutnie wzięło udział w X Kutnowskim Pikniku Organizacji Pozarządowych, który w tym roku odbył się pod hasłem „Działanie WyRÓŻnia”. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

16 czerwca, 2018|Aktualności|

Warsztaty z Mistrzem Ingo Gűntherem „Tańce na dworze króla Augusta III Sasa”

Muzeum Regionalne w Kutnie i Kutnowska Grupa Tańca Dawnego La Danse serdecznie zapraszają na warsztaty tańca barokowego. Ta niezwykła przygoda odbędzie się w towarzystwie Mistrza Ingo Gűnthera. Niepowtarzalna okazja do poznania tańca pełnego uroku i wdzięku. Zajęcia odbędą się 23 czerwca 2018 r. w godzinach 15:00 – 19:00 w Kutnowskim Domu Kultury. Zgłoszenia chętnych do 22 czerwca ( do godz. 16:00) pod numerami telefonu:24 254 79 64 i 505 019 890 lub w siedzibie Muzeum.

Zaznaczamy, iż liczba miejsc jest ograniczona.

Czekamy właśnie na Ciebie!

15 czerwca, 2018|Aktualności|

Uniwersytet Dziecięcy – podsumowanie roku akademickiego 2017/2018

W ramach projektu odbywały się cykliczne spotkania mające na celu poszerzyć wiedzę dzieci z wielu dziedzin: archeologii, sztuki, historii, etnografii i in.

W roku szkolnym 2017/2018 w Uniwersytecie Dziecięcym uczestniczyło 680 małych studentów 1-3 z 36 klas kutnowskich szkół podstawowych. Zajęcia dostosowane były do wieku słuchaczy.

Na spotkaniu wprowadzającym klasy pierwsze poznawały instytucję muzeum, następnie historię herbu Kutna. Na grudniowej lekcji zatytułowanej „Po co owadom zapylający dym?” przyglądały się z bliska życiu pszczół. Styczniowo-lutowe zajęcia „Co możemy zobaczyć na portrecie” pozwalały na ćwiczenie wyobraźni, twórczego myślenia oraz uwrażliwiały na detale w sztuce. Marzec poświęcony był animacji; na lekcjach uczestnicy próbowali wprawić nieruchome obrazki w ruch, wykorzystując proste zabawki optyczne wynalezione w XIX wieku.

Kwietniowe zajęcia zapoznały najmłodszych studentów z drapieżnikami polskich lasów.

Uczniowie z klas drugich zastanawiali się: ile jest kolorów, jak powstały nazwiska oraz dlaczego ludzie malują po murach.

W marcu studenci zmierzyli się z muzyką, próbując ją stworzyć bez instrumentów. Kwietniowa sesja poświęcona były zawodom, które trudno spotkać we współczesnym świecie.

Studenci z trzecich klas odkrywali zakamarki świata, tajemnicę enigmy oraz historię powstawania miast. Zastanawiali się, co jedzono na dworze królewskim, skąd się biorą słowa oraz jak powstało pismo.

Na majowych zajęciach wszyscy uczestnicy tworzyli birety studenckie, w których przyjdą na uroczyste zakończenie roku akademickiego Uniwersytetu Dziecięcego 15 czerwca.

14 czerwca, 2018|Aktualności, Uniwersytet Dziecięcy|

Z pasją o Troczewskim

Serdecznie zapraszamy młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursie dotyczącym postaci Antoniego Troczewskiego.

Zadanie polega na stworzeniu prezentacji multimedialnej lub filmu ( do 10 minut) dotyczących życia i działalności znanego kutnowskiego Doktora.

Na prace czekamy do 10 października 2018 r.

Liczymy na Wasze pomysły i kreatywność !

Do pobrania regulamin konkursu „Portret dr. Antoniego Troczewskiego”

14 czerwca, 2018|Aktualności, Konkursy|

Podróże małe i duże, czyli „Lato w Muzeum”

W tegorocznej wakacyjnej ofercie Muzeum Regionalnego w Kutnie znajduje się wiele atrakcji.

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 8-12 lat do wspólnego spędzenia czasu. W lipcu odbędą się dwie wycieczki: do Torunia i skansenu w Sierpcu oraz cykl 3 zajęć warsztatowych poświęconych m.in. wycinance ludowej.

 Na zajęcia i wycieczki obowiązują zapisy – osobiście w siedzibie Muzeum (Pl. Marsz. J. Piłsudskiego 20) lub telefonicznie pod nr (24) 254-79-64 lub 505 01 98 90.

Termin zgłoszeń upływa 30 czerwca 2018 r.

Udział jest bezpłatny.

13 czerwca, 2018|Aktualności|

X Festyn na ludowo w mieście róż

Muzeum Regionalne w Kutnie wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej zapraszają serdecznie na jubileuszowy „X Festyn na ludowo w mieście róż”. Impreza odbędzie się na Placu Piłsudskiego w dniu 24 czerwca w godzinach 12.00 – 20.00.

W programie zobaczymy występy folklorystycznych zespołów tanecznych, śpiewaczych oraz kapel. Przeprowadzone zostaną konkursy dla dzieci i na potrawę regionalną. Odbędzie się kiermasz lokalnych twórców, w tym zaprezentowane zostaną stoiska m.in. z rzeźbą, malarstwem, haftem artystycznym. Poprowadzone zostaną warsztaty rzemiosła użytkowego: pokaz robienia koszyków wiklinowych oraz naczyń garncarskich. W tym roku będzie można wziąć udział w pokazie robienia masła wraz z degustacją oraz własnoręcznie upleść tradycyjny wianek świętojański. Nie zabraknie także wspólnej zabawy ludowej oraz występu gwiazdy wieczoru, którą będzie „Megitza”.

Megitza to góralka urodzona w Zakopanem, wokalistka, kontrabasistka, kompozytorka, autorka tekstów oraz producentka muzyczna. Jej kariera rozpoczęła się w Chicago w 2008 roku. Zwyciężczyni „Złotego Guzika” w Mam Talent, finalistka Must be the Music. Megitza wydała już osiem albumów studyjnych, najnowszy jubileuszowy album artystki „ToTen”, został wydany
w kwietniu 2018 roku. Na najnowszym krążku znajduje się 10 kompozycji własnych Megitzy.
W ciągu ostatnich 10 lat swojej kariery artystka wystąpiła na najbardziej prestiżowych festiwalach świata: Montreux Jazz Festival, Wien Jazz Fest, Woodstock, Rudolstadt Festival. Pochodząca
z rodziny muzyków samouków, Megitza łączy nurty tradycyjne ze współczesnymi, jest DJ-em, produkuje muzykę elektroniczną oraz hip-hop.

13 czerwca, 2018|Aktualności, Wydarzenia|