About Jami

This author has not yet filled in any details.
So far has created 621 blog entries.

XI Kutnowska Noc w Muzeum

17 maja w Willi dr. Antoniego Troczewskiego odbyła się XI Kutnowska Noc w Muzeum. Prognoza pogody była nieubłagana, jednak o godzinie 16 zmieniła się diametralnie i zaświeciło słońce. Impreza rozpoczęła się od wykładów prelegentów z Torunia: dr hab. Jarosława Dumanowskiego, prof. UMK, dr hab. Agnieszki Wieczorek, Wydział Nauk Historycznych UMK w Toruniu i dr Aleksandry Kleśty-Nawrockiej z Muzeum Toruńskiego Piernika. Gdy dorośli słuchali prelekcji, dzieci brały udział w bajce interaktywnej, przygotowanej przez teatr „Itakzagramy” z Warszawy. Kolejne atrakcje to występ Kutnowskiej Grupy Tańca Dawnego „La Danse” połączony z warsztatami i pokaz szermierki. O oprawę muzyczną zadbał duet „Żniwa” z Wrocławia. Wszystkich uczestników zaprosiliśmy do degustacji potraw z kuchni Wettinów: barszczu królewskiego, szczupaka po polsku i budyniu z suszonych śliwek i chleba żołnierskiego, które przygotowali: Tomasz Welter i Łukasz Pawlicki – Trenerzy Reprezentacji Polski Kucharzy Wojskowych. W czasie wydarzenia zaprezentowało się także Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37, przygotowując biuro przepustek w stylu retro oraz pokaz umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia żołnierza polskiego z 1939 roku. Popularnością cieszyło się zwiedzanie Willi Troczewskiego, o co zadbał przewodnik dr Jacek Saramonowicz. Nie zabrakło gier i zabaw dla dzieci i młodzieży (kręgle, ubieranie „barokowej damy”, puzzle zabytkowe, bicie monet). Dużym powodzeniem cieszyły się fotografie w strojach z epoki, które zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. O odpowiednią oprawę zadbał Mateusz Winiarski, a o aktualność przekazu medialnego Radio Q, Telewizja Kutno i portale informacyjne, za co serdecznie dziękujemy. Publiczność dopisała, co bardzo nas ucieszyło.
Serdecznie zapraszamy na kolejne nasze eventy. Najbliższy, Festyn na ludowo w Mieście Róż, już 30 czerwca.

21 maja, 2019|Aktualności, Wydarzenia|

„Błękitna Armia” w Kutnie

W czasie I wojny światowej Polacy walczyli na różnych frontach, zarówno po stronie państw centralnych, jak i państw ententy. W połowie 1917 r. z inicjatywy Romana Dmowskiego i kierowanego przez niego Komitetu Polskiego Narodowego utworzona została Armia Polska we Francji, zwana również od koloru mundurów Błękitną Armią. Od października 1918 dowództwo nad armią objął gen. Józef Haller. Wiosną 1919 r. armia ta z całym wyposażeniem została przetransportowana do Polski. Hallerczycy walczyli najpierw w wojnie polsko – ukraińskiej, następnie polsko -bolszewickiej.

Do Kutna pierwszy odział Błękitnej Armii przybył koleją 25 maja 1919 roku. Był to najpierw jeden batalion, a później kolejne dwa bataliony wchodzące w skład 3 pułku instrukcyjnego. Żołnierze zajęli kwatery w budynkach cukrowni „Konstancja” (obecnie ul. Mickiewicza oraz porosyjskie koszary 4 pułku strzelców.

Na Nowym Rynku odbyło się uroczyste powitania hallerczyków. Pełne patriotycznych haseł przemówienie wygłosił Stefan Woyczyński – nauczyciel gimnazjum, kończąc j słowami skierowanymi do dowództwa francuskiego: „Panowie Francuzi dewiza Waszą była zawsze wolność. Francja o swoją i ludów wolność walczyła, i dlatego Francja dla nas jest symbolem wolności. I jeżeli Polak wznosi okrzyk: niech żyje wolność! To jedno, gdyby z całego serca zawołał: niech żyje Francja, Niech żyje armia francuska!

Przybycie pierwszego batalionu 3 pułku instrukcyjnego do Kutna,ok 25 maja 1919 r

Przybycie 3 pułku instrukcyjnego do Kutna,25 maja 1919

Kilka dni później 28 maja do Kutna przybył gen. August Tranie – dowódca Dywizji Instrukcyjnej. Podziękował mieszkańcom Kutna za gościnne przyjęcie. Dowódca dywizji wraz ze swoim sztabem (płk de Percaunt, kpt. du Villiers, por. L. Accacie) i niewielką grupą żołnierzy polskich kwaterował w Pałacu Gierałty u Cecylii Zawadzkiej (obecnie budynek Państwowej Szkoły Muzycznej).

Haller i jego żołnierze. Zdjęcie Grupa oficerów francuskich i polskich, 1919

dr Jacek Saramonowicz

20 maja, 2019|Aktualności|

Zapraszamy na Święto Błękitnej Armii

20 maja, 2019|Aktualności|

XI Kutnowska Noc w Muzeum

Już dziś od 16:00 XI Kutnowska Noc w Muzeum. Czekamy na Państwa w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kutnie. Wstęp wolny.

Zapraszamy!

17 maja, 2019|Aktualności|

Kutnowska Grupa Tańca Dawnego „La Danse” wystąpi na Festiwalu Scena Dawna

18 maja Kutnowska Grupa Tańca Dawnego „La Danse”, działająca przy Muzeum Regionalnym w Kutnie, weźmie udział w pierwszej edycji Festiwalu Scena Dawna w Warszawie jako jeden z pięciu zespołów.
Festiwal pod patronatem honorowym:
Urzędu Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
Instytutu Muzyki i Tańca
Instytutu Francuskiego w Polsce
Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie

Tak o naszej Grupie pisze Organizator:
„Pierwszym zespołem, który w sobotę wystąpi o godz. 11:20, jest Kutnowska Grupa Tańca Dawnego „La Danse”. To najmłodszy spośród zespołów, które pojawią się na naszej scenie, ale dał się już poznać jako ambitna grupa, której niestraszne wyzwania i częste podróże. Zaprezentują spektakl pod tytułem: „Igraszki, czyli kłopotliwa suknia. Scena rodzajowa z życia dworzan”.

16 maja, 2019|Aktualności|

XI Kutnowska Noc w Muzeum

Już jutro XI Kutnowska Noc w Muzeum. W programie dodatkowa atrakcja- możliwość zwiedzania z przewodnikiem Willi AntoniegoTroczewskiego. W tym roku mija setna rocznica uzyskania przez znanego Doktora tytułu honorowego obywatela miasta Kutna i jest to fantastyczny pretekst, aby o postaci Troczewskiego mówić i wspominać jego zasługi i wkład w rozwój Kutna. Zapraszamy od godz. 16:00 do Urzędu Stanu Cywilnego, ul. 29 Listopada 2.


Przypominamy, że wejściówki na XI Kutnowską Noc w Muzeum są do odebrania w Kutnowskim Domu Kultury i Centrum Teatru Muzyki i Tańca. Wstęp jest oczywiście wolny. Zapraszamy!

16 maja, 2019|Aktualności|

XI Kutnowska Noc w Muzeum

Pozostając w klimacie czasów saskich, w piątkowe popołudnie serdecznie zapraszamy na barokowy kamuflaż (modę, trendy i kanony piękna epoki). W tej strefie warsztaty tworzenia nakryć głowy, „ubieranie” barokowej damy i robienie pamiątkowego zdjęcia. Willa USC, godz. 16:00-20:00.

15 maja, 2019|Aktualności|

XI Kutnowska Noc w Muzeum

Już w piątek o godz. 16:00 rozpoczyna się XI Kutnowska Noc w Muzeum. W czasie wydarzenia będzie można spotkać Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37, które zaprezentuje umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie żołnierza polskiego z 1939 roku. Zadba także w stylu retro o odpowiedni klimat, organizując biuro przepustek. 
Ponadto w programie pokaz szermierki aż w trzech odsłonach. Zapraszamy!

15 maja, 2019|Aktualności|

Grupa „La Danse” na Zamku Królewskim w Warszawie

W minioną sobotę Kutnowska Grupa Tańca Dawnego La Danse uczestniczyła w uroczystym otwarciu nowego Ogrodu Dolnego w Warszawie.

„Nowy Ogród łączy w sobie historię i nowoczesność. Dyrektor Zamku Królewskiego mówi, że robią one wrażenie żywą zielenią, figurami geometrycznymi uformowanymi z grabów i równocześnie otwartą przestrzenią. Jak zauważa profesor Wojciech Fałkowski, na uwagę zasługują również elementy kamienne, nawiązujące z jednej strony do ogrodów barokowych a drugiej do art deco sprzed II wojny światowej. Grupa wzbudzała duże zainteresowanie, a pokaz barokowych tańców zgromadził liczną widownię.

Podziękowania dla Kutnowskiego Domu Kultury za zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu.

13 maja, 2019|Aktualności|

XI Kutnowska Noc w Muzeum

W czasie piątkowej Nocy w Muzeum zadbamy także o naszych najmłodszych uczestników. W strefie dziecka znajdą się gry i zabawy oraz największa atrakcja: 
BAJKA IMPROWIZOWANA
„Serdecznie zapraszamy młodszych i starszych na spotkanie z niezwykłą bajką. Bajką, jakiej jeszcze nie było! Bajką, którą pomożecie nam ułożyć, a może i odegrać. Jeśli marzy Wam się historia o nieustraszonym rycerzu, złym królu, dobrej czarownicy, odważnym zającu czy też zakatarzonym smoku, nic prostszego! Opowiemy tę bajkę wspólnie, wymyślimy niesamowite przygody i przeżyjemy ją wspólnie. Interaktywna bajka improwizowana drzemie w każdym z nas – pomożemy Wam ją odnaleźć”.

 

13 maja, 2019|Aktualności|